“Spor Sağlığa Yapılan Yatırımdır”

“Spor Sağlığa  Yapılan Yatırımdır” “Spor Sağlığa Yapılan Yatırımdır”

Uzman DR. Nazan Cihan Sağlıklı Yaşam Konusunda Sporun Önemini Klass’a Anlattı

Radyoloji Uzmanı Dr. Nazan Cihan, İstanbul üniversitesi çapa Tıp Fakültesi’nden başarı ile mezun olduktan sonra SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Radyoloji Uzmanlık eğitimini tamamlıyor. Yine İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nöroradyoloji ve Kas-İskelet Görüntüleme birimlerinde uzmanlık sonrası eğitimine devam eden başarılı doktor, uzman olduktan sonra özel sektörde ülkemizin önde gelen ve tıp alanında sayılı hastanelerinde görev alıyor. Sporu sağlıklı yaşam için bir hayat tarzı olarak belirleyen Dr. Nazan Cihan, tıp alanındaki bilgisini sporla harmanlayarak özgün, dikkat çekici yazılara ve seminerlere imza atıyor. Doğan Hastanesi Radyoloji bölümünde meslek hayatını sürdüren Dr. Cihan, hayatını spora ve sağlıklı yaşama adamış bir hekim olarak kaliteli bir hayat sürmek adına neler yapılması gerektiğini Klass’a anlattı.

 

 

“Egzersiz, kendine iyi bakmak ve sağlıklı yaşam başarılı bir kariyerin ayrılmaz birer parçası. Kendine özen gösteren bir kişi işine de özen gösterir. Bu nedenle haftada en az 3 gün mutlaka spor yapılması gerekiyor. Sporu boş vakitlerimde yaparım dediğiniz an ne yazık ki bu sadece sözde kalıyor. Bu nedenle sporu ‘Mutlaka yapılması gerekenler’ arasına almamız gerekiyor.”

 

“Spor sağlığa yapılan yatırımdır. Şok diyetlerle kısa süreli kazanımlar elde etmektense uzun vadeli sonuçlar için spora ve dengeli beslenmeye çok önem vermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra insanlara bol bol su içmelerini öneriyorum. çünkü su hücreleri temizleyerek detoks etkisi yaratıyor.”

 

Nazan Hanım, Radyoloji alanında uzman bir doktor olarak danışanlarınıza verdiğiniz başarılı hizmetin yanı sıra sağlıklı yaşam adına kaleme aldığınız yazılarla ve verdiğiniz seminerlerle de adınızdan sıkça söz ettiriyorsunuz. öncelikle bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? Sağlıklı yaşam adına neler yaparsınız? Bu alanda çalışmalar yapmaya nasıl karar verdiniz?

Radyoloji alanında uzman doktorum. Radyoloji tıbbın genelini oluşturduğu için uzmanlık alanım çalışmalarımda beni çok besliyor. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşamı ve sporu yaşam tarzı olarak benimseyen biriyim. Hayatımın büyük bir kısmını kariyerim, mesleki çalışmalarım ve spor oluşturuyor. Sporun sağlığa katkısına çok fazla inandığım için günlük yaşamımda egzersize geniş bir vakit ayırıyorum. Bir radyoloji uzmanı olarak kişilerin hastalıklarını gözlemleyince koruyucu tıbbın ve sağlıklı yaşamın önemine daha çok inandım. Bunun üzerine hem kendim hem de çevremdeki insanlar için sağlıklı yaşam adına daha fazla çalışma yapmam gerektiğine karar verdim. Sağlıklı yaşam konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlara seminerler veriyorum, bu alanda yazılar yazıyorum. Ayrıca yaza doğru tıbbi bilgilerimi ve kendi yaşantımda uyguladıklarımı harmanlayacağım bir kitap çıkarmayı planlıyorum. Bu anlamda insanlara örnek olduğumu düşünüyorum.

 

Peki, dileyenler sağlıklı yaşama dair yazılarınıza nereden ulaşabilirler?

Kendi adıma www.drnazancihan.com olarak bir web sitem var. Dileyen herkes www.drnazancihan.com adlı web sitemde yer alan yazılarımı takip edebilirler. Blogumda ayrıca medyada çıkan röportajlarıma ve yazılarıma da yer veriyorum.

 

Hayatını spora adamış bir hekim olarak Türk insanının spora gerektiği önemi verdiğini düşünüyor musunuz?

özellikle kariyer kadınlarına yön gösteren biriyim. Kendini işine adamış kadınların günlük yaşamları çok yoğun geçiyor. Bu nedenle herkes spora vakit ayıramamaktan şikayetçi. Ancak egzersizin önemini bilirsek ve bunu bir hekimin ağzından dinlersek bilinç düzeyinin ve bununla orantılı olarak spora olan ilginin artacağını düşünüyorum.

