Kalamış’ta Yepyeni Bir Mekan; “Oklo”

Kalamış’ta Yepyeni Bir Mekan; “Oklo” Kalamış’ta Yepyeni Bir Mekan; “Oklo”

“Oklo” Fener Kalamış Caddesi’nde hizmet vermeye başlayan yepyeni bir mekan. Menü, pide ağırlıklı ama sadece alışık olduğumuz pideler değil. Dünya lezzetlerinin lokal lezzetlerle harmanlandığı 20’den fazla pide çeşidinin içinde, klasik ve şefin spesiyalleri taş fırından çıkıyor…  

Bafra’dan gelen özel manda peyniriyle yapılan Pesto soslu peynirli rokalı pide favoriler arasında yer alıyor.
Ev yapımı makarnalar ve her damak tadına uygun salatalar pideye alternatif…
Makarna menüsünün içinde kızarmış ravioli en beğenilenler arasında…  
Güne sağlıklı başlamak isteyenler için kahvaltı saat 09.00’da başlıyor acelesi olanlar için mini kahvaltı tabağı, keyifli bir saat için zengin çeşitleri ile serpme kahvaltı Oklo misafirlerini bekliyor.
Hem doyurucu hem de lezzetli “Sağlıklı Kaseler” de özellikle formuna dikkat edenlerin gün içinde ilk tercihi.
 
Oklo, her lezzetin kendi yöresinden geldiği, tatlısıyla tuzlusuyla iddialı…

Oklo dünya lezzetleri ile lokal lezzetleri bir arada bulunduran farklı bir konsept ile tasarlandı. Mekan sahibi iş insanı Ayşenur Karslı Güldaş “Mekana kadın eli değdiği belli olsun istedim, bu yüzden açılışımızdan önce şehir şehir dolaşarak, her lezzetin kendi yöresinden düzenli olarak gelmesi için gerekli bağlantıları kurdum. Mesela burada sabah kahvaltısında menemen yediğinizde tadına doyamayacaksınız çünkü menemen, her mevsim kendi yöresinden gelen domatesler ile yapılacak, ya da çıtır kabak tatmak isterseniz Hatay’dan özel olarak getirttiğimiz kabaklardan hazırlanacağı için bambaşka bir lezzet deneyimleyeceksiniz.” Diyor.
Ev yapımı pancar turşusundan mevsim meyveleriyle hazırlanan reçellere kadar mekanda tatlısı tuzlusu her lezzet yöresinden gelen ürünlerle hazırlanıyor.
Ayşenur Hanım, Kalamış Oklo’ya gelen misafirlerine “Nene Sütlacı”nı da mutlaka tatmalarını tavsiye ediyor. Nene Sütlacı, Paşamandıra Köyü’nden gelen manda sütü ile Tosya Pirincinin uzun süre kaynatılması ve pirincin kendi nişastasını salması sağlanarak tamamen doğal bir şekilde yapılıyor. Bizi, büyükannelerimizin yaptığı ve çok özlediğimiz çocukluğumuzdaki tatlara  götürüyor.
Oklo’da gün, her biri kendi memleketinden gelen doğal ürünlerle hazırlanmış sağlıklı bir kahvaltı ile başlıyor, kişinin damak tadına göre tercih edeceği öğleni akşamı birbirinden zengin ve lezzetli menülerle devam ediyor. Gün içinde iş stresinden uzaklaşıp keyifli bir saat için kış bahçesi Oklo’nun konuklarına sunduğu başka bir ayrıcalık.
Mekan sabah 09.00’dan gece 22.00’ye kadar hizmet veriyor. Özellikle hafta sonu için misafirlere rezervasyon yapması öneriliyor.
www.oklo.com.tr