Anne Olmak Dünyanın En Güzel Duygusu

Anne Olmak Dünyanın En Güzel Duygusu Anne Olmak Dünyanın En Güzel Duygusu

SG Dental Estetik Kliniği Kurucusu Sonay Öztan Gökhan, annesi Şahinder Hanım ve kızı Melis ile kurduğu ilişki ile çevresine örnek oluyor. Annesinin kendisine öğrettiği her şeyi kızı Melis’e de aşılayan Sonay Öztan Gökhan, kendisi adına hayattaki bütün başarılarını annesine borçlu olduğunu söylüyor. Kızı Melis’i annesi Şahinder Hanım ile birlikte büyüten, her şeyden önce iyi bir insan ve başarılı bir öğrenci olmasını sağlayan Sonay Öztan Gökhan kızı ile gurur duyan ve annesinin desteğini her zaman arkasında hisseden mutlu bir iş kadını. SG Dental Estetik Kliniği Kurucusu Dt. Sonay Öztan Gökhan, annesi Şahinder Öztan ve kızı Melisa ile sevgi dolu anne-kız ilişkilerini Klass okurları için konuştuk.  

Sonay Hanım, diş hekimliği alanındaki başarılarınızla ünlülerin diş doktoru unvanını kazandınız. Bunun yanı sıra kızınız Melis’e de annelik yapıyorsunuz. Annelik sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?
SONAY ÖZTAN GÖKHAN: Anne olmak herhalde dünyanın en güzel duygusu. Ben kızımı yetiştirirken de bana en çok destek olan kişi yine annemdi. Annem bize her şeyden önce hayatta kendi ayaklarımızın üzerinde durmayı öğretti. Ben bugün çok başarılı bir hekimsem ve işimde iyiysem bunu annem sayesinde başardım. Kadınların hiç kimseye muhtaç olmaması gerektiğini bana aşılayan tek kişi annemdi. Annem kızımı da aynı şekilde büyüttüğü için bu düşünceyi ona da aşıladı. Melis şu anda üniversitede çift anadal yapıyor. Hayatta çok başarılı olacağına tüm kalbimle inanıyorum.

Kızınızın dünyaya gelişiyle hayatınızda neler değişti?
S.Ö.G: Kızımın doğmasıyla hayatımda birçok şey değişti. Eşimle sosyal hayatımız ister istemez azaldı. Planlarımızda önceliği her zaman Melis’e vermeye başladık. Henüz bebekken iyi bir geleceğe sahip olması için neler yapabileceğimizi düşünmeye başladık. Bir dönem yurt dışına gitme fırsatımız oldu ama ben mesleğime olan aşkımdan dolayı Türkiye’de kalmaya ve kızımızı burada büyütmeye karar verdim.

Kızınızı büyütürken en çok nelere önem verdiniz?
Kızımı büyütürken en büyük yardımcım annemdi. Annem çocukları eğitme konusunda çok başarılıdır. Kızıma hiçbir şeyin eksikliğini hissettirmedi. Melis’i yetiştirirken her şeyden önce iyi ve sevgi dolu bir insan olmasına dikkat ettik. Bizim de ailemizden gördüğümüz en önemli değer buydu. Melis şu anda kendisini geliştirmek adına çok fazla emek sarf ediyor ama bana göre çocuklarımız her şeyden önce dürüst olmayı öğrenmeli. Dürüst olduktan sonra hayattaki bütün kapılar önlerinde açılacaktır. Kızımıza da ilk önce insanları sevmeyi öğrettik çünkü insan sevgisi olan kişi merhametli ve vicdanlı olur.

“KIZLARIMIN MESLEK SAHİBİ OLMASINI İSTEDİM”
Şahinder Hanım, sizin çocuklarınız ve torunlarınız ile ilgili hislerinizi nasıl ifade edersiniz?  
ŞAHİNDER ÖZTAN: Çocuklarımla çok mutluyum ve onlarla iftihar ediyorum. İyi ki varlar, iyi ki yanımdalar diyorum. Ben çocuklarıma verdiğim sevgiyi torunlarıma da yansıttım. Onlara bir anneanneden ziyade bir anne şefkati ve ilgisiyle yaklaştım. Dört tane çocuğum var, çocukların bakımında hepsine elimden gelen desteği veriyorum. Bütün torunlarıma büyük bir zevkle bakıyorum. Torunum Melis ile arkadaş gibiyiz. Çocuklarım rahat rahat ders çalışsın diye bütün işlerini ben yapardım. Ev hanımı olmanın zorluğunu bildiğim için onların okuyarak meslek sahibi olmasını istedim.

Melis Hanım, anneniz ve anneannenizi ile olan ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?
MELİS GÖKHAN: Annem ile anneannem arasında hiçbir fark yok, ikisi de annem gibidir. Birinin yokluğunda diğeri benim yanımda oluyor. Bundan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. İkisini de çok seviyorum, ikisi de benim vazgeçilmezim. Anneannem ile aram çok iyi, kendisi her istediğime izin verir. Annem biraz daha kuralcı bir insan. Annemle beraber alışveriş yapıp akşamları eğlence mekanlarına gidiyoruz. Anneannemle de karşılıklı kahve içmeyi çok seviyorum.

Sonay Hanım, siz genç kızken annenizle birlikte neler yapardınız?
S.Ö.G: Ben ev içerisinde daha akıllı olmaya özen gösteren bir kadın olduğum için annemin bütün isteklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirirdim. Annem de beni düşünerek fazla ev işi yaptırmazdı. Ben de odama çekilir ders çalışırdım. Annemin bu anlayışı sayesinde derslerinde her zaman başarılı bir öğrenci oldum.


 

Sonay Öztan Gökhan