Enes Doğan : “İmkansızı İste, Otur İzle Düsturuyla İlerlemeye Çalışıyorum”

Enes Doğan : “İmkansızı İste, Otur İzle Düsturuyla İlerlemeye Çalışıyorum” Enes Doğan : “İmkansızı İste, Otur İzle Düsturuyla İlerlemeye Çalışıyorum”

Exon Ses Sistemleri Kurucusu Enes Doğan, Markasını Ve Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı Exon Ses Sistemleri Kurucusu Enes Doğan, sunduğu profesyonel ses, ışık ve görüntü sistemleri ile etkileyici etkinlikler, görsel sunumlar ve canlı performansların en üst düzeyde deneyimlenmesini sağlayarak izleyicilere unutulmaz deneyimler sunuyor. Sundukları çözümler ve verdikleri hizmetler ile etkinlik düzenleyicileri, sanatçılar, işletmeler ve organizasyonlar için aranılan bir firma olduklarını belirten Enes Doğan, izleyicilerin deneyimini en üst düzeye çıkararak etkileyici ve hatırlanabilir etkinlikler oluşturmanın kendileri için eşsiz bir duygu olduğunun altını çiziyor. Düsturunun, ‘İmkânsız sadece biraz zaman alır. İmkansızı iste, otur izle.’ olduğunu ifade eden Exon Ses Sistemleri Kurucusu Enes Doğan ile Klass okurları için keyif dolu bir röportaj gerçekleştirdik.  

Enes Bey, okuyucularımız için öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
1988 Üsküdar doğumluyum. Hayatımın büyük bölümünü hatta çoğunu Üsküdar'da geçirdim.
Genel olarak ses sistemi, organizasyon işleri benim ilgi alanımdı. 11 sene önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu işlere başladım ve yaptığım işten de şu an gayet mutluyum. Çok eğleniyorum. Hem eğleniyorum hem para kazanmaya çalışıyorum. Bu yönden mutluyum.

Exon ses sistemleri nasıl oluştu? Markanın ismi nereden geliyor?
Exon, bilimsel açıdan biraz daha laboratuvara yakın, inceleme, detaycı anlamına gelen bir kelime. Ben de çok detaycıyımdır, ince düşünürüm. Yaptığım işlerin kusursuz olmasını isterim. Markamızın ismini bu sebeple ‘Exon’ koyduk.

Şirket bünyenizde neler bulunuyor?
Şirketimizde profesyonel DJ'lerimiz, ses sistemlerimiz, dört bacak, iki bacak translarımız var. Line Array sistemlerimiz, çeşitli istediğimiz sahne sistemleri var. Görüntü sistemlerini de ortak tanıdıklarımızla beraber yürütebiliyoruz. İstediğimiz ölçüde, istediğimiz boyutta, istediğimiz alana led ekran kurabiliyoruz.

‘İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN, DÜRÜST İNSAN OLARAK TANINMAK İSTİYORUM’
Gelecek hedefleriniz nelerdir?
Ben bu işe başlarken kendime bir ideal koydum, bir hedef koydum. Dedim ki ben bu işi ya yapacağım ya yapacağım. Ve gözümü ileriye diktim. Hedefim ‘Enes Doğan’ ismini şahsım olarak bir yerlere taşıyabilmek. Kendimi kanıtlayabilmek en büyük amacım. İşini düzgün yapan, dürüst insan olarak tanınmak istiyorum.  Benim kendi düsturum şöyle; imkânsız sadece biraz zaman alır. İmkansızı iste, otur izle düsturuyla ilerlemeye çalışıyorum.

Bu sektörde kariyer hedefleyen, kendini yetiştirmek isteyen ve sizi örnek alan genç arkadaşlara bir tavsiyeniz var mı?
Bu işleri yapacak olan arkadaşlara öncelikle korkmamaları gerektiğini, cesaretli olmaları gerektiğini tavsiye ediyorum. Hata yapabilirsiniz. Hataları yapa yapa, yanlış yapa yapa en sonunda doğruyu buluyorsunuz. Zor ve detay barındıran bir meslek. Sanatçılarından tutun malzemesine ve cihazların sürekli takibine kadar her şeyi en ince detayı ile düşünmek ve yapmak gerekiyor.  O yüzden biraz daha kendilerine güvenmelerini istiyorum. Biz bu işe alaylı geldik, alaylı öğrendik. Onların da çaba ve istekle yapabileceklerini düşünüyorum. Kendilerine ‘ben bu işi yapabilirim’ diyebilmeleri gerekiyor.