Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı

Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı

Pervin Ersoy’un yürüttüğü ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi, 9-11 Kasım tarihlerinde Zonguldak ve Karabük’ün keşfedildiği bir seyahat düzenledi. Rotasını ismini bölgede yetişen nadir bir bitki olan safrandan alan Safranbolu geziye katılanları büyüledi. Rotahane ekibi, 10 Kasım tarihinde büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Safranbolu evlerinde saygı duruşuyla andı.  

Pervin Ersoy’un Türkiye’nin tanıtımı ve iç turizme verilen önemin arttırılmasını amacıyla başlattığı ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi kapsamında Zonguldak ve Karabük’e özel bir gezi düzenlendi. Rotahane ve projenin iş ortağı Bukla Tur tarafından gerçekleştirilen geziye ünlüler katılım sağladı. Pervin Ersoy ve Bilge Kuru’ya eşlik eden Balçiçek İlter, Işın Karaca, Can Yapıcıoğlu, Mustafa Tayfun Özcan, Safa Sarı, Ömer Faruk Çavuş ve Adem Aksoy doğal, kültürel zenginliklerle dolu şehirleri keyifli bir gezi ile keşfetti.

Gezinin birinci günü Zonguldak’ın doğal güzellikleri ile başladı. Acheron Vadisi olarak adlandırılan bölgede yer alan, Cehennemağzı Mağarası’nı gezen ekip aynı zamanda Herakles’in meşhur efsanesini dinledi. Öğle yemeğini Ereğli’nin taze balıkları ile yapan ekip, daha sonra “Kara Elmas” şehri Zonguldak’ın simgesi olan Maden Müzesi ziyaret etti. Zonguldak’taki son durak Gökgöl Mağarası oldu.

İkinci gün ise turun ilk durağı safran tarlası oldu. Sonbahar mevsiminde çiçek açan safran çiçekleriyle kaplı tarlaların ziyaretinden sonra Karabük’ün yakınlarında bulunan doğal bir cennet olan Yenice ilçesinde; Şeker Kanyonu, Anıt Ağaçları, Yenice Ormanları gezildi. Sonbahar manzarasının eşlik ettiği keyifli bir tren yolculuğu sonrasında yönünü Yörük Köyü’ne çeviren Rotahane ekibi, Sipahioğlu Konağı, Çamaşırhane, Kurşun Taşı gibi alanları gördü.

Safranbolu Hükümet Konağı’nın da bulunduğu eski Kale tepesinde konumlanan Kent Tarih Müzesi ile başlayan gezinin üçüncü günü, kentin simgelerinden biri olan Saat Kulesi, çarşı içinde bulunan Yemeniciler Arastası ve Köprülü Mehmet Paşa Camii, Cinci Hüseyin Efendi Hanı ziyareti ile devam etti. Ülkemizin ilk ve tek Kahve Müzesi’nde misafirlere Arzum’un Okka ürünüyle okkalı Türk kahveleri içildi. Geziye katılanlar Cam Teras’a çıkarak Tokatlı Kanyonu manzarasını izleme şansını elde etti. Ülkemizde son dönemlerde yürütülen en kapsamlı arkeolojik çalışmalardan biri olan Eskipazar Hadrianopolis Antik Kenti kazılarının yapıldığı alan gezildikten sonra Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz ekibi keyifli hatıralarla İstanbul’a döndü.


 
Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı Balçiçek İlter, Işın Karaca, Eray Kılıç
Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı Pervin Ersoy, Bilge Kuru
Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Sonbaharı Zonguldak ve Karabük’te Karşıladı Pervin Ersoy, Bilge Kuru