39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı

39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı 39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı

Eğitim, kültür ve sanat alanındaki faaliyetleriyle Türkiye’nin öncü vakıflarından olan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, bu yıl 39’uncusunu düzenlediği DYO Resim Ödülleri Yarışması’nın İstanbul sergisini, 21 Ekim’de Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açtı.  

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen 39. DYO Resim Ödülleri Sergisi’nin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gökoğlu, Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Topluluğu yöneticileri ve çalışanları ile iş ve sanat camiasından davetliler katıldı.

Doğa ve İnsan Temalı Yarışmaya 1.066 Eser Katıldı
Bu yıl “Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen yarışmaya 704 sanatçı 1.066 eserle başvurdu. Başvuranlar arasında İran, Azerbaycan, Almanya, Şili ve Bulgaristan’dan da sanatçılar yer aldı. Sanat, eğitim ve basın dünyasının değerli isimleri Habip Aydoğdu, Prof. Hayri Esmer, Doç. Dr. Devabil Kara, Prof. Cebrail Ötgün, Prof. Dr. Ferhat Özgür, Prof. Mümtaz Sağlam ve İhsan Yılmaz’dan oluşan seçici kurul, 6 eseri ödüle layık görürken 79 eser de sergilenmeye değer bulundu.

55 yılda Türk Resim Sanatında İsim Yapmış Pek Çok Ressamın Eserlerine Ev Sahipliği Yaptık
Sergiye ilişkin bir değerlendirme yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar, Topluluk olarak eğitim, kültür, sanat ve spor alanına yatırım yaptıklarını, toplumun gelişimine katkıda bulunduklarını belirterek; “Her biri ülkemiz adına büyük bir değere sahip markalarımızla çocuk, genç, yetişkin demeden yüz binlerce kişiye dokunduk, ilklere imza attık” dedi.
Feyhan Yaşar, şunları dile getirdi: “Resim sanatını desteklemek, gençleri özendirmek ve ilgisini artırmak amacıyla ilk olarak 1967 yılında başlattığımız yarışmamız, 1973 yılıyla birlikte Türkiye genelinde düzenlenmeye başladı, 1999 yılından bu yana da uluslararası katılıma açık bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bugünün usta ressamlarının gençlik dönemi eserleriyle bugünkü eserlerini karşılaştırabilmek, onların renklere bakışındaki değişimi, yeni akımların eserlerine yansımasını görebilmek çok değerli. DYO Koleksiyonu’nu incelediğimizde, ulusal ve uluslararası sanat dünyasındaki güncel gelişmeleri, yeni eğilimlerin ve araştırmaların eserlere yansımasını çok net görebiliyoruz. Yarışmanın 55 yıllık tarihine baktığımızda 16 bin 80 sanatçı, 26 bin 865 eserle katılım gösterirken 3 binden fazla eser sergilendi ve 214 eser ödüllendirildi. Bu eserlerin sahipleri arasında Adnan Çoker, Mustafa Pilevneli, Devrim Erbil gibi Türk resim sanatında isim yapmış pek çok usta ressamı görmek, bizler için büyük mutluluk. Ülkemizin resim tarihinde bir zenginlik ve çeşitlilik oluşturan yarışmamızın sergisini bu sene, değerli küratörümüz Seda Yörüker’in çalışması sonucunda 6 farklı tema ile açıyoruz. Sergimizi İstanbul’un ardından Eskişehir, Ankara ve Mardin’e taşıdıktan sonra son olarak İzmir’e, çok yakında açacağımız Yaşar Müzesi’ne getireceğiz. Daha önce de müjdesini verdiğimiz, İzmir’e ve ülkemize kazandıracağımız Yaşar Müzesi’nin restorasyon ve renovasyon çalışmaları tamamlandı. Müzemizde tasarım ve donanım çalışmalarının da sonuna gelmek üzereyiz. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak eğitime, kültür ve sanata olan katkımız artarak devam edecek.

Yarışmaya Katılan Eserlerden 6’sı Ödüllendirildi
Yarışma sonucunda pentür dalında Atila Ulusal’ın “Beni Buradan Almayın”, Furkan Armutçu’nun “Buğday Tarlası”, İrfan Dönmez’in “Ben’e Dair İmgeler” ve Murat Özbakır’ın “Yeryüzü-Kent-Yapı” isimli eserleri ödüle layık görülürken Kübra Gürleşen’in “Tuz Gölü” ve Şerife Şen Akkaş’ın “Yok Oluş” adlı eserleri özgün baskı dalında ödüllendirildi. Pentür dalında ödül alan eserlerin sahipleri 35 bin TL, özgün baskı resim dalında ödül alan eserlerin sanatçıları ise 15 bin TL “Başarı Ödülü” almaya hak kazandı.

Sergi, 6 Farklı Temadan Oluşuyor
Türkiye’nin en köklü sanat etkinliklerinden olan DYO Resim Ödülleri Yarışması, ülkenin resim tarihinde yıllardır eşsiz bir enerji yaratıyor. Bu enerjinin ışığında 39. DYO Resim Ödülleri Sergisi, bu yıl 6 tema başlığı ile sunularak bir yenilik ortaya koyuyor. Küratör Seda Yörüker’in yarışma sonuçları sonrası “Ben, İnsan”, “Ah Bach! Ritmi Yakala”, “Orada Kimse Var mı?”, “Rüya”, “Eşyanın Ağırlığı” ve “Zamanın İzi” olarak belirlediği sergi temaları çok renkli duvarlarda izleyici ile buluşuyor.
İstanbul’da 30 Kasım 2022 tarihine dek görülebilecek olan sergi, sonrasında Eskişehir’de Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi, Ankara’da Cer Modern, Mardin’de Sakıp Sabancı Kent Müzesi ve İzmir’de yeni açılacak olan Yaşar Müzesi’nde sanatseverler ile buluşacak.

 
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Ahmet-İdil Yigitbasi
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Berk Eyilik-Bilge Kalpaklıoglu Eyilik
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Ebru Sanver-Neslihan Kozanoğlu
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Feyhan Yasar-Ahmet Misbah Demircan-İdil Yigitbaşı
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Rana Yigitbasi-Bilge Kalpaklıoglu Eyilik
39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde Açıldı Selin Bozkurt