Bazen Bir Anın Gerçek Değerini O an Bir Hatıraya Dönüşmeden Önce Anlayamazsınız

Bazen Bir Anın Gerçek Değerini  O an Bir Hatıraya Dönüşmeden  Önce Anlayamazsınız Bazen Bir Anın Gerçek Değerini O an Bir Hatıraya Dönüşmeden Önce Anlayamazsınız

Hayatın çok kısa olduğunu ölümün soğukluğu yüzümüze bir tokat gibi vurduğunda anlıyoruz. Şu kısacık hayatta iyi insanlar bu dünyadan göçüp gittiğinde sevenleri arkasından gözyaşı döker. Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un ardından tüm Türkiye ağladı. 56 yıllık yaşamına tüm renkleri sığdıran iş dünyasının başarılı ismi Mustafa Koç aynı zamanda toplumun sorunlarına yönelik çalışmaların öncüsü, Koç ailesinin ve grubunun “güler yüzlü mavi gözlü” üyesiydi. Hayatın sunduğu güzellikleri görebilen, çevresiyle bu güzellikleri paylaşacak kadar gönlü zengin olan Mustafa Vehbi Koç, yaşamı boyunca çok önemli bir servet biriktirdi. Bu servet Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında kazandığı dostlarıydı. Ünlü iş adamının vefat haberini alan dostları, iş ve sosyal yaşam dünyası, kısacası tüm Türkiye büyük bir yasa boğuldu.

Eşinin vefatıyla derin bir üzüntüye boğulan Caroline Koç’un Instagram hesabında paylaştığı bir yazı, ünlü iş adamının vefat haberi kadar etkiledi beni. Merhum Mustafa Koç’un eşi Caroline Koç, Instagram hesabında “Sometimes you will never know the true value of a moment until it becomes a memory” cümlesini paylaşmıştı. “Bazen bir anın gerçek değerini o an bir hatıraya dönüşmeden önce anlayamazsınız” manasına gelen bu cümle hayatı ne güzel de özetliyor. Hayatımız boyunca sevdiklerimizle güzel zamanlar geçiriyoruz, sonsuzluğa göçeceğimiz güne kadar anılarımıza yenilerini ekliyoruz. ölüm kapıya dayandığı güne kadar hayatı nasıl yaşadığınız işte o zaman önemli oluyor. Merhum Mustafa Koç, gerek Koç ailesinin gerekse Türk iş dünyasının yüz akı olarak her anını dolu dolu yaşadı. ünlü iş adamı eşi Caroline Koç, kızları Aylin ve Esra ile birlikte paylaştığı mutlu yaşantısında sevginin gücüne inanan bir insandı.

 

Sevgi dolu ve mutlulukla dolu yaşamıyla çevresine örnek olan merhum Mustafa Koç’un vefat haberiyle Klass ailesi olarak biz de büyük bir üzüntü duyduk. Klass ailesi olarak Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Şu kısacık yaşamı sevgi dolu bir şekilde geçirmeyi, yakınlarımıza sevgimizi göstermenin önemli olduğunu bir kez daha bizlere ispatlayacak bir anekdotu sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Adam 3 yaşındaki kızını, gayet pahalı bir hediyelik kaplama kâğıdını ziyan ettiği için azarlamıştı. Küçük kız, koskoca bir paket altın yaldızlı kâğıdı bir kutuyu eğri büğrü sarmak için kullanmıştı. Ertesi gün küçük kız, paketi getirip:

- Bu senin babacığım, dediğinde adam çok üzüldü.

 

Acaba gereğinden fazla mı tepki göstermişti kızına? Adam bir gece evvel yaptığından utanarak kutuyu açtı. Fakat kutunun içi boştu.

 

Adam kızına yine çıkıştı:

-  Birisine bir hediye verdiğinde, kutunun içinde bir şey olması lazım. Bunu da mı bilmiyorsun küçük hanım?

 

Küçük kız gözlerinde yaşlarla babasına baktı.

- O kutu boş değil ki baba! İçini öpücüklerle doldurmuştum!

 

Küçük kızın bu cevabı üzerine babası o kadar çok üzüldü ki koşarak kızına sarıldı. Baba-kız birlikte ağladı. Kızının sözlerinden dolayı üzülen genç adam o kutuyu ömrünün sonuna kadar sakladı. Ne zaman keyfi kaçsa, ne zaman morali bozulsa, ne zaman kendini kötü hissetse, kutuya koşar; içinden minik kızının sevgi ile doldurduğu hayali öpücüklerden birini çıkarırdı.

 

Aslında bütün insanlara böyle bir kutu mutlaka verilmiştir. Zor zamanlarda bu kutuyu çıkarıp içine bakabilmeyi başarmak, mutluluğun anahtarlarından biri olsa gerek. Sahip olduğumuz mutluluğu, yüreğimizdeki sevgiyi bizim için özel insanlarla paylaştığımız zaman bir anlam ifade eder. çünkü Winston Churchill’in dediği gibi “Mutluluk öyle bir servettir ki bölüşüldükçe çoğalır.” İster kalbinizin hızla çarpmasını sağlayan biricik eşiniz ister dünyalar tatlısı yavrunuz, ister bugünlere gelmenizde büyük emekler harcamış anne-babanız ya da en zor anınızda size sığınacak bir liman olan dostunuz… Her kim olursa olsun; içinizdeki sevgiyi karşınıza aktarabildiğiniz müddetçe var olabilirsiniz. Aksi halde yıllar içerisinde kalbiniz kararır, renksiz bir dünyanın başrol oyuncusu olarak hayatınıza devam etmek zorunda kalırsınız.

 

Sevginizi göstermek, yakınlarınıza özel olduklarını hissettirmek için önceliğiniz pahalı hediyeler olmasın. çünkü içten bir gülümseme eşliğinde dudaklarınızdan dökülen “Seni seviyorum” cümlesinin yarattığı etki inanın pahalı hediyelerden daha kalıcıdır. Tıpkı yazımın sizinle paylaştığım hikayedeki minik kızın babasına hediye ettiği öpücükler gibi kalbinizden kopan sevgi sözcükleri de sizin için değerli olan kişilerin yüreğinde ömür boyu yer edecektir.

 

Aşkın, sevginin ayı Şubat itibariyle hepimiz sevgilimize ne hediye alsak diye düşünmeye başladık. Sevginin sadece bir gün değil her gün dile getirilmesini savunan biri olarak onlara her zaman sevdiğinizi söylemenizi tavsiye ediyorum. Bu Sevgililer Günü’nde sevdiğiniz insanın gözlerinin içine bakıp “İyi ki varsın ve hayatımdasın. Seni çok seviyorum” deyin. çünkü dünya sevgi var olduğu müddetçe yaşanılası bir yer olacaktır.

 

Sevgi ve mutluluk dolu günler dileğiyle…