Özlüyoruz..Nedenini tanımlayamadan..içimizde oluşan eksikliğin adını koyamadan.. Var bişey..bütünleştiren bir parça..tamamlayan bir melodi..gülümseten bir parça..ruhumuzun o orta yerine kral bir hareketle yerleşiyor..Ah keşke dedirtiyor..Niye? Neden şimdi öyle değil ? diye söyleniyoruz..Özlüyoruz…İçinde bulunmak zorunda olduğumuz mekanik atmosferin kenarından bize hala gülümseyen 90’lar ruhu..yanımızdan hiç ayırmak istemediğimiz çocukluk oyuncağımız gibi..Eski..kırılmış dökülmüş..uzak..ama sıcacık yine dokununca..yine bizi en çok anlayan o..yine içimizdeki masumiyete en yakın onun kolları…öyle bir özlem.

Smile/Smile/Kalp/Öpücük/Suratını kapatmış Maymun emojisi yerine
Aşığınım  yanında olamasam da
Aşığınım sana dokunamasamda
Geri dönüş olmasa da
Sonsuza dek aşığınım  diye apaçık aşkını itiraf eden Fedon cesaretine artık sahip olmadığımız için belki de..
Jölesiz sokağa çıkmayan..Apaçi salonunda validenin suçüstü bastığı..Solo Tost oynayıp zeka seviyesi hesaplayan..Yılan hikayesindeki Memoli karakteri raconunda bir kuşak..
Bu kız beni görmeli
Bana kazak örmeli
Yalnız beni sevmeli artık
diyerek son ses Mustafa Sandal açılmış..hatunun mahallede Flash S araba ile turlanmış..Red Kit edası var..Oduncu gömleği üstü NBA şapkası kombini..
Karşı taraf kulakta Walkman –Sulugöz ekşili sakız ağızda..pencerede çim adam..
Yanıma korlar mı adam seni?
Koparıp acıtmazlar mı beni?
Nafile yanar elim dudağım
Seni bana yar ederler mi? diyerek ara gaz verilmekte..
Arka plan peder evde Cine 5 şifre derdinde..Soba boruları evde labirent gibi..Kardeş Futbolcu Kartları toplamış ki..Valide gazeteden kuponla çıkan her şeyden uzay üssü kurmuş durumda..
Gırgır ..Leman Dergisi en afillisinden mizah peşinde o yıllar..Tek yol Chicago Bulls..
Benetton renkliliğinde ama korkunç bir kemer modası hakim gezegene..
Yonca Evcimik’in Abone şarkısı ve dansını bilmeyeni dövüyorlar..Pepsi karizmatik henüz..arabesk reklam işine girmemiş.
Ege yaz aşkları konusunda uyarıyor..
Başlağğğmammmmm
Biteceğini bile bile bu aşka başlamağğğmaammm
Ne seni ne de kendimi ateşe atağğmammm
Anlağğ  beni yazz aşkığğmm
Bunun yanı sıra;
 Yaşandı bitti saygısızca
Aldatmanın tadına varınca
Doğru söylesen kimin umurunda
Gözüme inanırım haydi zıpla diyen gerçekçi bir yaklaşım da söz konusu tabiî ki..
Okulda zorla alçı baskı yaptırılmış yine..Cipsten çıkan dövmeyi alnına yapıştırmışsın..Barbie henüz ev kızı gibi giyiniyor..Altın Rehber den herhangi bir numarayı arayıp PTT jetonuyla telefon şakası yapabiliyorsun.
Tarkan Kıl Oldum Abi derken gayet ciddi..Teoman Ooooo Papatya ile inceden giriyor mevzuya..Çelik zaten Ateşteyim Ateşte..Ve pek tabi umarsız Yıldız Tilbe Delikanlım la alemi ortadan bölmüş..
Kalem kutusu bir tarz meselesi..bir hayata bakış..bir karakter analizi..UHU ve tavuklu alarm saati olmayan ev yok.
Haluk Levent ağır rock..isyanın uzun saçlısı..Gülşen ‘Be Adam’  diyerek pijamalı sokak klibiyle süt içiyor bütün köşe kıraathanelerin televizyonlarında..
Sen arada sırada uğra bana
Hovardayım diye kıyma bana
Fikri firardayım uyma bana
Oyuna gelme aman aman aman diyerek Emel Müftüoğlu ile feminizme göz kırpılıyor altın günlerinde gerdan kırarken...
Var mısın Yok musun tayfayla  aniden zenginleşme kafasına yeni girilmek üzere..Jelibon ve Jurassic Park beslenme çantaları  racon icabı..
Trol bebeklerin saçı okşanınca şans getirdiğine herkes sorgulamadan inanmış ve bu şansını 900 lü hatlarda denemiş bile..
Hagi posteri online..Fifa 96-Gameboy-Nintendo-Tetris yaşam kaynakları ..
Hakan Peker ‘Bir efsaneydi bir efsaneydi senle beraber olmak derken ‘ ..Harun Kolçak direk ‘Gir Kanıma Hani bekarlık sultanlık derdim..Gir kanıma..yaşarım ben senle gir kanıma diyerek olaya bodoslama dalmış.
Murat Kekilli ve taklitleri ‘ Bu akşağmmm ölürüğğmm beni kimse tutamaz…Seğğnn bile tutamazsın yıldızlar tutamazzz.. modunda .
MFÖ 90’ların yaşam kavgasında....Erken kalkmak mecburen..İşe gitmek mecburen..Eve dönmek mecburen..Mecburiyetten…
Serdar Ortaç Karabiberim vur kadehlere..
Hadi içelim içelim her gece derken gözümüz sadece klipte göbekteki siyah zeytini takip ediyor.
Kraliçe Sezen son noktayı koymuş gibi..
Hadi bakalım kolay gelsin
Bir acayip zor yarış
Bana ne aman ben anlamam
Pek hesaplı ince iş..diyerek dijital..sanal..hiçbir anını tam hissedemeden hızlıca aktığımız 2000li yıllara doğru giden dünyayı özetlemiş …
Özlüyoruz..Sahtelikten sıkıldığımız için..uzun uzun bakışıp..kısaltmadan konuşmak istediğimiz için..Whatsapp yerine uğrasana TV de Bizimkiler izleriz demek istediklerimiz olduğu için..İnstagramdan beğenmek yerine kocaman sarılmalara ihtiyacımız olduğu için..Yine Yine Yeniden..Ağır Roman keskinliğinde bir mahallede takılmak için..Özlüyoruz.
Bütün bu özlemimizi..takılmamızı..90’lar dünyasını en net ve keyifli melodileriyle tüm Türkiye’ye anımsatan..sevdiren..geniş kalabalıkların takibinde olan bir isme sordum..
DJ Hakan Küfündür..

