Çocukları Yalnızca Büyütmek Değil Onlara Yeterince Sevgi ve İlgi Verebilmek de Önemli

Çocukları Yalnızca Büyütmek Değil Onlara Yeterince Sevgi ve İlgi Verebilmek de Önemli Çocukları Yalnızca Büyütmek Değil Onlara Yeterince Sevgi ve İlgi Verebilmek de Önemli

“Dr. MusK Clinic’in Kurucusu Uzm. Dr. Nihal Koç, medikal estetik alanındaki başarıları kadar mutlu aile hayatı ile de öne çıkan bir isim. 16 yaşındaki Efe ve 7.5 yaşındaki Defne’nın annesi. Asistanlık yaptığı yıllarda ilk çocuğu Efe’nin doğmasıyla hayatı bir anda değişen ve dünyanın en özel duygusunu tadan Nihal Koç ilk çocuğunu büyütüyor olmanın tatlı telaşını yaşadı. İkinci çocuğu Defne’nin dünyaya gelişiyle farklı bir annelik tecrübesini yaşamaya başlayan Uzm. Dr. Nihal Koç, çocukları büyütmek kadar onlara yeterince ilgi ve sevgi göstermenin de önemli olduğunu söylüyor. Nihal Koç ile anne olunca yaşadığı duyguları ve çocuklarıyla ilgili kurduğu hayalleri Çırağan Palace Kempinski’nin muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.”  

Nihal Hanım, sizi bu zamana kadar hep doktor kimliğinizle tanıdık. Bunun yanında bir de iki çocuk annesisiniz. Annelik sizin için nasıl bir duygu. Annelik duygusunu tattığınızda neler hissettiniz?
Annelik bence dünyanın en güzel duygusu. Hayatta yaptığım en iyi şeyin annelik olduğunu düşünüyorum. Oğlum Efe’yi asistanlığımın ikinci yılında doğurdum. Efe’ye hamile olduğumu ilk öğrendiğimde aşırı derecede mutlu oldum. Efe’nin olmasını çok istiyorduk. Onun nasıl büyüdüğünün farkında bile değilim. Zaman çok hızlı bir şekilde geçti. Annemle yakın oturduğumuz için bana o dönemde çok yardımcı oldu. Anne olunca birçok şeyi daha iyi anladım. Sanki dünya çocuğunuzun etrafında dönüyor. Karı-koca gezmeyi seven bir çifttik. Efe’yi de küçük yaşta gezmeye alıştırdık. Bütün planlarımıza Efe’yi de dahil ettik. Asistan olduğum için arka arkaya iki çocuğumun olmasını istemedim. Efe 8 yıl boyunca tek çocuktu ve çocukluğunu doyasıya yaşadı. Defne’nin hamileliği ise artık tecrübeli olduğum için daha rahat geçti. Efe’de doktor olmanın getirdiği bir duyguyla daha obsesiftim. Defne’de daha tecrübeli ve daha rahattım. Bu rahatlığım onun bebekliğine de yansıdı, iki yaşına kadar çok iyi uyudu ve çok iyi beslendi.

Kızınız Defne’nin doğumu ile hayatınızda neler değişti?
Ben “Bir çocuk hiç çocuk, iki çocuk çok çocuk” derim. İki çocuk sahibi olmak gerçekten çok zor. İyi ki aralarında yaş farkı var diyorum. Efe bana kardeşini büyütürken yardımcı oldu. Defne doğduğunda Gaziantep’teydik. Annem gelerek 2 sene boyunca bana çok yardımcı oldu. Anneanne ne kadar baksa da çocuk bir yerden sonra anneyi istiyor. Efe, Defne doğduğunda ilkokul ikinci sınıfa geçmişti. Bir yandan onun okulu ile ilgilenirken bir yandan da küçük bir bebekle ilgileniyorsunuz. Aralarında yaş farkı olması bir yandan güzel bir yandan da kötü bir durum. Yaş farkı çok olunca beraber oynayıp vakit geçiremiyorlar.

“DEFNE DAHA HAREKETLİ BİR ÇOCUK”
Defne ve Efe’yi anlatmanızı istersek nasıl anlatırsınız?
İkisi de çok farklı çocuklar. Efe’nin bebekliği daha zordu. Uyku problemi vardı, pek uyumazdı. Ama sonrasında akıllı, uslu ve olgun bir çocuk oldu. Beni iki yaşından sonra hiç üzmedi. Defne daha hareketli bir çocuk. Beni bazen çok yoruyor. Defne ilk çocuk olsaydı tek çocuk olarak kalabilirdi ama kız çocukları cilveleri ile kendilerini eninde sonunda sevdiriyor. İki çocuğumda tamamen farklı karakterdeler. Bu yüzden de onları büyütürken bazen zorlanıyorum. Çocukları yalnızca büyütmek değil onlara yeterince sevgi ve ilgi verebilmek de önemli.

“EFE’NİN HAYALİ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN AMERİKA’YA GİTMEK”
Çocuklarınızla ilgili hayalleriniz nelerdir?
Öncelikle çok mutlu olmalarını diliyorum. Mutlu olacakları işi yapsınlar, mutlu olacakları yerde olsunlar. Bir yandan da bana yakın olmalarını istiyorum. Efe şu anda Robert Koleji’nde okuyor ve hayali üniversite eğitimi için Amerika’ya gitmek. İnşallah bu hayalini gerçekleştirir ama ben benden uzaklaşacağı için şimdiden üzülmeye başladım. Defne ise Sevinç Koleji’nde ilkokul birinci sınıfta okuyor.

Anne ve baba doktorsunuz. Sizde çocuklarınızın doktor olmasını ister misiniz?
Ben aslında çocuklarımın doktor olmasını istemiyorum. Efe’nin karakteri doktor olmaya çok uygun değil. Kendi de istemiyor. Ama babası Defne’nin plastik cerrah olmasını istiyor. Defne’nin kişiliği doktorluğa uygun. El becerisi olduğu için iyi bir cerrah olacağını da düşünüyorum. 

 

Nihal Koç