Başarıya Giderken Yolunuz Daima Güllerle Doluysa Yanlış Giden Şeyler Vardır

Başarıya Giderken Yolunuz Daima Güllerle Doluysa Yanlış Giden Şeyler Vardır Başarıya Giderken Yolunuz Daima Güllerle Doluysa Yanlış Giden Şeyler Vardır

Oto Gençler Yönetim Kurulu Başkanı Saadet Aydın, otomotiv sektöründeki başarı yolculuğunu Klass’a anlattı.  

Türkiye’de otomotiv sektöründe ilk özel servis sahibi kadın yönetici olma başarısını gösteren Saadet Aydın, kadınların hayal ettikleri her alanda başarılı olabileceklerinin en güzel örneği. Saadet Aydın’ın yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği Oto Gençler, müşterilerine verdiği güven ve kaliteli hizmet anlayışıyla Türkiye’nin her yerinden araç sahiplerinin araçlarını gönül rahatlığı ile emanet ettiği bir servis oldu. Otomotiv sektöründe sıra dışı bir başarı hikayesine imza atan Saadet Aydın ile bu sektöre nasıl giriş yaptığını, karşısına çıkan zorlukları nasıl aştığını, kariyerindeki dönüm noktalarını ve altın başarı kurallarını konuştuk.


Saadet Hanım, alanınızda yakaladığınız başarıyla ön plana çıkmış ve örnek olmuş bir isimsiniz. Bu başarının temellerinin nasıl atıldığını dinleyebilir miyiz?
Bizim sektörümüz zaten güven ağı zedelenmiş bir sektör. Biz bunu biraz daha iyi bir hale getirebilmek için haliyle ilk önce işimizi doğru yaptık. Başarıya giden yolda bizim için en önemli değerler tecrübe, güler yüz, samimiyet ve işimizi inanarak yapmak. Biz yedek parça kökenli bir firmayız Übeyt Bey’in 30 yıllık yedek parça tecrübesi ve onun arkasında olan networkü bize çok şey kattı. Bunun yanında da bütün çalışma arkadaşlarımızın yetkili servisten gelmiş olması da bizim için bir avantaj oldu. En büyük başarımız da aslında 2009 yılından bu yana aynı personelle çalışmamız. Müşterilerimiz buraya geldiğinde  aracını her zaman aynı teknisyenin tamir ediyor olması onları son derece mutlu ve güvende hissettiriyor. Her marka aracın periyodik bakımını, balata değişimini, triger değişimini ve kaporta boya işlemlerini yapmaktayız. Bizi diğer özel servislerden ayıran en büyük özelliğimiz Ford’un her segmentdeki aracına garantili bakım yapabilmemizdir. Bir özel servise araç girdiği zaman garantisi bozulur. Oysa biz, TSE-HYB 12047 belgemiz sayesinde  garantili bakım yapabilen bir servisiz. Bunların dışında çevre düşkünü bir servisiz. Motor yağlarını yakmıyor satmıyor kanallara dökmüyoruz Petrol Sanayi Derneği’ne iade ediyoruz.

Peki, başarıya giden yol hep güllerle mi doluydu yoksa dikenlerden de geçmek zorunda kaldınız mı?
Başarıya giden yol hiçbir zaman sadece güllerle dolu değil, her zaman yolunuza bir diken çıkıyor. Başarıya giderken yolunuz daima güllerle doluysa arka planda muhakkak yanlış giden şeyler vardır. Biz yüzde 98 müşteri memnuniyetiyle çalışıyoruz. Geri kalan yüzde 2’lik dilimi muhakkak araştırır ve müşterilerimize hemen geri dönüş yaparım. Örneğin bir müşterimizin aracına  rötuş yapmayı unutmuşuz. Müşterilerimiz firmamızdan içeriye girer girmez buradaki kurumsallığı farkediyor. Biz 10 senedir Pelit Pastaneleri, Ziraat Bankası, Bantaş, Meşale Çay Kazanları gibi önemli firmalarla çalışıyoruz. En çok önem verdiğimiz şey süreklilik. Yaptığımız işlerin de her zaman garantisini veriyoruz. 800 metrekarelik alanda, 18 kişilik ekibimizle hizmet veriyoruz. Kariyerimizin 12’nci yılında başarı yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.


Bu engelleri aşarken neler yaşadınız? Kariyerinizde şu olay olmasaydı bu kadar başarılı olamazdım dediğiniz bir şey var mı?
Bizim en büyük avantajımız yedek parça ağımızın geniş olmasıydı. Toplamda 3 bin kalem yedek parça malzemeyle çalışıyoruz. Bunu hiçbir özel serviste bulamazsınız. Bu konuda kendimize çok güveniyoruz. Türkiye’de ilk üç sıralamaya girmiş ödüllü ustalarla çalışıyoruz. Onlardan bir tanesi de atölye şefimiz. Şu an Türkiye’de Ford alanında çözemeyeceği hiçbir konu yok. Bize Gaziantep’ten çekiciyle araç getirildi, bir çok servisin çözemediği araçlar burada bir iki saat içinde çözüldü. Müşterimizin sorunu çözüldükten sonra yeniden aynı nedenle servisimize gelmiyorsa bu bizim için başarıdır. Müşterimiz ‘Ben aracımı hep aynı ustaya yaptırıyorum, bu benim için büyük bir güven.’ dediği zaman da bu benim için büyük bir başarı.


Başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir? Başarınızın 10 altın kuralını paylaşır mısınız?
Aslında başarı için birçok kuralı kusursuz uygulamak lazım ve her sektör her birey için değişken olabilir ama benim açımdan bu altın kurallar;
 
  1. Tecrübeli olmak
  2. Çalışkan olmak
  3. Samimi olmak
  4. Sabırlı olmak
  5. Doğru iletişim kurmak.
  6. Doğru insanlarla çalışmak
  7. Performans takibi yapmak
  8. Organizasyon yeteneği
  9. İş takibi yapmak
  10. Bilgili olmak, İşinizi sevmek

 

Saadet Aydın