 

“SPORU BOŞ VAKİTLERİMDE YAPARIM DEDİĞİNİZ AN NE YAZIK Kİ BU SADECE SöZDE KALIYOR”

Peki, çalışan insanların sağlıklı yaşam için neler yapması gerekiyor? Yeterli zamanı olmadığı için spor yapamamaktan şikayetçi kişiler nasıl bir program uygulamalılar?

çalışan bireylerin spora daha çok vakit ayırmaları gerekiyor. çünkü egzersiz, kendine iyi bakmak ve sağlıklı yaşam, başarılı bir kariyerin ayrılmaz birer parçası. Kendine özen gösteren bir kişi işine de özen gösterir. Bu nedenle haftada en az 3 gün mutlaka spor yapılması gerekiyor. çalışan bir kişi günde yaklaşık iki saat spor yapacağım diye kendisine hedef koyduğunda bunda çok da başarılı olamayabiliyor. çünkü pek çok insan ulaşılmaz hedefler koyarak kendilerini spordan soğutuyor. Ancak bir kişinin haftada en az 3 kez günde 40 dakika spor yapacağına dair kendine hedef koyması ve bunun için kararlı olması daha doğru olur. Ayrıca şunu özellikle belirtmek istiyorum: Sporu boş vakitlerimde yaparım dediğiniz an ne yazık ki bu sadece sözde kalıyor. çünkü hiç kimsenin boş vakti yok. Hatta çok boş vakti olduğunu düşündüğünüz bir kişi bile yoğun olduğundan bahsediyor. Bu nedenle sporu “Mutlaka yapılması gerekenler” arasına almamız gerekiyor. Nasıl iş toplantılarımızı, ailemizi aksatmıyorsak sporu da asla aksatmamamız gerekiyor. Kişi bu şekilde bir motivasyon geliştirdiği takdirde spor yapma devam edebiliyor. Bu tabii sadece çalışan bireyler için değil herkes için geçerli bir durum.

 

Günümüzde spora gereken önemin verilmemesinin yanı sıra pek çok kişi riskli olmasına rağmen uyguladıkları diyetlerle kilo vermeye çalışıyor. Bir hekim olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Bir hekim olarak tasvip etmediğim şeylerden bir tanesi de insanların “şok diyetler” ile çok hızlı bir şekilde zayıflamaya çalışmasıdır. Oysaki dengeli beslenme bir yaşam biçimidir. Dolayısıyla bunu bütün hayatımıza yaymamız gerekiyor. Tüm hayatımıza yaydığımız bir alışkanlıklar dizisi oluşturmalıyız. çünkü sağlıklı yaşam bir bütündür. Sağlıklı yaşam sadece spor yapmak, düzenli beslenmek ya da check-up yaptırmak değildir. Bunların hepsinin bir bütün olduğunu anlatmak ve insanlarda sağlıklı yaşam olgusunu oturtmak istiyorum. Kilo vermek isteyen bireylerin her şeyden önce sporun önemini çok iyi anlaması gerekiyor. Spor sağlığa yapılan yatırımdır. Şok diyetlerle kısa süreli kazanımlar elde etmektense uzun vadeli sonuçlar için spora ve dengeli beslenmeye çok önem vermeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra insanlara bol bol su içmelerini öneriyorum. çünkü su hücreleri temizleyerek detoks etkisi yaratıyor.

 

“HAYATIM BOYUNCA BAŞARI ODAKLI BİR İNSAN OLDUM”

Spor ve dengeli beslenme sayesinde fit bir görüntüye sahipsiniz. çevrenize verdiğiniz enerjiyle de hayatı dolu dolu yaşayan bir birey olduğunuzu kanıtlıyorsunuz. Hayata bakış açışınızı bizimle paylaşır mısınız?

Eğitime çok önem veren, okumanın, başarılı olmanın çok kıymetli olduğuna inanan bir aileden geliyorum. Dolayısıyla hayatım boyunca başarı odaklı bir insan oldum. İş hayatımdaki başarı benim için olmazsa olmazımdır. Hiçbir zaman rehavete kapılmadım, devamlı kendimi yenilemeye ve geliştirmeye özen gösterdim.

 

Son olarak yaptığınız sporlardan ve sizi nelerin mutlu ettiğinden bahseder misiniz?

Pek çok insan spor salonlarından hazzetmese de spor yapmaktan çok büyük keyif alırım. özellikle de rüzgar sörfü en büyük tutkumdur. Bunun yanı sıra kayak, fitness ve pilates yapıyorum. Pilatesi vücuda olan yararları dolayısıyla çevremdeki insanlara öneriyorum. Yakında kick-boksa başlayacağım. Bunun yanı sıra yurt dışına seyahat etmeyi çok severim. Ayrıca iyi bir gurme olduğumu söyleyebilirim.