Derin’e Hep Mutlu Olmayı, Mutluluğu Dışarıda Aramamayı Öğretmeye Çalışıyorum

Derin’e Hep Mutlu Olmayı, Mutluluğu Dışarıda Aramamayı Öğretmeye Çalışıyorum Derin’e Hep Mutlu Olmayı, Mutluluğu Dışarıda Aramamayı Öğretmeye Çalışıyorum

“Zübeyde Kaycı Make Up-Nail Studio’nun Kurucusu Zübeyde Kaycı, genç yaşta hem başarılı bir iş kadını hem de iyi bir anne olabilmeyi başarmış isimlerden. Kızı Derin’in özgüvenli, güçlü bir birey olarak yetişmesi için onunla çok daha farklı bir anne-kız ilişkisi kuran Zübeyde Kaycı, Derin’in bebekliğinde kendisini hiç yormadığını ve çok uyumlu bir çocuk olduğunu söylüyor. Disiplinli bir anne tarafından yetiştirilen Zübeyde Kaycı, kızı Derin’i ise tam aksine özgür bırakmayı tercih ederek kendiyle barışık ve mutlu bir çocuk olarak yetişmesini diliyor. Make-up alanın en iyi isimlerinden birisi olan Zübeyde Kaycı ile kızını büyütürken nelere dikkat ettiğini ve onunla ilgili kurduğu hayalleri Klass okurları ile konuştuk.”  

Zübeyde Hanım,  genç yaşta hem başarılı bir iş kadını hem de iyi bir anne oldunuz. Öncelikle anne olacağınızı öğrendiğinizde hissettiklerinizi ve anne olduktan sonra hayatınızın nasıl şekillendiğini anlatabilir misiniz?
Derin’in hamileliği bizim için sürpriz oldu. Biz kadınlar hamile kaldığınız andan itibaren annelik psikolojisine giriyoruz. Bir koruma içgüdümüz gelişiyor. Babada bu duygular zamanla gelişiyor. Anne olarak çocuğunuzu karnınızda hissettiğiniz andan itibaren merhamet duygunuz gelişiyor ve hayata bakış açınız değişiyor. Annelik duygusu hiçbir şeye benzemiyor. Anne olduktan sonra bambaşka biri haline geliyorsunuz.

“DERİN BİR YAŞINDAYKEN BİLE BİRLİKTE TATİLE ÇIKARDIK”
Derin’i büyütürken nelere dikkat ettiniz, yaşadığınız zorluklar neler oldu?
Derin çok kolay bir çocuktu, beni hiç yormadı. Ben rahat bir kadın olduğum için aslında rahat da bir anne oldum. Çok titizlenip üzerine düşmedim. Kızımın çok özgüvenli yetişmesini, kendi isteklerinin olmasını, kendisine inanmasını ve güvenmesini istedim. Kızım düştüğünde kalkmayı öğrenmeliydi. Derin bir yaşındayken bile birlikte tatile çıkardık. Akşam Sahne İstanbul’a giderdik. Ben Serkan Kaya dinlerken Derin pusette uyurdu.
 
Peki, kendi annenizi nasıl anlatırsınız. Çocuğunuzu yetiştirirken onun hangi özelliklerinden faydalandınız?
Ben hiçbir zaman annem gibi olmadım. Annem biraz daha eski bir düşünce yapısına sahip olduğu için kuralları vardı. Her şeye karışırdı. Ben ise daha rahat bir anne oldum. Derin’i büyütürken annem gibi disiplinli olmadım. Çocuğunuzu ne kadar yönlendirseniz de herkesin bireysel bir yapısı vardır. Biz 6 kardeşiz, hiçbirimiz birbirimize benzemiyoruz. Aynı anne-baba tarafından büyütülmemize rağmen farklı kişiliklere sahibiz.

Zübeyde Hanım, kızınızla ilgili gelecek planlarınız nelerdir? Onun da sizin gibi başarılı bir iş kadını ya da make-up artisti olmasını ister misiniz?
Gelecekle ilgili çok fazla plan yapmıyorum. Anneler çocukları küçükken hep onların doktorluk, avukatlık gibi meslekleri yapmasını ister. Çocukların da böyle hayalleri vardır. Ben de çocukken öğretmen olmak istediğimi söylerdim. Şu öğretmenlikle hiç ilgisi olmayan bir iş yapıyorum. Benim için önemli olan kızımın mutluluğu. Derin’e hep mutlu olmayı, mutluluğu dışarıda aramamayı öğretmeye çalışıyorum. Mutluluğu dışarıda aradığında üzüleceğini söylüyorum. Ona her zaman hayatına şükretmesi gerektiğini de hatırlatıyorum.

Derin, sen bize anneni nasıl anlatırsın?
Annem çok güzel ve komik biri. Onunla arkadaş gibiyiz. Bir şey istediğimde yapıyor. Annemle tatile gitmeden önce bavul hazırlarken, uçakta yolculuk yaparken çok eğleniyorum. Onunla yaptığım her şeyden keyif alıyorum.


 

Zübeyde Kaycı