Bu Yaza Sadece Güneş Gözlüklerinizle Girin

Bu Yaza Sadece Güneş Gözlüklerinizle Girin Bu Yaza Sadece Güneş Gözlüklerinizle Girin

Doç. Dr. Efekan Coşkunseven, Smile Lazer yönteminin avantajlarını Klass’a anlattı.

Lazer teknolojisindeki yenilikler hastalara yeni avantajlar sağlarken lazer tedavi yöntemleri de operasyonların daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu yeniliklerden birisi olan Smile lazer yöntemi miyop ve astigmat gibi kırma kusurlarında tedavi imkânı sağlarken kişinin korneasında, flep yani bir kapak oluşturmadan gerçekleştirilmesi ile ileriye dönük oluşabilecek, flebe bağlı komplikasyonların da önüne geçiyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Doç. Dr. Efekan Coşkunseven gözdeki kırma kusurlarından kurtulabileceğiniz en yeni lazer teknolojilerinden Smile yöntemini Klass okurları için anlattı.

Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Doç. Dr. Efekan Coşkunseven lazer teknolojisindeki yeniliklerin avantajlarına ve lazer tedavi yöntemlerindeki ayrıntılara dikkat çekerek gözlük ve lensten kurtulmanın yolu olan lazer teknolojisinin her geçen gün gelişmeye devam ettiğini belirtti.  Bıçaksız lazer tedavi teknolojisinde bir devrim olarak kabul edilen Smile lazer yöntemi; miyop ve astigmat gibi kırma kusurlarında tedavi imkânı sağlarken, kişinin korneasında flep yani bir kapak oluşturmadan tedavi edilmesiyle ileriye dönük oluşabilecek flebe bağlı komplikasyonlardan da korunmuş oluyorsunuz.” dedi.  Femtosaniye lazer teknolojisi ile uygulanan SMILE lazer yönteminde göz bozukluğunun korneadan flep kaldırılmadan tedavi edildiğini söyleyen Doç. Dr. Efekan Coşkunseven; Lasik, Lasek, PRK ve Notouch yöntemlerine göre daha yeni olan bu yöntemin en büyük avantajının tedavinin klasik Lasik lazer yöntemlerinde olduğu gibi korneada flebe yani kapakçığa ihtiyaç duyulmadan yapılması olduğunu vurguladı.  
 
GÖZ İÇERİSİNDE OLUŞTURULAN LENTİKÜLÜN ÇIKARILMASI SONUCU GÖZDEKİ KIRMA KUSURU DÜZELTİLİR
Smile yönteminin nasıl uygulandığından da bahseden Doç. Dr. Efekan Coşkunseven, “Smile yönteminde kornea dokusu yüzeyde kapak (flep) oluşturulması amacıyla kesilmez. Çok yeni Femtosaniye lazer teknolojisi ile kornea iç kısmında disk şeklinde bir doku oluşturulur. Bu oluşturulan disk düzeltilmesi gereken göz bozukluğu kadardır. 2 mm’lik küçük bir lazer kesisi ile bu parça dışarı alınır. Göz içerisinde oluşturulan lentikülün çıkarılması sonucu gözdeki kırma kusuru düzeltilir. Herhangi bir flep oluşturulmaması sebebi ile kornea biyomekaniği diğer lazer cerrahilerine oranla çok az etkilenir. Tedavide göz kalkanına hiç dokunulmadan gerçekleştirilir. Kornea tabakasında lasikte yapılan yaklaşık 20 mm kesiye ihtiyaç duyulmadığı için korneadaki sinirler açısından daha koruyucu bir yöntemdir. Bu yüzden Smile yönteminin en önemli özelliklerinden biri de hastada kuru göz oluşmasında diğer yöntemlere göre daha avantajlı olmasıdır.” dedi.  


“SPORCULAR BU YÖNTEMİ TERCİH EDİYOR”
Smile yöntemi, hastanın korneasının mekanik gücünün korunmasında diğer yöntemlere göre önemli bir avantaj sağladığının altını çizen Doç. Dr. Efekan Coşkunseven, özellikle sporcular, itfaiye çalışanları, polis ve asker gibi mekanik travmalara maruz kalma olasılığı yüksek olan kişiler için bu yöntemin daha avantajlı olduğunu ifade etti.SMILE LAZER YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ:
Miyopta -10, astigmatta -5 numaraya kadar tedavi.
Kornea biyomekaniğinde üstün koruma.

Flebe gerek duyulmadığı için flebe bağlı yan etkiler görülmez.
Her göz için lazer işlemi sadece 27 sn sürmekte olup toplam müdahale süresi yaklaşık 4 dk dır.
Fleb oluşturulmadığı için Smile sonrasında hasta hemen sosyal hayatına dönebilir spor yapabilir duş alabilir.
İnce kornea yapısına uygunluk.
Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı.
Tek adımda ameliyat.
Güvenli iyileşme.
500 kHz ile en hızlı lazer teknolojisi.
Doğala en yakın sonuç.
 

Efekan Coşkunseven