Gautama Buda‘nın en önemli öğretilerinden biri: Kendini Sev..
 
Dünyadaki tüm gelenekler kendini sevmenin tam tersini; kendinden başkalarını sevmeyi, şefkat göstermeyi öğütler. Bu bilgi bilinçaltımıza sinsice yerleştirilir. Toplum tarafından oluşturulmuş kalıplara göre hareket etmemiz ve birçok özveride bulunmamız beklenir. Dolayısıyla kendimizi hiç istemediğimiz rolleri oynarken buluruz. Böyle olunca da aslında tercih ettiğimizde farklı bir yaşam deneyimlemeye zorlanmış oluyoruz. Böylesine bir yaşam bizi her geçen gün kendimizden uzaklaştırıyor. Kendini değersiz, huzursuz ve mutsuz hisseden depresif insanlara dönüşüyoruz. Tatmin olmadığımız için mutluluğu dışarıda, bir başkasında aramaya yöneliyoruz. Oysa bu mümkün değil. Kendini sevmeyen insan özünde mutluluğu barındırmaz.


Kendini seversen, hayat da seni sever...
Kendini seven insan bencil olarak tanımlanır ve bencil olmak aslında iyidir. Çünkü bencil olmak kelime anlamı ile hayatın merkezinde kendini bulundurmaktır. Kendini sevmeyen insanın hayatının merkezinde kendinin dışında bir başkası vardır ve maalesef yaşamı koşullu olarak devam etmektedir. Hayatının merkezine koyduğu kişiye bağlıdır, o kişi ortadan yok olduğunda hayatı da yok olacaktır.
 
 
Bir düşün, bencillik dünyadaki en kötü huy ise neden uçaklarda beklenmedik bir durum halinde tavandan sarkan oksijen maskesini önce senin takman isteniyor? Neden önce çocuğuna değil?
Hayatının merkezinde daima kendini bulundur. Senin güçlü olman demek hayatındaki sevdiğin tüm insanlara da faydalı olabilmen demek.
Kendine odaklı insan mutluluğunu arar. Aslında işin en güzel kısmı da budur çünkü sen mutluluk peşinde koştukça başkalarının hayatlarına da renk katarsın ve mutluluk bulaşıcıdır.
Kendini sevmeyen insanın kökeni, merkezi yoktur. Kendini sevmek ise özgürleştirir. Kendini sevmeye “3 Adım Kuralı” ile başlayabilirsin.
 
1. Adım
 
Her şeyden önce, kendimize inanmayı öğrenmek zorundayız. Kendine inanmayan bir kişi, sorunlarının çözümünü daima başka insanlarda arama eğilimini taşır. Kendini sevmek isteyen kimse, önce kendini sevebileceğine inanmalı.
 
2. Adım
 
Dünyada herkesten fazla kendimizi sevme konusunda kesin kararlı olmalıyız. Bu, kesin bir karar olmalı ve bize "Bunu deneyeceğim." ya da "Eğer ben kendimi sevmeyi başaramazsam, elbet beni sevecek bir kişiyle karşılaşırım." gibi bahanelerin ardına sığınma imkanı tanımamalı. Kendimize şöyle bir söz vermeliyiz: "Beni bu kararımdan hiçbir şey vazgeçiremez."
 
3. Adım
 
Bu konu ile ilgili olarak her gün kendimize zaman ayırmalı ve bunun üzerinde çalışmalıyız. Tıpkı eğitimcilerin, devletin, idarecilerin, inanç merkezlerinin, yöneticilerin ve diğer otoritelerin hayatımız boyunca yaptıkları gibi, bıkmadan ve aynı ısrar ya da inatla bu çalışmayı yapmalıyız.
Onlar bize her an: "Sen tek başına bir hiçsin ve bize ihtiyacın var", "gel bize katıl, sana ancak biz yardım ederiz", "bize güven, biz yalnızca senin iyiliğini istiyoruz"… gibi yardım teklifleri getirirler ya da "Sen yaşlı ve çirkinsin, seni genç ve güzel yapmak bizim elimizde." şeklinde umutverirler. İşte şimdi biz de, aynen onlar gibi yapmalı ve kendi kendimize: "Ben kendimi olduğum gibi seviyorum. Yaşımı, vücudumu, zayıflıklarımı, çünkü ben kendimi seviyorum." demeliyiz.
 
"Bunu yapmamızı kendimizden başka kim engelleyebilir" dersin?
  Diğer Tüm Yazılar