İtalya'nın Kozmetik Temsilcileri İstanbul'da Buluştu

İtalya'nın Kozmetik Temsilcileri İstanbul'da Buluştu İtalya'nın Kozmetik Temsilcileri İstanbul'da Buluştu

Italian Trade Agency (ITA), Cosmetica Italia ve Cosmoprof Worldwide Bologna iş birliğiyle düzenlenen “Italian Beauty Day” etkinliği, 6 Haziran 2024 tarihinde İstanbul'daki Four Seasons Hotel Bosphorus'ta gerçekleşti.

“Italian Beauty Day”, İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Elena Clemente ve İtalyan Ticaret Ajansı (ITA) Direktörü Marco Pintus'un açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından Cosmetica Italia Başkan Yardımcısı Fabio Franchina ve Cosmoprof yetkilisi Patrizia Necchi tarafından sırasıyla İtalyan kozmetik endüstrisi ve Cosmoprof Worldwide Bologna'nın sunumları yapıldı. Sunumların ardından, İtalyan kozmetik üreticilerinin Türk temsilcileri ile bir panel gerçekleşti. Etkinliğin sonunda katılımcılar, İtalya'da üretilen güzellik ürünleri ile yapılan demonstrasyonları deneyimleme fırsatı buldu.

Italian Trade Agency (ITA) Direktörü Marco Pintus, son yıllarda Türkiye ve İtalya arasındaki ticarette kaydedilen etkileyici ilerlemeye dikkat çekti. Pintus, 2023 yılında Türkiye ve İtalya arasındaki toplam ticaretin 27,4 milyar USD'ye ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ve 2024 yılının ilk dört ayında ikili ticarette %23'lük bir artış daha olduğunu belirtti. Son 2 yılda İtalya'nın Türkiye'ye ihracatında %30'luk kayda değer bir artışın ardından, bu yılın ilk 4 ayında %40'lık daha da büyük bir artış yaşandığını vurguladı.

Marco Pintus: "Pandemi öncesi 2019 yılında toplam ticaretin sadece 19 milyar USD olduğunu düşünürsek, ticaretimizin ne kadar hızlı büyüdüğünü görebiliriz. Bu ilerleme Türkiye'nin üçüncü ülkelerle ticareti kolaylaştıran bir tür platform olarak artan rolünden kaynaklanıyor. Türkiye, kozmetik endüstrisinde önemli bir lojistik merkez haline geldi ve şimdi ise Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu arasında bir köprü görevi görüyor. Türk kozmetik pazarının son yıllarda güzellik trendlerine olan tüketici ilgisiyle birlikte ivme kazandığını görebiliyoruz. Bu nedenle İtalyan kozmetik üreticileri de Türkiye pazarında büyük potansiyel görüyor.” dedi.

"Geçen yıl, resmi Türk verilerine göre İtalya, 134 milyon USD değer ve yaklaşık %9 pazar payı ile Fransa ve Almanya'dan sonra Türkiye'nin kozmetik ithalatında üçüncü sırada yer aldı. Bu, Türkiye'ye kozmetik ihracatımız için şimdiye kadar kaydedilen en yüksek değerdi." diyen Pintus, İtalya'nın da küresel bir oyuncu olarak büyüdüğünü ve geçen yıl 8,2 milyar USD değerinde kozmetik ihraç ettiğini, bu rakamın pandemi öncesinde sadece 5,8 milyar USD olduğunu belirtti. İtalyan şirketlerinin bu büyümeyi yüksek kaliteli, doğal ve sürdürülebilir ürünler üreterek desteklediğini vurguladı.

Cosmetica Italia Başkan Yardımcısı Fabio Franchina gerçekleştirdiği sunumda İtalyan kozmetik endüstrisinin dünyadaki önemi ve "Made in Italy" markasının güvenilirliği, kalitesi ve yenilikçiliğine vurgu yaptı. Fabio Franchina: “Türkiye, sektörümüz için 16. ihracat destinasyonu olarak kendini kanıtladı ve 2022'ye kıyasla %38,5'lik bir artış kaydetti. Son 10 yılda ihracat değeri, makyaj ve cilt bakım ürünlerine yönelik güçlü talep neticesinde 3 katına çıktı, bu ürünler Türkiye'ye yapılan İtalyan kozmetik ihracatının yarısından fazlasını temsil ediyor. Bu 10 yıllık büyüme trendi, şirketlerimizin ürünlerine koyduğu sıkı çalışmanın ve kalitenin de bir kanıtıdır. Bu yolda devam ederek, daha da iddialı hedeflere ulaşabileceğimizden eminim." dedi.

Cosmoprof fuarının sunumu sırasında, Patrizia Necchi, Cosmoprof Worldwide Bologna'nın özünü, BolognaFiere Cosmoprof Genel Müdürü Enrico Zannini'nin sözleriyle özetledi: "Cosmoprof Worldwide Bologna, kozmetik endüstrisindeki paydaşlar için lider B2B etkinliği olarak dikkat çekiyor. Her yıl, 150 ülkeden neredeyse 250.000 ziyaretçi, öncü yenilikleri ve dünya çapındaki en son pazar trendlerini keşfetmek, potansiyel müşterilerle buluşarak yeni iş fırsatları geliştirmek için Cosmoprof'u tercih ediyor.”  Necchi: “Güçlü uluslararası yapısı sayesinde Cosmoprof, İtalya'nın güzellik alanındaki mükemmeliyetini tanıtmak için ideal bir platform olarak dikkat çekiyor. İstanbul'da düzenlenen bu etkinlik, Türkiye'deki kilit oyuncularla yeni ilişkiler kurmak için stratejik bir fırsat sunuyor. Firmaları, en iyi İtalyan kozmetik üretimini keşfetmek üzere fuara davet ediyoruz." dedi.