Acının tarifi yoktur. Anlatamazsınız, konuşamazsınız. 11 ili etkileyen depremin ardından bunu tekrar anladık. Yaşananları anlatmaya kelimeler yetmedi. İzlemeye yürek dayanmadı. Umarım tekrarı yaşanmaz diyemeyeceğim ama umarım bundan sonrası için gerekli önlemler alınır ve insanların tekrar bu acıları yaşamasının önüne geçilir.

Depremin ardından ise bir yandan insanların durumlarına üzülürken bir yandan da yaşanan seferberlikle umutlandık. Çünkü Türk milleti olarak beraber olduğumuzda yaraları daha çabuk sarabileceğimizi, zorlukların üstesinden daha hızlı gelebileceğimizi gördük. Tabii ki orada yaşam hala çok zor. Hala eksikler var. Bu yüzden sadece bugün değil her daim yardımlarda birlikte hareket etmek çok önemli.

Türkiye’de sektörünün öncü isimleri ve markaları da bu seferberliğe katkıda bulunarak bu topraklara olan borçlarını ödemeye çalıştılar. Binlerce hatta yüzbinlerce marka, milyonlarca kişi yardım seferberliğine katıldı. Umarım bu birlikteliğin gücünü unutmaz ve sadece zor durumlarda değil her daim bu birliği ve dirliği sergileriz.

Deprem bölgesine yardımda bulunan herkese TEŞEKKÜRLER

Orka Holding Tekstil Ürünleriyle Destek Oldu
Türkiye’nin en büyük erkek hazır giyim üreticilerinden ve perakendecilerinden Orka Holding’in deprem bölgesine olan yardımları sürüyor. Depremin ilk günlerinden itibaren depremden etkilenen vatandaşlar için deprem bölgesine yönelik çalışan Orka Holding, nakdi yardımların yanı sıra TİM ve AFAD koordinasyonunda, kendi markalarına ait olan kışlık mont ve giyim ihtiyaçlarını depremden etkilenen illere gönderdi. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve eşi Ahu Orakçıoğlu yaptıkları ortak açıklamada; “Enkaz altındaki son insanımıza ulaşılana dek bize uyku, huzur yok. Deprem de büyük acı da ve maalesef ihtiyaçlar da çok. Belli ki artarak da devam edecek. Yardımları ulaştırmada çabuk davranmalıyız. TİM ve AFAD koordinasyonunda bir büyük yardım filosu teslim ettiğimiz ürünlerle birlikte bölgeye doğru yola çıktı. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, geride kalanlara Sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.


Deprem Sonrası Doğa Sigorta’dan Yardım
Türkiye’yi sarsan büyük deprem felaketinin ardından üzüntü içinde olduklarını belirterek hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Doğa Sigorta, hayat kurtaran görevli ve gönüllü vatandaşlara da şükranlarını sundu. Bu zor süreçte depremzedelerin yaralarını sarmak için battaniye, kıyafet, ısıtıcı, hijyenik malzeme, bebek bezi, bebek maması ve dayanıklı gıda ürünleri yüklü yardım tırlarını, depremden etkilenen bölgelerdeki AFAD merkezlerine ulaştırdı ve malzemelerin dağıtımını organize bir şekilde gerçekleştirdi. Bu zor süreci atlatılmasına destek olmak için grup iştirakleri İstanbul Topkapı Üniversitesi ve Doğa Hospital ile tüm gücüyle yardımlarını ulaştıran Doğa Sigorta, bölgede yer alan acente ve müşterilerin hasar ihbar ve işlemlerini önceliklendirerek hızla çözüm sağlayarak da sektördeki yerini hak ettiğini kanıtladı.Flo ‘İyilik Hareketi’ ile Destek Oldu
Flo depremin ilk anlarından itibaren AFAD ve yetkili kurumlar ile koordineli çalışmaya başlayan markalardan. Ayakkabı, çorap, atkı, bere, mont ve gıda, su, battaniye gibi temel ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda "FLO İyilik Hareketi" dayanışma tırları ile bölgeye ulaştıran FLO'nun yardımları, 20 milyon TL'yi bulurken, AFAD'a da 5 milyon TL bağışladı. Bunların yanı sıra deprem bölgesindeki ihtiyaçlara destek olmak isteyen müşterileri için Ticaret Bakanlığı'nın başlattığı Deprem Yardımlaşma Seferberliği'ne katılan şirket, TOÇEV ve Kalben Derneği'nin dijital kartlarını flo.com.tr'de İyilik Mağazası'nın içerisinde satışa sundu. Şirket, ayrıca Şanlıurfa Fabrikası'nda hazırlanan sıcak çorba ve yemekleri afetzedelere ikram etti.


