Bozkurt Şener : Göz Bozukluklarının Düzeltilmesinde Robotik Cerrahi İlk Kez Kullanılıyor

Bozkurt Şener : Göz Bozukluklarının Düzeltilmesinde Robotik Cerrahi İlk Kez Kullanılıyor Bozkurt Şener : Göz Bozukluklarının Düzeltilmesinde Robotik Cerrahi İlk Kez Kullanılıyor

Dünyagöz Hastanesi Etiler’den Prof. Dr. Bozkurt Şener, Smıle Lazer Tedavisini Anlattı Görme bozukluklarının lazer ile düzeltilmesinde gelişmiş ülkelerde kullanılan SMILE tedavisi 10 yıldır Lazer tedavisinin öncü ülkelerinden olan Türkiye’de de uygulanıyor. Lazer tedavisinde gelinen son noktada, üçüncü nesil lazer tedavisi olarak adlandırılan SMILE Lazer’i Türkiye’de ilk uygulayan doktorlardan olan Dünyagöz Hastanesi Etiler’den Prof. Dr. Bozkurt Şener -10,-12 derecelere varan görme kusurlarının bu tedavi yöntemiyle düzeltilebildiğini ve tedavi sonrası hastaların saatler içerisinde günlük yaşamlarına devam edebildiklerini söyledi.  

Robotik Cerrahi ilk kez kullanılıyor
Yaklaşık 30 yıldır uygulanan lazerle göz bozukluklarının düzeltilmesi tedavilerinde ilk kez robotik cerrahinin kullanıldığını belirten Prof. Dr. Bozkurt Şener; “SMILE tedavisinin güncellenen versiyonu olan SMILE Professional yönteminde robotik cerrahi ilk kez kullanılıyor. Bu sayede gözdeki görme kusurunun düzeltilmesi için gerekli olan süre 10 saniyeye kadar düşüyor. Eski nesil tedavilerde olduğu gibi hasta, yarı kapalı – rahatsız edici bir ortamı andıran cihazlara yatırılmıyor. Hastanın göz hizasına getirilen robotik kollar yardımıyla yapılan cerrahi uygulamada, gözleri damla yardımıyla uyuşturulmuş olan hasta, belirgin bir rahatsızlık duymadan işlem sona eriyor” diye konuştu. SMILE tedavisinin bugün geldiği aşamada miyop ve astigmatı olan hastalarda düzeltme yapılabildiğini, hipermetrop için ise araştırmaların sürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Bozkurt Şener; “Miyoplarda 10 dereceye kadar, astigmat’da ise 4 dereceye kadar olan bozuklukların düzeltilmesi mümkün. Çok yüksek numaralarda, örneğin 10 derece miyopta tedavi sonrası 1 numara kalması mümkündür. Ancak miyoplarda 8-9 dereceye kadar astigmat’da ise 3-4 dereceye kadar sonuçlar çok iyi olarak kabul edilir. Toplamda 13-14 dereceye kadar değerde başarılı sonuçlar alabiliyoruz” diyerek bu tedavinin sonuçlarını da sözlerine ekledi.

Hasta seçimi önemli
SMILE tedavisinin önceki nesil lazer tedavilerinde de olduğu gibi 18 yaş altına uygulanmadığını dile getiren Prof. Dr. Bozkurt Şener; ”18-21 yaş arasında bir hastaya lazer uygulamak istiyorsak bu hastanın son bir yıl içinde göz numarasının hiç değişmemiş olduğunu bilmek istiyoruz. Ama 21 yaştan sonra böyle bir kriterimiz yok. Göz yapısı uygun olan 21-40 yaş arası hastalara lazer tedavisi uygulayabiliyoruz. 40 yaşından sonra özel bir durum olmadığı sürece lazer uygulamıyoruz; akıllı mercek gibi tedavileri tercih ediyoruz” cümlelerini kullandı. Hasta seçimindeki en önemli kriterlerden bir diğerinin ise kornea yapısı olduğu söyleyen Şener; “Kontak lens ve gözlük atmak için yapılan tüm refraktif lazer cerrahileri kornea yani gözün dışındaki şeffaf tabakada yapılır. Bu tabakanın şekli ve kalınlığı lazer yapılabilmesi için çok önemlidir. Kalınlığı yaklaşık 500 mikron olan bir korneada, gözün sağlığını ve emniyetini bozmamak için korneayı gereğinden fazla inceltmemek gerekir. SMILE lazer tedavisinde, LASİK yöntemindeki gibi kornanın beşte biri kalınlığında bir flep oluşturulmuyor. Bu yüzden daha ince kornalara SMILE lazer uygulanabiliyor” diye ekledi.

Birkaç saat içerisinde gündelik yaşama dönülüyor
30 yıldır uygulanan PRK ve No-Touch denen yüzey lazerlerde birkaç gün zor dayanılacak yanma ve sulanmalar yaşanabildiğini belirten Prof. Dr. Şener; “SMILE lazer tedavisi sonrasında 3-4 saat kadar hafif bir yanma ve sulanma yaşanabiliyor. SMILE Professional tekniğinde ise 1-2 saate kadar düşüyor. Hasta hemen aynı gün normal hayatına dönebiliyor. Enteresan olan şu, daha sonra gözüne ellese bile gözüne zarar verme ihtimali yok. Ertesi gün duş spor bilgisayar kullanabilirler bunlarda hiçbir sakınca yoktur. Hasta ertesi gün kontrole geldiğinde genellikle, çok hafif bir sisli görmesi olduğunu ama çok iyi gördüğünü fark ettiğini ifade eder. Yapılan testler de %100 gördüğünü onaylıyor. Bu hafif sisli görüntü çok hızla kaybolur. Tedavi sonrası genellikle birinci ve altıncı ay kontrolleri yeterlidir” diyerek sözlerini tamamladı.