Ecem Bilgin : “En Büyük Ve İlk Hedefim Terapiliyemece’yi Dünya Markası Haline Getirmek”

Ecem Bilgin : “En Büyük Ve İlk Hedefim Terapiliyemece’yi Dünya  Markası Haline Getirmek” Ecem Bilgin : “En Büyük Ve İlk Hedefim Terapiliyemece’yi Dünya Markası Haline Getirmek”

Psikolog Ve Diyetisyen Ecem Bilgin, Mesleğinin Avantajlarını Ve Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı Psikolog ve diyetisyen olarak psikodiyet kavramıyla danışanlarının hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını bütüncül bir yaklaşımla ele alan Psikolog ve Diyetisyen Ecem Bilgin, danışanlarının ihtiyaçlarını derinlemesine anlayarak onlara etkili çözümler sunuyor. Dünya Psikologlar Günü ve Dünya Diyetisyenler Günü’nün, mesleğini kutlamak ve bu alanlardaki farkındalığı artırmak için harika fırsatlar olduğunu belirten Ecem Bilgin, her iki özel günde de farkındalığı artırmak ve bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ifade ediyor. En büyük amacının markası Terapiliyemece’yi büyütmek ve Anadolu Yakası’nda da bir Terapiliyemece merkezi açma fikri olduğunu dile getiren Ecem Bilgin, yelpazeyi daha da genişletmek istediklerini ve ileriki süreçlerde Avrupa’da da bir merkez kurma hedefleri olduğunu söylüyor. Psikolog ve Diyetisyen Ecem Bilgin ile mesleğine duyduğu sevgiyi, mesleğinin avantajlarını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.  

Ecem Hanım, siz hem psikolog hem de diyetisyen olarak danışanlarınıza çok yönlü bir hizmet sunuyorsunuz. Bu size nasıl bir avantaj sağlıyor?
Psikolog ve diyetisyen olarak, psikodiyet kavramıyla danışanlarımın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını bütüncül bir yaklaşımla ele alma fırsatım oluyor. Bu, onların ihtiyaçlarını daha derinlemesine anlamamı ve daha etkili çözümler sunmamı sağlıyor. Örneğin, yeme bozuklukları gibi sorunlar hem psikolojik hem de beslenmeyle ilgili boyutlara sahiptir. Bu iki alanı bir arada ele aldığımda, daha kalıcı ve etkili sonuçlar elde edebiliyorum. Ayrıca danışanlarımın tek bir uzman yerine iki farklı uzmanla iletişim kurmaları yerine benimle tek bir çatı altında ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri onların süreçlerini de kolaylaştırıyor. Bu yüzden ‘Terapiliyemece’ markasıyla yani bizimle çalışmak isteyen her kişinin detaylı anamnezinden sonra bütüncül ve sürdürülebilir hayat tarzını hayatlarında tutmalarını hedefliyoruz.

Mayıs ayı içinde Dünya Psikologlar Günü’nü kutladık. Haziran ayı içinde ise Dünya Diyetisyenler Günü var. Bu özel günlerde
siz neler yapıyorsunuz?

Dünya Psikologlar Günü ve Dünya Diyetisyenler Günü, mesleğimi kutlamak ve bu alanlardaki farkındalığı artırmak için harika fırsatlar. Psikologlar Günü’nde, genellikle meslektaşlarımla bir araya gelerek deneyimlerimizi paylaşıyoruz ve mesleki gelişim üzerine konuşmalar yapıyoruz. Ayrıca sosyal medya üzerinden psikolojik sağlığın önemini vurgulayan paylaşımlar yaparak geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Diyetisyenler Günü’nde ise sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek için ücretsiz danışmanlık seansları düzenliyorum. Bu özel günlerde topluma katkıda bulunmak ve meslektaşlarımla dayanışma içinde olmak benim için çok değerli.

Bu özel günlerdeki programların içeriği
neler oluyor?

Her iki özel günde, farkındalığı artırmak ve bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Psikologlar Günü’nde; stres yönetimi, anksiyete ile başa çıkma ve duygusal yeme konularında seminerler veriyorum. Katılımcılarla interaktif eğitimler düzenleyerek onların sorularını yanıtlıyorum. Diyetisyenler Günü›nde ise sağlıklı beslenme alışkanlıkları, kilo yönetimi ve dengeli beslenme üzerine atölye çalışmaları gerçekleştiriyorum. Ayrıca bu günlerde sosyal medya üzerinden canlı yayınlar yaparak daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyorum.

Siz aynı zamanda üniversitelerde ya da
özel seminerlerde konuşmacı olarak da yer alıyorsunuz. Genç yaşta bu başarıyı elde etmek nasıl bir duygu?

Genç yaşta bu tür platformlarda yer almak gerçekten heyecan verici ve gurur verici bir deneyim. Üniversitelerde ve özel seminerlerde konuşmacı olarak bulunmak veya yaz aylarında sahil kasabalarındaki kamplarda eğitimci olarak yer almak bilgi ve deneyimlerimi paylaşma fırsatı veriyor. Bu süreçte, kendimi sürekli geliştirme ve güncel kalma motivasyonum da artıyor. Katılımcılarla olan tanışıklık sonrasında gelen geri bildirimler ve onların başarı hikayeleri, yaptığım işin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Birçok hedefinize ulaştınız.
Sıradaki hedefiniz nedir?

Terapiliyemece benim marka adım. 28 Ekim’de Terapiliyemece doğdu. O benim bebeğim. Bir bebeği büyütmek emek ister zaman ister ve ihtiyaçlarının giderilmesini ister. Benim de ilk hedefim Terapiliyemece’yi büyütmek. Şu an ofisim Ataköy’de, yüz yüze ve online görüşmelerim mevcut. Anadolu yakasında ’da bir Terapiliyemece merkezi neden olmasın? Ayrıca online’da Almanya, Amerika ve İtalya başta olmak üzere birçok danışan kitlem bulunmakta. Buradaki yelpazeyi de biraz daha genişletmek hedeflerimizde.  İleri süreçlerde Avrupa’da da bir merkez kurma hedefimiz bulunmakta. İnsana dokunmak, bu tarif edilemez bir his. Bunun tarifi yok. Bir nokta da benim beslendiğim bir kaynak oldu işim. O yüzden her gün işe gelirken onu bir iş veya yük gibi ya da para kaynağı gibi görmüyorum. Yaptığım çalışmaların sonucu bir kazanç benim için. Bu yüzden hele bu dönemde mesleğini seven biri olarak kendimi şanslı görüyorum.