1-)  90’ lar senin için ne ifade ediyor?
ÇOK ŞEY!  90’lar kişisel olarak ergenlikten gençliğe geçişim, ilk aşkım, ilk Dj’liğe başlangıcım, ilk radyo programımı sunmam, ailemden ayrı yaşamaya başlamam, sevinçlerim hüzünlerimi ifade ediyor.

Toplumsal olarak çok önemli bir dönem, ilk özel radyo ve televizyonların açılması ve Türkçe Pop Müziğin TRT sınırlarını aşmasıyla daha özgür ve sansürsüz dönemin başlangıcını anlatıyor. Tabii ki Türkçe Pop müziği de bu dönemde yılların birikmiş eserlerini gün yüzüne çıkardı, çok ciddi prodüksiyonlarla ciddi ve kıymetli şarkı ve  video klipler ortaya çıktı.
2-) Çok sayıda şarkı var o döneme ait..Listeni oluştururken nelere dikkat ediyorsun..seyirciye ve atmosfere göre listen değişebiliyor mu??
Radyo dan bahsedersek, biliyosun aynı zamanda Pal Nostalji’de yayın yapıyorum;
Orda daha çok 90’lar olsada 80’ler ve 70’ler se çalıyorum.
Etkinliklerde artık 90’lar ve 2000’ler çalıyorum sadece 90’lar değil.

Açıkçası mekana ve gelen kitleye göre şarkılar seçiyorum. Mesela gelen kitle 30 yaş ve üzeri ise daha çok 90’lar, hatta az bilinen 90’lar bile çalıyorum. Ama yaş kitlesi öğrenci ise 90’ların en bilindik şarkılarıyla birlikte 2000’lere de yer vermeye başladım, ama bu sayede hem 2 jenerasyon eğleniyor, hem de aslında yeni duydukları şarkıları zamanla benimsiyorlar.

Tabii bu arada ben liste yapmıyorum, sana ilginç gelebilir ama tamamen doğaçlama çalıyorum. Liste yaparsın ama bi bakarsın kitle çok ağır, o listedeki yavaş şarkıları çalarsan daha da ağırlaştırırsın ortamı, o ortamda olabildiğince hit çalmaya ve eğlendirmeye gayret ederim açıkçası.

3-) En çok çaldığın ya da en az çaldığın parçalar desem?
En çok Tarkan ve Sezen Aksu’nun 90’lar 2000’ler hitlerini çalıyorum, etkinliklerde slow çalmam. Benden önce çalan biri varsa onla listesini paylaşmasını isterim aynı şeyleri çalmamak adına..
4-) Çok sayıda 90’s performansı sergileyen DJ var ..Aynı parçalar çalınmasına rağmen senin seyirciyle oluşturduğun enerjiyi yakalayan pek yok..Bunun sırrı nedir?
Bunun sırrı çalarken 90’ları hissetmem. 
Ben 90’ların sonunda başladım Dj’liğe, o dönem şarkılarını bilmem kadar normal bişey yok. Şimdi 90’larda ya da 2000’lerde doğan bir Dj bunu ne kadar hissedebilir? Birde MC yönüm var, yani şarkı çalıp geçmiyorum, biraz makara kukaradır benim etkinlikler, birde o gün enerjim yerindeyse süper.. 

5-) Sence toplum olarak 90’larla ilgili hissettiğimiz nedir?

Özlem. Çok özlüyoruz. Özellikle 1990’dan 1999 depremine kadar bence mutlu bir toplumduk, tabii ekonomik krizler vardı, terörde maalesef vardı. Ama bu kadar depresif değildik, teknoloji bu kadar değişmemişti.. Yeni Türkü’nün dediği gibi..

‘BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA’ 
  Diğer Tüm Yazılar