Yoğun Etkinlik Haftası

Yoğun Etkinlik Haftası Yoğun Etkinlik Haftası

Bu hafta gerçekten yoğun geçti. Neler var neler…

World Tourism Forum’dan başlamak isterim. Bu etkinlik aslında Türkiye için çok önemli bir değer. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde olması bazı kesimleri rahatsız etse de siyasi olarak değerlendirmek hata olur. Bu etkinlik Türkiye markası için Bulut ve Emre kardeşlerim tarafından düzenlenmiş muhteşem bir etkinlik. 4 bin yerli 3 bin yabancı ortalama 7 bin turizm profesyoneli bu etkinlikte ağırlandı.

özellikle Ferit Şahenk’in Bomonti Bira Fabrikası’ndaki partisi ve ardından bir gün sonraki akşam çırağan’daki kokteyl ve gala çok başarılı geçti. O akşam Mustafa Ceceli’yi izleme fırsatı yakaladım. Harika performansıyla hele hele yabancılara yönelik darbuka şovuyla herkesi coşturdu.

 

çırağan’daki halkla ilişkiler müdürümüz Neslihan (Şen) ise gecenin gizli kahramanı. Gündüz stantta gece de etkinliklerde çalışmak; hep güzel ve bakımlı olmak ve gülümsemek kolay olmasa gerek. Bu tarz etkinliklerde herkes VIP herkes “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” modunda olduğu için iş halkla ilişkilerden çıkıp ‘Ego ile ilişki yönetme sanatına’ dönüşüyor. Ama tüm bunlara rağmen her şey iyi geçti. -Masa numarası bizim ülkemizde en zor iş.- ‘Ben niye bu masadayım’ kompleksleri yıllardan beri bitmiyor.

 

Neyse dönelim işin özüne ve lafın kısasına… Konferans çok nitelikli geçti. Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’ndan Güniz Hanım yine harikalar yarattı. Salonlar tahminimden daha dolu olması gerekirken nitelikli ileri algılama süreci bizde zamanla oturuyor. Davul, zurna, pastırma ile Emitt gibi etkinliklerde mehter marşı ile birbirimizi karşılamayı Turizm yapmak sanıyoruz.

 

ödül töreni ve etkinliğe Cumhurbaşkanı’nın gelmesi kolay olmadı.

 

Burada özellikle Konferansta her sponsora hall açılması çok önemli olmuş. Ardışık etkinliklerde (paralel oturum demiyorum dikkat ederseniz) benim dikkatimi çeken bir İngiliz’in Türkiye’deki Sultanahmet patlaması sonrası gelen turist oranının anlık olarak ve aylık olarak düşüş oranını gösteren parametreleri ile bizde %31’lik negatifliği biz Türkler’e aktarmış olmasıydı. Bu arada Dünya genelinde karşılaştırmalı Terör olaylarını istatistiksel olarak anlatıp bu işin sosyal boyutundan çok ekonometrik boyutu ile Fransa’daki terörün %42’lik düşüşlerini bize göstermesi Ekonometri mezunu beni tavlamasına sebep oldu.

Biz daha neredeyiz… Millet dünyayı anlık izliyor olunca ilginç geldi…

 

Neyse Emitt’i de hemen silip atmayalım. Orada da Kastamaonu-Bilecik derken bu yıl acentelerden, otellerden sıyrılıp evde en çok sevdiğim Siirt Fıstığından ve Afyon Sucuğundan almak durumunda kaldım.

Gerçi Turizm Bakanımız bu zor dönemde gelmesi onun şanssızlığı oldu. Ama İstanbul’daki en önemli şansı İstanbul Turizm İl Müdürü… Kim mi Nedret Apaydın. Bu kadar çağdaş ve vizyoner bürokratlar görmek insanı mutlu ediyor. Her dakikası dolu, nerdeyse her gittiği yerden paylaşım yapıyor ve her müesseseye denetlemek veya korkutmak devlet geleneğinden uzak. Tam tersi hizmet için size geldim mantığında yaklaşıyor. üstelik genç ve icraat adamı.

Bravo Nedret bey! İstanbul ve Ankara sizin değerinizi anlayacak sanıyorum.

 

 

Bu hafta önemli etkinlilerden biri de iki gün sonra başlayacak olan 14.Gastronomi Festivali. Bu etkinlik değerli ağabeyimiz eski Turizm İl müdürü Malatyalı Yalçın Manav tarafından yıllardan beri düzenlenmekte. Destek veren değerli kurumlar olmasına rağmen bence duyurusu yetersiz. çünkü çok nitelikli aşçıları Yalçın ağabey Taşfed olarak Türkiye’ye getiriyor ve yarışmalar yapıyor. Hatta benden duymuş olmayın ama önümüzdeki dönem ‘World’ ismi de etkinliğin başına gelecek. Biz TüRSAB Gastronomi Komitesi olarak TAŞFED-Türkiye Aşçılar Federasyonu’nu destekliyoruz. Hani siz İnstagram’da yemek paylaşıp duruyorsunuz ya işte onları yapan beyaz gömlekli ustalardan biri Yalçın ağabey. Uzun ömürler dileriz.

 

Bu hafta Güzellik konusunu yazacaktım ama o kadar etkinlik var ki? Size haftaya Güzelliğe atılan İmza Derma Clean sahibi Arzu Hanım’ın hikayesini aktaracağım.

 

Geçen gün arabaya kar lastiği mi alsam derken evde tişörtle dolaşmaya başladık; Ne giyeceğimize karar verebileceğimiz istikrarlı havalar dileğiyle..

Bu hafta kalın sağlıcakla…