“Bir Yaşam Alanı Doğru Şekilde Aydınlatılmadığı Zaman İstenilen Havayı Yansıtamaz.”

“Bir Yaşam Alanı Doğru Şekilde Aydınlatılmadığı Zaman İstenilen Havayı Yansıtamaz.” “Bir Yaşam Alanı Doğru Şekilde Aydınlatılmadığı Zaman İstenilen Havayı Yansıtamaz.”

Tepta aydınlatma genel müdürü Robi Ebeoğlu sektörde 25. Yılını kutlayan firmalarını Klass’a anlattı:

Sektörde 25. yılını kutlayan Tepta Aydınlatma, İtalya’dan aldığı bilgi birikimiyle çıktığı yolda müşterilerine teknik aydınlatmadan dekoratif aydınlatmaya kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor. İstanbul Levent’teki yenilenen 1.200 m²’lik showroom ve merkezin yanı sıra İstanbul dışındaki bayileriyle de faaliyet gösteren firma otel, alışveriş, spor ve iş merkezleri, müze ve sanat galeri, park ve bahçeler, havalimanları, konser salonları ile ev ve villaların iç ve dış aydınlatmalarını gerçekleştiriyor. 35 kişilik deneyimli ekibiyle müşterilerinin taleplerine hızlı ve doğru bir şekilde cevap verdiklerini belirten Tepta Aydınlatma Genel Müdürü Robi Ebeoğlu, verdikleri hizmetleri ve Levent’teki yenilenen showroomlarını Klass’a anlattı.

 

Robi Bey, Genel Müdürlüğünü yaptığınız Tepta Aydınlatma’nın yapısından ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Tepta Aydınlatma Eylül 1991’de kuruldu. Bu sene itibariyle 25. yılımıza girdik. Aydınlatma, kurulduğumuz yıllarda Türkiye’de oldukça bakir bir alandı. Biz bilgi birikimimizi İtalya’dan ve özellikle 25 yıldır temsilcisi olduğumuz iGuzzini firmasından sağladık. İtalya Rönesans’ı başlatan ülke ve aynı zamanda dünya tasarım merkezi. Teknik aydınlatma ile işe başladık ve sonra buna dekoratif aydınlatmayı da katıp geliştirdik. Bugün Levent’teki 1.200 m²’lik showroom ve merkezimizin yanı sıra İstanbul dışı bayilerimizle de faaliyet göstermekteyiz. Tepta Aydınlatma iç mimar, endüstriyel tasarımcı, aydınlatma tasarımcısı, elektrik mühendislerinden oluşan 35 kişilik ekibiyle müşterilerinin taleplerine hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektedir.

 

Sergilenen küçük bir mücevherin aydınlatılmasından büyük bir sergi alanı olan mağazanın aydınlatılmasına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet veren Tepta Aydınlatma proje bazlı önemli çalışmalara da imza atıyor. Bu çalışmalarınızdan kısaca bahseder misiniz?

çok geniş bir alanı kapsayan aydınlatma mimarinin temel, güzel ve çarpıcı detaylarını ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden konunun her alanında faaliyet göstermekteyiz. Zorlu AVM başta olmak üzere birçok Beymen mağazasının aydınlatmasını üstlendik. 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti olduğu zaman Tepta Aydınlatma İstanbul Belediyesi’nin açtığı aydınlatma tasarımı yarışmasında 6 önemli eserden Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi’nin ışıklandırılması projesini kazandı. Ancak bu proje ertelendi. Kanyon İş Merkezi gibi cephe aydınlatmaları, Mardan Palace gibi otel aydınlatmaları, Harvey Nichols gibi mağaza aydınlatmaları, Eczacıbaşı gibi pek çok ofis ve iş merkezi aydınlatmaları da Tepta’nın faaliyet gösterdiği alanlardan bazılarıdır. Ayrıca firmamız müze ve sanat galerilerinin, park ve bahçelerin, havalimanlarının, spor merkezlerinin ve kültür merkezlerinin yanı sıra birçok özel ev ve villanın iç ve dış aydınlatmalarını da gerçekleştirmektedir. Sanata olan inancımızdan ve bir katkıda bulunmak istememizden dolayı ilk kurulduğundan beri İstanbul Modern Müze’nin tüm aydınlatmalarını sağlayarak aydınlatma sponsorluğu da yapıyoruz. Tepta’nın müşteri portföyünün yüzde 70’ini yurt içi, 30’unu ise yurt dışı oluşturuyor. Türk mimar veya müteahhitlerin yurt dışında yaptıkları birçok projede Tepta onlara çözüm ortaklığı yapmaktadır. Bu, tasarımdan satışa ve süpervizörlüğe kadar uzanan geniş bir hizmet yelpazesini kapsamaktadır.

 

Tepta Aydınlatma’nın 1. Levent’te yer alan yönetim binasındaki 4 katlı showroom yenilenen yüzüyle dekorasyon tutkunlarına hizmet vermeye devam ediyor. Showroomunuzda nasıl bir konsept oluşturdunuz?

2015 senesi ilkbaharında yenilediğimiz showroom genel olarak birkaç bölümden oluşuyor. önce dekoratif iç aydınlatmanın 4 farklı markası için ayrı bir katta Tepta Exclusive odalarını düzenledik. Tepta Exclusive odalarında özel yapım ürünleri ile cam ustası Lasvit; metal ve camı karıştırarak klasik konseptleri modern çizgilerle harmanlayan Terzani; metal tasarımlara ağırlık veren Brand van Egmond ve özel ipek kumaşlarla eşsiz tasarımlar ortaya çıkaran Aqua markaları yer alıyor. Bunun dışında, showroomumuzda malzeme tipine bakmadan klasik ve modern İtalyan ağırlıklı markalarımızın sergilendiği katlar ve tabii ki Tepta için çok önemli olan dış aydınlatma ile teknik aydınlatma bölümleri bulunuyor.

 

Bir yaşam alanı ne kadar özel parçalarla döşenmiş olursa olsun doğru bir şekilde aydınlatılmadığı takdirde istenilen havayı yansıtamaz. Dolayısıyla aydınlatma dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Bu açıdan okuyucularımıza aydınlatmada nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda neler söylersiniz?

Bugün, klasik deyimle mimarinin dördüncü boyutu olan iyi bir aydınlatma dekorasyonun da olmazsa olmaz parçasıdır. Burada her zaman tavsiyemiz estetiği fonksiyonla birleştirebilmek için profesyonel bir tavsiye almaktır. Aydınlatmanın iki önemli parçası vardır. Bunlar; doğru aydınlatmayı sağlayan ürünler ile estetiği sağlayan ürünlerdir. Büyük bir salonu aydınlatacaksak öncelikle bu salona doğru ışığı vererek göz almayacak, bir kısmı gizli teknik aydınlatmalar düşünülmelidir. Daha sonra ise belki ışığı çok kuvvetli olmayan; ama dekorasyonla birleşen avize ve aplikler kullanılabilir. Bu arada tabii ki tablo ve sanat eserlerinin aydınlatılması da ayrıca düşünülmelidir.