Şevki Akaydın : '' İngiltere’de 8,5 Yılda Kendini Amorti Eden Yatırım Fırsatı ''

Şevki Akaydın : '' İngiltere’de 8,5 Yılda Kendini Amorti Eden Yatırım Fırsatı '' Şevki Akaydın : '' İngiltere’de 8,5 Yılda Kendini Amorti Eden Yatırım Fırsatı ''

Yeni Bir Hayat Firması Kurucusu Ve Ceo’su Şevki Akaydın, Yeni Bir Hayat Firması’nın İngiltere’deki Yatırım Fırsatlarını Klass’a Anlattı  

Kurulduğu günden beri yüzlerce yatırımcı ve aileyi Avrupa ve Amerika coğrafyalarındaki seçkin yatırım fırsatları ile buluşturan Yeni Bir Hayat Firması, İngiltere’de yer alan ve Türk yatırımcılara sunduğu 94 daireli emlak projesi ile dikkatleri çekiyor. Yeni Bir Hayat Firması Kurucusu ve CEO’su Şevki Akaydın, dairelerin tapu işleminin tamamlanmasının ardından 25 yıl kira garantisi verildiğini ve kiralama işleminin devlet tarafından bütçesi karşılanan bir vakıf tarafından yapıldığını belirterek, ilk yıl için verilen yüzde 10 kira garantisinin sonraki yıllar için yüzde 10’nun üzerine tüketici fiyat endeksi +1 puan olarak hesaplandığının da altını çizdi. Yeni Bir Hayat Firması Kurucusu ve CEO’su Şevki Akaydın ile Yeni Bir Hayat Firması’nın İngiltere’de yer alan emlak projesi hakkında merak edilenleri Klass okurları için konuştuk.

Yeni Bir Hayat firmasının temelleri ne zaman, nasıl atıldı? Kariyer yolculuğunuzu kısaca anlatır mısınız?
Yeni Bir Hayat firmasını 2011 yılında yatırım yoluyla vatandaşlık programları alanında danışmanlık sunmak amacıyla kurdum. Kurulduğumuz dönemde Türkiye’de ilk ve tek bu konuda hizmet sunan firmaydık. Uzun yıllar bu konumumuz devam etti. Malta, Karayipler vatandaşlık programları ve Amerika EB5 programı başta olmak üzere dünyada kabul görmüş ikinci vatandaşlık ve oturum seçeneklerini sunmaktayız. İngiltere’de master yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve Efes Pilsen’de bir dönem Akdeniz Satış Müdürlüğü görevinde bulundum. Sonra 8 yıl Kanada’da Kraft Foods’da direktör olarak çalıştım. 2008-2011 arasında ise İngiltere’de bir Amerikan şarap firmasında Avrupa Kategori Direktörü olarak görev yaptım. Sonrası ise Türkiye ve Yeni Bir Hayat olarak gelişti.

İngiltere’de Türk yatırımcılara sunduğunuz projeler neleri kapsıyor?
İngiltere’de çok yeni başlayan kira garantili emlak projelerini Türk yatırımcılarına sunuyoruz. Bu alanda da Türkiye’de ilk olarak bu tarz projeleri sunan kurumuz. İngiltere artık yatırımcılara banka ve borsaya alternatif bir yatırım aracı sunmakta. Bugüne kadar Deutsche Bank, UBS gibi yatırım bankaları tarafından toplu olarak alınan çok özel emlak projelerinden artık perakende satış işlemleri de başladı. 25 yıl süresince yıllık yüzde 10 kira garantisi de sunan bu emlak projeleri diğer tüm yatırım araçlarından daha yüksek getiri sağlıyor. İngiltere’de bakıma ihtiyacı olan yetişkinlere güvenli, destekleyici ve sürdürülebilir konut sağlamak amacı ile kar amacı gütmeden faaliyet gösteren vakıflar tarafından kiralaması yapılan daireler yatırımcıya da yüksek getiri garantisi sunuyor. Bu vakıfların bütçesi hükümet veya yerel belediyeler tarafından karşılanıyor. Yeni Bir Hayat olarak bu tarz emlak projelerinin Türkiye temsilciliğini üstlenmiş durumdayız. Genel de bu projelerde bir veya iki yatak odalı daireler bulunuyor. Dairelerin tapu işleminin tamamlanmasının ardından 25 yıl kira garantisi veriliyor. Kiralama işlemi devlet tarafından bütçesi karşılanan bir vakıf tarafından yapılıyor; ilk yıl için verilen yüzde 10 kira garantisini sonraki yıllar için yüzde 10’nun üzerine tüketici fiyat endeksi +1 puan olarak hesaplanıyor.
Yatırımcı satın aldığı daireyi her zaman satabilir. Bunun için 25 yılın sonunu beklemesi de gerekmiyor. Dairelerin aidatı, yıllık belediye vergileri, sigorta ve genel bakım-tamirat gibi tüm giderleri de kiralamayı yapan vakıf tarafında karşılanıyor.