Hijyen ve Bebek Ürünleriyle Bölgeye Destek Oldular

Hayat Holding, depremde en hızlı aksiyon alan firmalardan birisi oldu. Afetten etkilenen illerdeki halkın ihtiyaçlarının karşılanması için 100 milyon TL nakdi bağışta bulunurken yanı sıra fabrikalarıyla koordineli bir şekilde ilerleyerek AFAD ve Kızılay başta olmak üzere yetkili yardım kuruluşlarının koordinasyonuyla ilk günden itibaren ürünlerini bölgeye ulaştırmak için harekete geçti. 7 milyon adet bebek bezi, 14 milyon yaprak ıslak mendil, 3 milyon adet hijyenik ped gönderiminin yanı sıra çamaşır suyu, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, maske ve dezenfektan gibi temel hijyen ürünlerini de bölgeye sevk etti.


İçim Süt, Hem Bölgeye Hem De Çalışanlarına Yardımda Bulundu
Felaketten etkilenen ve bir fabrikasının da bulunduğu Kahramanmaraş'a depremin hemen ardından beslenme ve barınma ihtiyacını karşılamak üzere yardımlar gönderdi. Çadır, ısıtıcı, battaniye, kuru gıda, bebek maması, kışlık giyecek, hijyenik malzemeler, ilaç ile süt ve süt ürünlerinden oluşan yardımları bölgeye ulaştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda şu ana kadar yaklaşık 15 milyon TL'lik ayni yardım gerçekleştirdi. Gıda yardımlarını da yerel yönetimler, Kızılay ve AFAD iş birliğiyle depremzedelere ulaştırmaya devam eden şirket, bölgedeki farklı illere şu ana kadar 36 ton ayran, 21 ton yoğurt, 10 ton UHT süt ve 3 ton peynir yardımı yaptı. Diğer yandan Pamukova fabrikasının bulunduğu Sakarya'da kamu kuruluşları tarafından yerleştirilen depremzedeler için de süt ve süt ürünlerinden oluşan gıda yardımları yapmaya başladı. Kahramanmaraş fabrikasının çalışanları, aileleri ve yakınlarına şu anda 107 çadırla barınma desteği sağlıyor. Ayrıca ilk etapta temin ettiği 68 adet ev tipi konteyner ile yine çalışanları, aileleri ve yakınları için geçici bir konteyner yerleşkesi kurdu ve bu konteynerlerin içine de mobilya ve malzeme temin etti. Şirket ayrıca, Kahramanmaraş fabrikasının sosyal alanında misafir ettiği 74 çocuğun mental sağlıkları ile fiziksel gelişimlerinin korunması için uzman psikolog, rehber öğretmen, spor eğitmeni desteği veriyor. Şirket bunun dışında deprem bölgesinden uzaklaşmak isteyen çalışanları, aileleri ve yakınlarını da Karaman'daki otelde ağırlıyor.


Kiğılı Depremzedelerin İçini Isıtmak İçin Harekete Geçti
Deprem felaketinin ardından birçok tekstil markası gibi Kiğılı da sorumluluk bilinciyle hemen yardım kolilerini hazırladı. Bölgedeki soğuk hava koşullarını göz önünde bulunduran Kiğılı "Gün birlik günüdür" diyerek yaraları sarmak, acıları hafifletmek için başta tekstil ürünleri, hijyen malzemeleri, gıda ürünleri ve Isıtıcı olmak üzere bölgenin her türlü ihtiyacına yönelik yardımları yetkili kurumlar vasıtasıyla bölgeye ulaştırdı. Aynı zamanda maddi yardımda da bulunan Kiğılı resmi hesaplarından “Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin derin üzüntüsü içindeyiz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Hepimizi derinden etkileyen depremlerin olumsuz etkilerini atlatabilmek için, maddi-manevi desteğimizle tüm bölge halkının her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bu zor dönemi birlikte aşacağız. Yaralarımızı birlikte saracağız.” açıklamasında bulundu.


