Evrensel dilde, aşık olmayı deneyimledin mi hiç?
"Aşkın gizemlerini yaşayan birisi bir yansıma değil, gerçeğin ta kendisi ile temasta olacaktır. " diyor Sokrates.

Peki aşk değil midir aklımızı başımızdan alan, bizi havalara uçuran, tamamı ile bizi bir hayal dünyasına sürükleyen? Bulutlara çıkmıyor muyuz aşık olunca? Nasıl bir gerçeklik olabilir ki bu?
Belki de Sokrat ask hakkında pek bir şey bilmiyordur?
Peki, sana göre aşk ne demek? Sen olsan aşkın tanımını nasıl yaparsın? Eminim sen de aşık olmuşsundur ve büyük bir ihtimalle her defasında da "Bu sefer gerçekten aşık oldum." demiş olabilirsin.
Aşk, kendini keşfetmenin en başarılı yolu. Hepimizin ruhunda birden fazla karakter barınıyor. Aşık olduğunda daha önce hiç tanımadığın başka bir sen ile tanışacaksın. Bunu temin ederim.
 
Aşk, Bağlılıktan, Bağımlılıktan Kurtulmanın Tek Yolu Aşık olduğumuzda genellikle aşkı paylaşmanın verdiği mutluluğun tadını çıkartmak yerine hep kaybetmekten korkmaya başlıyoruz. Çünkü düşünerek hareket ediyoruz. Beynimiz bizi konuluyor ve kötü düşüncelere sahip olarak mutlu alabileceğimiz anları sabote ediyor.
―Ya seni terk ederse?
―Ya seni aldatırsa?
―Ya onu mutlu edemezsen?,
―Ya ona layık olamazsan?
Sorular böyle uzayıp gidiyor ve sen daha başına gelmemiş şeyler için üzülmeye bakıyorsun. Bugün elinde olanın yarın elinde olmayacağından korkuyorsun.
Yarın ne olacağını kim bilebilir?
Birçok arkadaşım kafalarında dolaşan tüm bu soruların yanıtlarını almak için soluğu falcılarda alıyor. Birçok falcı senin zaaflarınla senin zamanını ve paranı çalıyor. Arkadaşlarımla belki yüzlerce kez fal bakan kafelere ve falcılara gitmişliğimiz var. Onlara kalmış olsaydı şimdi birinci, ikinci, üçüncü hatta dördüncü kocayı almış ve birkaç tane de çocuk yapmıştım. Fal bakan kişilerin palavraları ile sadece zihnimi kirletmeye yaradığını, aynı zamanda paramı ve zamanımı çaldığını anladığımdan beri gitmiyorum.
Yarın ne olacağını hiç kimse bilemez. Sevdiğin kişi her kimse birçok şey mümkün. Daha da yakınlaşabilirsin veya uzaklaşabilirsin. Yeniden iki yabancı olabilirsin, ya da onunla o kadar bütünleşirsin ki birbirini tamamlayan bir bütün haline gelebilirsin. Tam anlamı ile “Aşk” olursun. Aşk öyle bir bütünlük içinde ve öyle bir üstündür ki sen kendin olarak kalamazsın. İçinde bulunduğun bütünlük içinde kendini ortadan kaldırırsın.
Aşkın müziği hücrelerine işlemeye başladığında her şey olduğu gibidir. Hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmazsın. Her şey olduğu gibidir. Gelecek kaygısı olmaz, düşünceler devreye girmez, korkular ortadan kalkar, hesap kitap olmaz. Neden olmaz. Sonuç sorgulanmaz.
Aşk var olan bedeninin hücrelerinin tamamlanması ve tamamıyla bütünlük hissi vermesidir. Aşk sorgulamaz, hesap sormaz, böbürlenmez,
Aşk korkmaz, endişelenmez, kaygısızdır.
Aşk kıyaslamaz.
Aşk zorunluluk içermez ve Aşk tam olarak özgürlükçüdür Aşk, özgürdür..
Aşk söz konusu olduğunda hiçbir hesap işin içerisine girmediği için bağlılık da sorgulanmaz. Aşk bağlılık nedir bilmez çünkü aşk saygınlığını yitirme ihtimali tanımaz.
Aşk özgürdür çünkü aşık olduğun zaman sevdiğinden başka bir şey düşünmezsin. Her şeyi seversin ve hiçbir şeye ait olmazsın, özgürsündür. Düşünmek için aklına getirmeye çalışmazsın, kendini koşullayamazsın. Kendine kurallar koymak veya toplumun dayattığı kurallar dahilinde yaşamak zorunda kalmazsın. Bazen partnerler değişse de aşk bir melodi gibi ruhunu sardığında aşk bir nehir gibi akmaya devam edecek. O zaman önce sen, sonra çevren ve sonra dünya sevgiyle dolacak, böylece kötülükler azalacak.
Aşk, bana göre sadece bir başka insana duyulan bir his değildir. Aşkın özgür olmasının sebebi aşkın evrenselliğidir. Aşk dediğimde aklıma tüm evren gelir, yaratılış gelir, yaratıcı güç gelir. Yaratıcının evrende yaratmış olduğu her şey aşk yüklüdür. Yaratılmış olan her şeye iyi veya kötü anlam yükleyen bizleriz.
Aynada kendine bak. Gözlerinin içine bak, ne kadar mükemmelsin değil mi? Bütünün bir parçasıyken nasıl kusurlu sayabilirsin ki kendini. Evrene bak, yıldızlara, güneşe, denize, ağaçlara, hayvanlara,  evrenin nasıl işlediğine bak. Mevsimlere bak mesela hepsi aşk dolu değil mi? Akışta olan her şey aşk, aslında aşk her şey ama sen aşkın gerçek anlamını kavrayamadığında ise aşk hiçbir şey..
 
Sana bir sır vereyim: Hayatta karşılaşacağını her şeye karşı bütünün, yaratılışın aşkı ile ayakta kalabilirsin. Tüm yaratılış dostudur.
 
 
Aşkı yaşarken eşin değişebilir, yeni biri ile müthiş aşk hissini paylaşabilirsin, eski partnerinle de dönebilirsin… Aşk yargılamaz, kalıpları yoktur, önemli olan paylaşılabilmesidir. Aşk engelleri sevmez, aşktan keyif almayı deneyimlediğinde, aldığın nefesin bile aşk dolu olduğunu kabullendiğinde tüm hayatını ve varlığını aşka açmış olacaksın.. Aşk hiçbir şey veya aşk her şey, bu tamamen sana kalmış.
  Diğer Tüm Yazılar