“Veganlık, hayvanların yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaçla sömürülmesini ve onlara zulmedilmesini mümkün ve uygulanabilir olduğu ölçüde dışlamaya çalışan bir felsefe ve yaşam biçimidir. Buna ek olarak hayvanların, insanların ve çevrenin yararına hayvansız alternatiflerin kullanımını geliştirmeyi teşvik eder. Diyet terimleriyle, tamamen veya kısmen hayvanlardan elde edilen tüm ürünlerden vazgeçme uygulamasını ifade eder.”


Ben vegan değilim fakat kasım ayında anneanne oldum ve torunum Eliz’in süt alerjisi var. Kızım mecburen beslenmesinde tüm süt ve süt ürünlerini hayatından çıkararak bebişimizi emziriyor. Kızımın mayıs ayındaki doğum günü için diyetine uygun bir pasta aramaya başladım ve Göztepe’de küçük fakat çok sevimli bir mekânda, vegan pastalar yapan Cicocebali ile tanıştım. Böylece ilk defa vegan pasta yedim, kesinlikle çok lezzetliydi. Kızım ve tüm misafirlerimizde çok beğendi.

Cicocebali vegan / raw vegan artizan bitkisel lezzetler yaratan markanın kurucusu Ebru Dündar, kendi deyimiyle etik vegan… İşletmesinde raw vegan ve vegan pasta, tatlı, fermante bitkisel peynirler ve yoğurt ile dönem dönem farklılaşan yan ürünler üretiyorlar.

2019'da Cicocebali ismi altında şirketini kurarak markasını oluşturmuş. Ev-atölye üretim iznini alarak sipariş üzerine direkt satışı yapmaya devam ederken ayrıca İstanbul'un çeşitli yerlerinde satış noktaları oluşturmaya başlamış.

Yaptığı vegan üretimler sadece veganlara değil, laktoz ve glüten intoleransı olan ayrıca rafine şeker kullanmak istemeyen, temiz-katkısız içerikli beslenme oranını yükseltmek isteyen kişilere de hitap etmiş. Genellikle peynir ve yoğurt ince bir çizgiymiş ve vegan yaşama geçişte çoğu zaman kırılma noktası olurmuş. Bu yüzden Ebru Dündar bu konuya çokça önem vererek üzerinde çalışmış. Beynimizde yarattığı bağımlılık hissi yüzünden “Peyniri asla bırakamam!” söylemini karşılayabilmek ve bu durumu çözebilmek için mümkün olduğunca lezzetli peynirler ve yoğurtlar için çalışmış ve hala geliştirmeye devam ediyor. Tatlı ürün grubunda ise hem lezzetiyle hem de renkli artizan tasarımlı pastaları oldukça beğenilmiş.

2021 Kasım ayında İstanbul/Kadıköy’de, Göztepe parkının hemen yanında bulunan dükkanını açmış. Tek başına üretim, satış ve işletme idaresi elbette çok yorucu ve sürdürülebilir olmadığından 2022 yılının ilk aylarında sektörün içinden genç bir pasta şefi olan Ezgi Ersoy Cicocebali bünyesine dahil olmuş. Böylece mevcut üretimler haricinde farklı reçeteleri şimdi birlikte deneyerek yola devam ediyorlar. Her zaman mevcut olan temel çeşitlerin haricinde pop-up tarzında yani sürekliliği olmayan, o güne ve o haftaya mahsus sürpriz üretimler yapmaya başlamışlar.

Veganlığın sadece bir beslenme biçimi değil bütünsel bir yaşam biçimi olduğunu düşünürsek; Ne yemeyi seçtiğimiz, dünya üzerinde derin bir etkiye sahip, bu nedenle hayvanlar, nehirler, ormanlar ve okyanuslar, vahşi yaşam, gelecekteki pandemileri önleme konusunda sağlığımız için veganizm çok olumlu bir rol oynuyor.
  Diğer Tüm Yazılar