‘’Bir eş olarak giyinip süslendiğinde kıskanmadan, konuştuğunda rahatsız olmadan, başka yere baktığında ‘ihanet ediyor’ diye kıvranmadan nasıl idare edebileceksiniz genç eşinizi?’’

En iyi evlilik; sosyal, dinsel, bölgesel ve hatta manevi açıdan benzer kişiler arasında yapılanıdır.
Şahıslar birbirlerine ne kadar benzerlerse o kadar anlaşırlar. Bazı magazin haberlerinde kendinden bilmem ne kadar küçük hanım veya beylerle çıkan insanları duyarız. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Ancak ister istemez insanın aklına ‘neden’ diye takılır. Aynı yaşta olanlar değil de (az bir fark normaldir) böyle farklı yaşlardaki kişiler nasıl evlenebilir ki? Erkeğin karısından çok yaşlı olması eğer söylendiği gibi aşk için ise durumu biraz anlayabiliriz. Bu tür durumlarda, yaşlı adamın parası, sosyal statüsü, olgunluğu, kadının kıymetini bilmesi, yakışıklılığı gibi türlü nedenler rol oynayabilir.

Ama bazen hiçbir ayrıcalığı olmasa da yaşlı erkekler genç kadınlarla evlenebilir. Daha ziyade yalnızlığını paylaşmak, bakımını sağlamak gibi sebeplerle genç bir kızla evlenilir. Bu evliliklerin görücü usulü ile olduğu bilinen bir gerçektir. Meşhur veya zengin bir erkek yanında genç bir ruh, taze bir vücut isteyebilir. Buna karşılıklı bir alışveriş de diyebiliriz ya da okulda hocasına aşık genç kızlarda olduğu gibi erkeğin bilgeliği, sosyal ve bilimsel üstünlüğü karşı tarafı cezbedebilir.

Kadınlar için durum daha değişiktir. Jigolo gibi yanında oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın pek rastlanır bir durum değildir. Burada seks açlığı, eskort ihtiyacı, gençliğe özenti gibi pek çok faktör rol oynar. Genelde bir iki örneğin dışında evlilik pek görülmez. En azından bizim memleketimizde çevre bu evliliği adeta engeller. Ama tersi pek çoktur. Para için yaşlı erkeklerle çıkan ve hatta evlenen kadınlarla da sıklıkla rastlanır.

Yine söylüyorum; her yaş farkı olan evliliğe, bu şekilde damga vurmamak gerekir. Belki de insanlar, çevrelerini ve kendilerini ‘seviyorum’ diye aldatmayıp hakikaten aşk izdivacı yapıyorlardır. Belki de sosyal statü atlamak gibi bir gayeleri yoktur veya gencecik kızdan hoşlandıklarını meşrulaştırmak amacıyla evlenmiyorlardır. 

Aradaki seks bariyeri nasıl aşılacaktır? Peki çevrenin baba-kız, anne-oğul beklentili bakışları nasıl görülecektir? Sürekli olarak ‘babası mısınız?’ sorularına kızmadan ve kırılmadan nasıl dayanabileceksiniz? Böyle evliliklerde güven duygusunu nasıl oturtacaksınız? Bir eş olarak, giyinip süslendiğinde kıskanmadan, konuştuğunda rahatsız olmadan, başka yere baktığında ‘ihanet ediyor’ diye kıvranmadan, nasıl idare edebileceksiniz genç eşinizi? Onun da hakkını yemeden, rahatsız etmeden, komplekse kapılmadan, bu işi götürebiliyor musunuz? O halde ne mutlu size; her şeye rağmen iyi bir evlilik yaptınız demektir.

Evlilikte hepimiz birimiz, birimiz hepimiz demektir. Kavga, dırdır, fiziksel güç, seks eksikliği, her yaşta her evlilikte olduğu gibi bu tür evliliklerde de yıkıcı olur. Olgunluk ve gençlik birlikte yoğrulursa, mükemmellik yakalanabilir.


YOUTUBEhttps://youtube.com/@selin_karacehennem
FACEBOOKhttps://www.facebook.com/selinkaracehennemofficial/
INSTAGRAMhttps://www.instagram.com/selinkaracehennemofficial
TWİTTERhttps://twitter.com/slnkaracehennem
TİKTOKhttps://www.tiktok.com/@selinkaracehennem
TELEGRAMhttps://t.me/selinkaracehennem

  Diğer Tüm Yazılar