Ne zor bir şubat ayı geçirdik değil mi Sevgili okuyucular? Çok zor bir yazı olacak bu ayL Hepimiz deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleştik. Binlerce kayıp verdik, mekanları cennet olsun geri de kalanlara sabır diliyorum çünkü geride kalmak en zoru. Evleri hayatları yürekleri yerle bir olan halkımızın acılarını en içten duygularımla paylaşıyorum.
Evet öfkeliyiz, üzgünüz, kırgınız ve endişeliyiz ama umut hep var. Bizlere çok görev düşüyor. Yaraları sarmak için ve bu tarz doğal afetleri en az zarar ile atlatmak için lütfen herkes üstüne düşen görevi yapsın. Talep etsin, kontrollerini yaptırsın ve birlik olalım. Unutmayın #birliktegüçlüyüz

Deprem bölgesine ilk günden hiç düşünmeden koşarak giden eşim Afad Gönüllüsü Halil Öztürk’e de buradan bir kez daha hayranlığımı dile getirmek isterim. Onun gibi insanlar oldukça umut ve iyilik hep var olacak.
Allah eşim gibi tüm emeği geçen gönüllülerden razı olsun.Ahbap’tan Güvenli Bölgeler Haritası
Öncelikle Ahbap Derneği için koca bir alkış istiyorum. Deprem sonrasında canla başla çalışan Ahbap Derneği, deprem sonrasında evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlar için “Deprem Güvenli Bölgeler Haritası” yayınlamış. Resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılan haritada vatandaşlara kapılarını açan kurum ve işletmelerin konumları yer alıyor. İhtiyacı olan vatandaşlar harita üzerinden en yakın güvenli bölgeleri bularak, işaretli noktalara gidebilir. Ahbap Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, kendi işletmelerinin haritaya eklenmesini isteyenlerin Twitter’dan @Ahbap_iletisim adresine ulaşmaları gerekiyor.


Yardım Mutfağıyla Depremzedelere Yardım Edebilirsiniz
Yemeksepeti, deprem bölgesi için Kızılay koordinasyonunda “Yardım Mutfağı” adını verdiği askıda yemek projesini hayata geçirmiş. Yemeksepeti kullanıcılarının Yardım Mutfağı bölümünden öğünlük Kızılay yemek menülerini veya yeni eklenen iş ortaklarının özel menülerini satın alarak depremzedelere sağladığı bu bağışlar, Kızılay’ın belirlediği ihtiyaç noktalarında depremzedelere ulaşıyor. Deprem bölgelerine odaklı askıda yemek projesine katılan iş ortakları Bülent Börekçilik, Domino’s, Meşhur Adıyaman Çiğ Köftecisi Ömer Aybak, Pasaport Pizza ve Terra Pizza’yı tebrik ediyorum. Yardım Mutfağı’nda zincir restoranların yanı sıra, kullanıcılar diledikleri taktirde Kızılay’ın öğünlük yemek menülerinden de alarak afetzedelere destek olabiliyor. 


Madenciler De Fedakarlıklarıyla Alkış Topladı
Türk madencilik sektörü dört koldan depremin yaralarını sarmak için çırpındı iyi ki var cesur yürekler. Türkiye Madenciler Derneği organizasyonunda Türkiye genelindeki madencilik firmalarından arama kurtarma konusunda yetkin 4 bin 63 kişilik bir ekip deprem bölgelerinde enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için sahada yerini aldılar. Deprem bölgesinde en çok ihtiyaç duyulanlar listesinin başında yer alan iş makinalarının deprem bölgesine gönderimi için İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, TÜMMER’in öncülüğünde, Madencilik sektöründeki 18 STK’nın yer aldığı Madencilik Platformu 24 saat kesintisiz mesai yürütüyor. Binlerce teşekkürler…
 
 
Defacto Depremzede Çocukları Unutmadı
T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve DeFacto arasında yapılan protokol gereğince, deprem bölgesinde Bakanlığın himayesindeki tüm çocukların giyim ihtiyacını bir yıl boyunca DeFacto karşılayacakmış. Depremin ilk günü itibarıyla deprem bölgelerine mont, parka, bot, bere, şapka, eldiven, hırka ve kazak gibi kışlık giysiler yollayarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ürün desteği sağlamış Deprem bölgelerinden diğer illere tahliye edilen vatandaşlar için kışlık giysilerden oluşan paketler hazırlayıp bakanlık koordinasyonuyla bölgedeki depo ve mağazalarından vatandaşların misafir edildikleri otellere ulaştırmışlar. Daha yazamadığım birçok destekleri için teşekkürler DeFacto gönlümü kazandınız.
  

Teknolojide Kadın Derneği’nden Örnek Proje
Depremin sessiz kahramanlarından biri de Teknolojide Kadın Derneği idi. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney’in önderliğinde hızlı ve koordineli olarak çadırdan, hijyen kitine, yatak yorgandan, oyuncaklara kıyafete, yemekten sobaya kadar tüm gereçleri ücra köşelere kadar birebir ihtiyaç sahiplerine teslim ettiler. Elleri ile çadırları kuran yeri gelince çocuklarla oyunlar oynayıp depremzedelere yoldaş olan ekibi kutluyorum ve onlarla gurur duyduğumu buradan da paylaşmak istiyorum. Eminim elleri hep onların üzerlerinde olacak. 
Diğer Tüm Yazılar