TANRININ ÜLKESİ; MARAKEŞ

TANRININ ÜLKESİ; MARAKEŞ TANRININ ÜLKESİ; MARAKEŞ

Muhteşem camileri, güzel sarayları ve geniş bahçeleri ile Fas'ın çarpıcı şehri Marakeş tarihi bir şehir. Berber İmparatorluğu'nun evi olduğu için Orta Çağ döneminde oldukça popülerdi.

Berberi dilinde "Tanrının ülkesi" anlamına gelen Marakeş, yaklaşık 1.000 yıl önce Sahra'nın kenarında kurulmuş bu güney pazar kasabası, Mağrip'in büyük şehirlerinden biridir. Şehrin kalbinde canlı bir medine, pazarlar, hareketli sokaklar ve yoğun sokaklarla süslenmiş Marakeş herkesi açık kollarla davet ediyor. 

 

Görülmesi ve gezilmesi gereken başlıca yerleri;

 

* Bahia Palace

* Jardin Majorelle

* Medina And Souks

* Koutoubia Mosque

* Djemaa El Fna

* Dar Si Said Museum

* Saadian Tombs

* Almoravid Koubba

* Marrakech Museum

* Menara Garden

* El Badi Palace

* Tizi-n’Test Pass

 

Dışarıda yemek Marakeş'in en önemli olaylarından biridir.  Başlangıç ??noktası, her akşam derme çatma mutfakları, masaları ve sandalyeleri ile kurulan ve Fas yemeklerinin bereketiyle inleyen servis tezgâhları sunan 100'e kadar yemek tezgâhı bulunan muazzam, iç içe Djemaa el-Fna meydanı.  Menü de genelde zeytin, ekmek, domates salatası, nane çayı bulunuyor. çoğu ziyaretçi orada muhtemelen bir kez yemek yiyecektir (hijyen açısından), ancak medine pazarlarında ve ötesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok yer var. Fas mutfağı yüzyıllar boyunca çeşitli diğer kültürlerden ve uluslardan gelen lezzetleri ve malzemeleri dahil etmek için gelişmiştir. Bugünlerde tipik olarak Arap, Endülüs, Berber ve Akdeniz mutfaklarının bir karışımıdır.  Direnmesi imkânsız olan bir kombinasyon. Geleneksel Fas yemeğinin tadını çıkarabileceğiniz, gündüz ve gece muhteşem manzaralara hayran kalacağınız, Marakeş'teki deneyiminizin bir parçası olan muhteşem çatı barları var.

 

Terrasse des Epices Restaurant Bar;

Terrasse des Epices, sadece lezzetli yemekleri için değil, aynı zamanda çatıdaki konumu ve günbatımında rakipsiz atmosferi ile akşam yemeği için en sevdiğim yerlerden biriydi. 

Restoran, çağdaş stili tipik Fas dokunuşlarını buluşturuyor.  Geleneksel Fas yemekleri ve Avrupa lezzeti eşliğinde yemekler sunuyor. Geleneksel 'tajinler' (Fas'ın tagine pişmiş toprak kaplarındaki Fas'ın gastronomik mirası) gelen konuklar özellikle tercih ediyor. Lezzetli yemekleri ve misafirperverliği nedeniyle özellikle tavsiye ediyorum

 

Kafe Arabe;

İçeceklerin tadını çıkarmak veya zarif bir ortamda yemek yemek için popüler ve büyüleyici bir yer. Yemek salonu ekstra davetkar bir cazibe veren Fas geometrik motiflerle dekore edilmiş. Sessiz ve romantik bir akşam yemeği arıyorsanız, Café Arabe kesinlikle ilk tercihiniz olacak.

 

Dar Essalam;

Ne olursa olsun bu restoranda akşam yemeği keyfini yaşamalısınız. İnanmak için görmek zorunda olduğunuz bir Fas restoranı!  Bence, gerçekten ayırt edici özellikleri ile gezimiz sırasında karşılaştığımız tüm restoranları aşıyor.  İç dekorasyon, karmaşık mozaik detaylarıyla aklımı uçurdu.  Bu restoran da müzik ve dans dahil her gece eğlenceli bir set yemek menüsü sunuluyor.

