Diriliş Enerji İçeceği Tamamen Yerli Sermaye İle Oluşturduğumuz Bir Markadır

Diriliş Enerji İçeceği Tamamen Yerli Sermaye İle Oluşturduğumuz Bir Markadır Diriliş Enerji İçeceği Tamamen Yerli Sermaye İle Oluşturduğumuz Bir Markadır

Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Enerji İçeceği Markası Diriliş’in Kurucusu Ali Oruç, diriliş markasını ve gelecek hedeflerini Klass’a anlattı.  

İş dünyasına gayrimenkul ve inşaat sektörüyle giriş yaparak elde ettiği deneyimlerle cesur bir girişimcilik örneği sergileyen Ali Oruç, Türkiye’nin ilk yerli ve milli enerji içeceği markası olan Diriliş’i piyasaya sürmenin mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyor. Tamamen yerli sermaye ile oluşturduğu ‘Diriliş’ ile en önemli amacının Türkiye’nin de kaliteden ödün vermeden global markalarla yarışabileceğini göstermek olduğunu söyleyen Ali Oruç, markasını tüm dünyaya tanıtmak için reklam ve PR çalışmalarını başlattı. Kısa sürede aldığı ödüllerle markasının haklı gururunu yaşayan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli enerji içeceği markası Diriliş’in Kurucusu Ali Oruç ile Diriliş markasını oluşturmaya nasıl karar verdiğini, enerji içeceği sektöründeki konumunu ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Ali bey, sizi yakından tanıyabilmemiz için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1987’de Aksaray’da doğdum. 2 çocuk babasıyım. Küçük yaşlardan beri sürekli yeni girişimler kovalayan birisiydim. Aslında başarımı da bu ruha sahip olmama borçluyum diyebilirim. İş dünyasına gayrimenkul ve inşaat sektörüyle giriş yaptım. Şimdi ise yeni bir girişimle Türkiye’nin ilk yerli ve milli enerji içeceği markasını oluşturdum.

İlk yerli ve milli enerji içeceği Diriliş’i nasıl oluşturmaya karar verdiniz?
İçecek piyasasına girmeye karar verdiğimde ismiyle, kalitesiyle milli içeceğimiz olsun diyerek Diriliş’i yaratma kararı aldım. Çünkü piyasaya baktığımızda gerçekten tamamen ithal ürünler var ve bu hem Türk ekonomisi açısından hem de prestij açısından iyi bir şey değil. Ben de bu global oyuncuların içinde yerli ve milli olarak yer almaktan gurur duyuyorum.

Enerji içeceği sektöründe nasıl bir yapılanma içindesiniz?
Hızlı bir giriş yapıp, markamızı tüm dünyaya tanıtmak için reklam ve PR çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmalar neticesinde tüketicilere kolayca ulaşacağımızı düşünüyorum. İnsanlar nereye bakıyorsa biz orada olmak istiyoruz. Çünkü marka bilinirliliği günümüzde çok önemli. Bunun için her mecrada yer almak istiyoruz. Ayrıca dijital pazarlamaya da önem veriyoruz.

Türkiye pazarında satış ağlarınızı kurmaya başladınız mı? Dolum fabrikalarınız nerelerde?
Satış ağlarımız, tecrübeli ekibimiz tarafından oluşturuluyor. Dediğim gibi insanların baktığı her yerde olmak istiyoruz. Global markalar ne kadar engel koyarsa koysun biz her mekânda her markette bulunmak istiyoruz.  Fabrikalarımız, Denizli ve İzmir’de. Ege bölgesi hem iş gücü hem de lojistik anlamda önemli bir bölge. Bu yüzden fabrikalarımızı buralarda kurduk.

Milli içecek Diriliş’in Türkiye dışında hedefleri nelerdir?
Biz bu yola girerken elbette ilk olarak Türkiye’de adımızı duyurmak, Türkiye’ye yeni bir ürün sunmak ve Türkiye’nin de global markalarla yarışabileceğini göstermek amacındaydık. Ancak diğer bir hedefimiz daha vardı. Bu hedef daha uzun vadeliydi. O da alkolsüz enerji içeceği sektöründe markamızı ve kalitemizi tüm yaymak.

Ali Bey, Diriliş’i üretirken yabancı ortaklarla iş birliği içinde bulundunuz mu?
Hayır. Diriliş tamamen yerli sermaye ile oluşturduğumuz bir markadır. Bu yüzden yerli ve milli olduğumuzu her fırsatta dile getiriyorum. Yani tüketilen her Diriliş’te Türk işçisi, Türk yatırımcısı ve Türkiye kazanacak.

Size göre, Türkiye’de içecek tüketimi Avrupa’ya göre nasıl?
Ekibimin yaptığı araştırmalarda Türkiye içecek tüketiminde üst sıralarda. Özellikle son dönemde gençlerin yoğun bir ilgi gösterdiğini anladık. Enerji içeceği de tabii ki belli yasalara ve kurallara tabii bir içecek. Bu yüzden çok dikkatli hareket ediyoruz.

Sizce Diriliş markası neyi anlatıyor ve anlatmak istiyor?
Diriliş’in bizim için anlamı yeniden doğuş ve yeniden güçlenmek. Bu ürünümüzle birlikte büyük hedeflere ulaşacak ve yeniden doğacağız.

Milli içecek Diriliş’in rakiplerinden ne gibi farkı var?
Biz bir amaç doğrultusunda bu markayı oluşturduk. Elbette ki ticaret bu amaçlardan birisi ama en önemli amacımız Türkiye’nin de başarabileceğini, kaliteden ödün vermeden global markalarla yarışabileceğini göstermek. Bu yüzden kaliteye çok önem verdik. Yani bizim en önemli avantajımız Türk kalitesi.

Ali Bey, ticarette başka alkolsüz içeceklere yönelecek misiniz?
Evet, başka içecek planlamalarımız olacak. Hatta çalışmalarımız devam ediyor eş zamanlı olarak. İçecek pazarı geniş kapsamlı bir pazar. Gazlı içecekler, maden suları, kaynak suları gibi onlarca çeşidi barındırıyor. İlk hedefimiz Diriliş’i global pazara sunmak ama tabii ki bu sırada da ar-ge çalışmalarıyla farklı ürünlere de yöneleceğiz.

Ali Bey, dünyada enerji içeceği tüketiminde bir açık ya da yetersizlik var mı?
Yeteri kadar tüketimin karşılanamadığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü üretici sayısı az ve pazar tekelleşme eğiliminde. Biz bu tekelleşmeyi kırmak istiyoruz. Zaten bunu kırdıktan sonra kalitemizle eminiz çok daha büyüyeceğiz.

İleriye dönük başka planlamalarınız var mı? Ticarette büyüme hedefleriniz nelerdir?
Markalaşma benim için çok önemli ve bu anlamda başka iş kollarında yatırımlarım devam ediyor. Aslında birçok alana kanalize olmuş durumdayım. Hem inşaat hem de içecek sektörü oldukça zamanımı alıyor ama girişimci ruhum asla tatmin olmuyor ve yeni şeyler istiyor.

 

Ali Oruç