Alptekin Aydın : “Dünyada İlk Defa Başlatmış Olduğum İlaçsız, Nörolojik Manyetik Tedavi Yöntemini Otizm Ve Öğrenme Güçlüğü Tedavisinde Kullandım” 2018 yılında dünyada ilk defa başlatmış olduğu ilaçsız, nörolojik

Alptekin Aydın  : “Dünyada İlk Defa Başlatmış Olduğum İlaçsız, Nörolojik Manyetik Tedavi Yöntemini Otizm Ve Öğrenme Güçlüğü Tedavisinde Kullandım”  2018 yılında dünyada ilk defa başlatmış olduğu ilaçsız, nörolojik  Alptekin Aydın : “Dünyada İlk Defa Başlatmış Olduğum İlaçsız, Nörolojik Manyetik Tedavi Yöntemini Otizm Ve Öğrenme Güçlüğü Tedavisinde Kullandım” 2018 yılında dünyada ilk defa başlatmış olduğu ilaçsız, nörolojik

Dünyaca Ünlü Uzman Nöropsikolog Alptekin Aydın İle Çok Özel 2018 yılında dünyada ilk defa başlatmış olduğu ilaçsız, nörolojik manyetik tedavi yöntemi ile otizm ve öğrenme güçlüğü tedavisini bulan dünyaca ünlü uzman Nöropsikolog Alptekin Aydın, yaptığı başarılı tedaviler ile dikkatleri çeken bir isim. Gerek Londra’daki kliniğinde depresyon, panik atak, felç, nörolojik ağrılar, OKB, Otizm, DEHB ve öğrenme güçlüğü konularında yaptığı başarılı tedaviler gerekse tüm dünya çapında ve Avrupa Birliği tarafından onaylı evde kullanılan tıbbi başlıklarla uzaktan yürüttüğü tedaviler ile binlerce aileye dokunan ödüllü Uzman Nöropsikolog Alptekin Aydın, dünyada bir ilk olan tedavi yöntemini otizm ve öğrenme güçlüğü tedavisinde kullanıyor. Eşi Funda Hocaoğlu Aydın ile İstanbul Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde açtıkları Türkiye ofisi ile nörolojik manyetik tedavi yöntemini, İngiltere ve dünya ile eş zamanlı olarak topluma sunmak için büyük bir çaba sarf eden Alptekin Aydın ile nörolojik manyetik tedavi yöntemini Klass okurları için konuştuk.  

Alptekin Bey, dünyaca tanınan oldukça başarılı bir hekimsiniz. Okuyucularımız için öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1973 yılında İstanbul, Moda'da dünyaya geldim. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul’da, uzmanlık eğitimimi King's College London (Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN) tamamladım. Cardiff Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde medeni hukuk üzerine psikolojik raporlarda mahkeme bilirkişiliği, İngiliz Psikoloji Topluluğu - (British Psychological Society)(BPS), İngiliz Nörobilim Derneği (British Neuroscience Association) (29905087), İngiliz Psikofarmakoloji Derneği (British Association for Psychopharmacology) ve Uluslararası Madde Kullanımı Uzmanları Topluluğu’nda (International Society of Substance Use Professionals)(ISSUP) tam üyeliğim bulunmakta. Aynı zaman da Hollanda Maastricht Üniversitesi’nden Sertifikalı Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (TMS) Pratisyenliği ve Mora Biorezonans (Kuantum frekans teknolojisi) Pratisyenliği unvanını almış bulunmaktayım. Nöro modülasyon üzerine beyin haritalama ve ileri düzey EEG analizi sertifika programını Amerika’da başarıyla tamamladım. Burslu olarak Amerika’da doktora programına ve bilimsel araştırmalarıma devam etmekteyim. 2016 yılında manyetik tedavi üzerine eğitim almaya başladığımda, 2008 yılından beri anksiyete ve depresyon üzerine, başta Amerika olmak üzere tüm dünyada yetişkinler için onaylanan bu tedaviyi farklı alanlarda nasıl kullanabileceğimi düşündüm ve 2018 yılında dünyada ilk defa başlatmış olduğum ilaçsız, nörolojik manyetik tedavi yöntemi ile otizm ve öğrenme güçlüğü tedavisinde kullandım.