Türk vatandaşlarına banka ve borsaya alternatif bir yatırım aracı sunuyorsunuz aslında. Bu yatırımı cazip kılan etkenler neler? Yatırımı karşılığında ne tür geri dönüş bekleyebilir?
Şu anda sunduğumuz proje de bir yatak odalı bir daire fiyatı 156,000 Sterlin. Bu daireyi alan yatırımcı ilk yıl için 15,600 Sterlin kira geliri elde ediyor. Takip eden 25 yıl süresince 15,000 Sterlin’lik yıllık kira getirisi her yıl enflasyon, +1 puan olarak artıyor. Hesaplarımıza göre 25. yılda kira getirisi 30,600 Sterlin’e ulaşacak. Bu projeden daire alan kişi yatırım tutarını 8 yıl 5 ay gibi bir zaman da geri alıyor. 25 yıl sonunda ise 548,000 Sterlin gibi bir kira getirisi elde etmesi beklenmekte. Ayrıca İngiltere genelinde son 25 yıl içinde emlak fiyatları 4.5 katı artmış durumda. Aynı artışın önümüzdeki yıllarda devam etmesi bekleniyor. Böylece £156,000’a satın aldığı dairenin değerinin de 25 yıl sonunda 702,000 Sterlin’e ulaşacağı hesaplanmakta. Kira gelirine ve daire fiyatını da eklediğimizde 156,000 Sterlin’lik bir yatırım 25. yıl sonunda 1,250,000 Sterlin gibi bir geri dönüşü oluyor bu ise 8 katın üzerinde bir artış demektir. Üstelik döviz bazında. Bu artışı garantili olarak sağlayan hiçbir yatırım aracı bulunmuyor.

İngiltere genelinde konut fiyatları Türkiye’ye nazaran nasıl? Yıl sonuna kadar bir artış bekleniyor mu?
Türkiye’de son dönemde konut fiyatları çok arttı. Bu artışı dikkate aldığımızda İngiltere’de konut fiyatları artık satın alınabilir düzeylerde diyebiliriz. Özellikle bizim sunduğumuz projelerde daire fiyatları 150,000-200,000 Sterlin aralığında. Bu ise Türkiye’deki konut fiyatları ile kıyaslandığında oldukça makul düzeylerde. Bu daireler üstelik döviz bazında ve Türkiye’deki konutlara göre çok daha yüksek oranlarda gelir sunuyor.

İngiltere’de yatırım hedefi olan Türk yatırımcılara ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?
İngiltere emlak yatırımı için son derece güvenli bir ülke. Konut fiyatları devamlı artış eğiliminde, kanunlar yatırımcıyı korumakta. Bu nedenle Türkiye’den de ciddi sayıda yatırımcı İngiltere’yi tercih ediyor. Burada önemli olan unsur alınan emlakın yönetimi. Yani satın aldığınız daireye kiracı bulunması, dairenin bakımı, kira gelirinin tahsili gibi konular karşılaşılan güçlükler. Bu nedenle bizim sunduğumuz projeler çok tercih ediliyor. Daire satın alındığında ilgili vakıf tarafından 25 yıllık bir kira kontratı yapılmakta. Bu 25 yıl sürecinde verilen kira garantisi ile yatırımcı düzenli bir gelir elde edeceğini önceden bilebiliyor. Dairenin tüm bakımı, tamirat gibi hususları ile vakıf ilgileniyor. Böylece yatırımcı daireye ilişkin hiçbir konu hakkında planlama yapmak, bu konuları çözmek için arayış haline girmek zorunda kalmıyor. Daireye ilişkin aidat, yıllık sigorta, belediye vergileri gibi giderler de vakıf tarafından karşılandığı için bu konularda da harcama yapmak veya ödemeler konus