Sinbo Ailesinden Anlamlı Hareket
Sinbo ailesi, deprem felaketi sebebiyle anlamlı bir harekete imza attı. Sinbo Yönetim Kurulu üyesi Meltem Demir, deprem bölgesine yardım için seferber oldu. Deprem bölgesine tırlarla soba gönderdiklerini belirten Demir, bu zor günleri hep beraber atlatacaklarını, ellerinden gelenin en iyisini yapmak için canla başla işe koyulduklarını ifade etti. Başarılı iş kadını, “İlk etapta soba, ısıtıcı, cezve gibi küçük ev aletleri; daha sonra sıvı ihtiyacı için su, meyve suyu gibi sıvı gıdalar ve bakliyatlar gönderdik. Yine hijyenik ped, çocuk bezi, çocuk maması yapabilmek için küçük ev aletleri gönderdik. Yardımlarımız hala gitmeye devam ediyor. Malatya birinci organizede 500 metrekare çadır kuruyoruz. Günlük 2000 kişiye kadar taze sıcak yemek dağıtacağız. Biz İzmit depreminde de konteyner evler yapıp depremzedeleri ev sahibi yapmıştık. Burası içinde aynı planlarımız var.  Gölcük’te hala bizim yaptığımız evlerde yaşayanlar var bırakmadılar, bu bizim için çok önemli." dedi.


Tosyalı Holding, Doğduğu Toprakların Yardımına Koştu

İskenderun ve Osmaniye başta olmak üzere afet bölgesi genelinde, tüm varlığı ile en üst düzeyde kurtarma çalışmalarının içinde bulunan Tosyalı Holding sadece ayni ve maddi yardımlarla değil kurtarma çalışmalarına verdiği destekle de takdir topladı. İskenderun bölgesindeki çalışmalara Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve tüm yönetim ekibiyle birlikte bizzat katılırken, Fuat Tosyalı'nın başında olduğu, yönetimin ve 1000'den fazla çalışanının yer aldığı ekip, AFAD koordinasyonunda yardım çalışmalarına aktif olarak destek verdi. Deprem anından itibaren tüm imkanlarını seferber edip mevcut iş makinaları, araç gereç ve donanımlarıyla sahada olan Tosyalı Holding ayrıca bölgedeki fabrika mutfaklarında gece gündüz sıcak yemek üreterek günde 10.000 kişiye gıda ve beslenme desteği sağladı. Tosyalı Holding içerisinde kurulan özel ekip, temin edilen gıdaları İskenderun Belediyesi aracılığıyla hızlı bir şekilde ihtiyaç noktalarına ulaştırdı. Ayrıca Tosyalı Holding fabrikalarının bulunduğu alanlardaki kapalı tesislerini depremzedelerin ve çalışanlarının barınma ihtiyacı için kullanıma açarak da doğduğu topraklara yardımda bulundu.


Nuri Develi ve Görkem Girav Turyid Adına Bizzat Bölgeye Gitti
Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) depremin ilk gününde bir tır hazırlayarak bölgede ihtiyaç duyulan ürünleri gönderdi. Hatay’a ulaşan tırla, bölgenin ihtiyaçlarını yerinde görmek ve bir sonraki yardım malzemelerini belirlemek için bizzat yolculuk eden TURYİD Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Develi ve Görkem Girav yardımların dağıtımına da bizzat katılarak gönüllülere destek oldu. Aynı zamanda AFAD’ın enkaz çalışmalarına da katılan Nuri Develi ve Görkem Girav 72 saat sonunda kurtarılan 18 yaşındaki gencin çıkarılmasına da yardım ettiler. Nuri Develi “Buraya gelmeden öncesi ile bundan sonraki hislerimiz duygularımız ve hayata bakışımız asla aynı olmayacak sanırım... Bu kadar yıkım bu kadar acı... Ama size bir de güzel haber vermek istiyoruz. Derneğimiz adına giden bir battaniye enkaz altında Davut kardeşimizin ayaklarını ısıttı... Bence bu hepsinden anlamlıydı… Ve 70 saatin sonunda Davut kazandı” sözleri ile o anı anlattı.

  Diğer Tüm Yazılar