‘YETİŞKİNLER İLE ÇOCUKLAR ARASINDA TEDAVİNİN ETKİSİ VEYA YAN ETKİSİ HAKKINDA HERHANGİ BİR FARK YOK’
Nörolojik manyetik tedavi yöntemi yetişkinlerde yan etkisiz olarak onaylanırken, çocuklar da ne tip bir etki veriyor?
Yetişkinler ile çocuklar arasında tedavinin etkisi veya yan etkisi hakkında herhangi bir fark yok. 4-5 yaştan itibaren herkese uygulanabilir.

Depresyon ve kaygı bozukluğunu yöneten nöron grubu ile mesela öğrenme, konuşma, muhakeme, yabancı dil öğrenme, resim çizme, müzik, takıntılar veya hiperaktivite, yemek seçme, ince el becerileri gibi fonksiyonları yöneten nöronlar arasında ne fark var?
Depresyonu tedavi ettiğimiz kapalı nöronların diğer bölgelerdeki kapalı fonksiyon gruplarından hiçbir farkı yok. İşte bu noktada psikolojik ve motor bozuklukları görebileceğimiz bir beyin haritasının var olup olmadığını araştırmaya başladım. Oxford Üniversitesi’nde görevli bir doktor arkadaşım sayesinde qeeg fonksiyonel beyin haritasının tüm psikolojik, motorsal ve nörolojik problemleri beyinde kişinin kendisini anlatmadan bize gösterebileceğini ve beyinde fonksiyonun durumunun görülebildiğini öğrenmem ile cihazı ve eğitimlerini aynı gün almaya başladım. 33 yaşında İngiltere’nin en bilinen göz hastanesinde uzman nörologlar tarafından ömür boyu göremeyeceğini belgeleyen bir rapor ile karşıma çıkan danışanımıza uyguladığım 12 aylık manyetik tedavi sonrasında tekrar görme fonksiyonun geri gelmesi ile eğitim alırken aklıma gelen tüm çılgın fikirlerin aslında hayata geçirilebileceği gerçeği ile karşılaştım.

‘COSMOS HEALTHCARE LONDON FİRMASINDA DÜNYANIN HER YERİNDEN GELEN DANIŞANLARIMIZA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ’
Alptekin Bey, şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla yaklaşık 4500 çocuğun ve ailesinin hayatına dokundunuz. Bu başarıya uzanan yolda en büyük destekçiniz, iş ortağınız ve hayat arkadaşınız eşiniz oldu. Funda Hocaoğlu Aydın ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Eşimle 1989 yılında tanıştım. Platonik lise aşkımdı. 2014 yılı sonuna doğru evliliğe adım attık. 35 yıllık yakın dostluk serüvenimizde bulduğum tedavi yöntemini sadece yetişkinler için değil, çocuklara uygulamak içinde birlikte karar aldık. Bugün İngiltere’nin en büyük TMS tedavisi yapan nöro modülasyon kliniğine sahip olurken, tedavi ettiğimiz tüm çocuklarımızı da kendi çocuğumuz gibi hissetmenin verdiği büyük manevi tatmini birlikte her gün yaşıyoruz. İstanbul Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde açtığımız Türkiye ofisi ile de yürüttüğümüz tedavileri İngiltere ve dünya ile eş zamanlı olarak toplumumuza sunmak için büyük bir çaba veriyoruz. Eşim Funda Hocaoğlu Aydın ile birlikte kurduğumuz Cosmos Healthcare London firmasında da dünyanın her yerinden gelen danışanlarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.


Uzman Nöropsikolog Alptekin Aydın ve eşi Funda Hocaoğlu Aydın, Londra’nın Enfield Town bölgesinde İngiltere’nin en büyük TMS kliniğinin açılışını şık bir davetle gerçekleştirdiler. Açılış kurdelesini Enfield Belediye Başkanı Suna Hurman, Oxford Universitesi Akademisyen Dr. Ali Yıldırım, önceki dönem başkanlardan Sabri Özaydın, meclis üyesi Ahmet Karahasan ve Haringey Belediye Başkan Vekili Ali Gül Özbek birlikte kesti. Cosmos Healthcare London firmasının açılışı büyük ilgi görürken, davetliler keyif dolu anlar yaşadılar.