 

Henna Art Cafe;

Djemaa el-Fna'nın kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak ve metal işçilerinin pazarındaki dev mavi işaretli bu kafeye varmak oldukça kolay. Küçük kapının arkasında, hediyelik eşya dükkanı, sanat galerisi, çatı terasları ve ziyaretçilerin sanatçıları gözlemleyebilecekleri ve ellerinde bir desen elde edebilecekleri bir kına sanatı okulu içeren, bir sağlık gıda lokantası bulunmaktadır.  Yerel bir Berber, Rachid Karkouch ve Amerikalı ressam Lori Gordon tarafından işletilen bu cafeyi görmelisiniz. Günlük vejetaryen ve vegan spesiyalleri arasında humus çorbası ve karamelize balkabağı bulunurken, et yiyenler tavuk bamya veya ızgara hindi deneyebilir. Ayrıca terasta hava çok ısındığında eğlenceli hasır güneş şapkaları sağlıyorlar.

 

Monsieur Fromange;

Souk des Teinturiers'de boyacıların çalışmasını izlemeli ve medinin en önemli özelliklerinden biri olan yakınındaki Souk Talaa'da aynı derecede renkli sokak yemeği tezgahlarını görmelisiniz. En popülerlerden biri, Mösyö Fromage olarak bilinen herkes tarafından bilinen gülümseyen, sakallı aşçı tarafından işletiliyor. Tüm büyük sokak yemeği yerlilerinde olduğu gibi, şimdi üçüncü nesilde bir aile tarafından işletilen bu minik yerde sadece birkaç spesiyalite var.  Mösyö Fromage, sabah saat 10'da kuzu pirzolasına dönüşecek, beş şiş kuzu böbreği demeti ızgara yapmaya başlar.  Her ikisi de sıcak gözleme ve çay ile servis edilir. 

 

Chez Hassan

Mösyö Fromage köşesinde, Chez Hassan'ın küçük ızgarası bir dizi farklı yemek sunuyor: bir kase harira, Fas'ın ünlü domates, nohut, limon ve mercimek çorbası, hindi tıknaz şişleri, balık ve tavuk cızırtı kömür közleri ve tagine veya kuskus sipariş etmek yerine, karaciğer ile doldurulmuş kuzu dalak özel oranı au viande hachee deneyin.  Kulağa korkutucu geliyor ama sonra haggis de öyle ve lezzetli geliyor.  İçeride sadece birkaç masa olmasına rağmen, dar, dolambaçlı bir merdiven bir birinci kat yemek odasına ve daha sonra gölgeli bir çatı terasına çıkar.

 

Terrase Bakchich;

Medine'nin kalbinde, Marakeş Müzesi ve meyve ve sebze pazarı tarafında Bakchich, hem yerli halk hem de turistler arasında popüler olan bir kurumdur.  Aşçıları geçici bir kaldırım tenceresi başında, parlak kırmızı fesleri ile göze çarpıyor. Arkada sadece birkaç masa ile, bu duvarda bir delik gibi görünüyor, ancak birçok medina yerlisinde olduğu gibi, muhteşem bir çatı terasına ulaşmak için merdiven çıkmaya başlamanız gerekiyor.  özel menüye sadık kalın: menüde tavşan, köfte veya balıktan incir, kayısı ve bademli vejeteryanlara kadar bir düzineden fazla çeşit var.

 

Chez Lamine;

Méchoui Alley olarak bilinen yarım düzine tezgâhın bulunduğu Souk Ablouh'da öğle yemeğinde muhteşem kalabalıkların olduğu yerde. Burası lüks değil ama en lezzetli méchoui (duman kavrulmuş kuzu) sunuyor. Chez Lamine bir asırdan fazla bir süredir burada ve her sabah yeraltı fırında odunu aydınlatarak çalışmalar başlıyor.  Yangın sonunda söndürülür ve 40 kuzu karkası, közlerde ve dumanda pişirmek için indirilir.  Birer birer öğle yemeğinde çekilirler, usta kasap tarafından kesilerek ve bir kâğıt parçası üzerinde ağırlıkları ölçülerek servis edilir, bir bardak haşlanmış sıcak nane çayı eşliğinde sıcak gözleme parçalarıyla elle yenir. Unutulmaz.

 

Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı nice bayramlar dilerim.