Engeli Bir Şekilde Aşıyorsunuz, Yeter ki Mesleğinize Aşk İle Bağlı Olun

Engeli Bir Şekilde Aşıyorsunuz, Yeter ki Mesleğinize Aşk İle Bağlı Olun Engeli Bir Şekilde Aşıyorsunuz, Yeter ki Mesleğinize Aşk İle Bağlı Olun

Uygar Humidor’un Kurucusu Ömer Tomruk, sektöründe başarıya nasıl ulaştığını Klass’a anlattı.  

Humidor alanında Türkiye’de tek üretici firma konumunda bulunan Uygar Humidor’un sahibi Ömer Tomruk, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi ön plana çıkaran üretim anlayışıyla fark yaratarak önemli başarılara imzasını attı. İşini severek yapan ve tüm ürünlerinde dünya standartlarını yakalamayı hedefleyen Ömer Tomruk, kullanıcı görüşlerini dikkate alarak ve buna uygun ürünlerini hazırlayarak müşteri memnuniyetini en üst noktaya çekmeyi başarmış da bir isim. Türkiye’deki humidor kabin ihtiyacını karşılayan Uygar Humidor’un Sahibi Ömer Tomruk, sektöründe nasıl başarıyı yakaladığını, başarıya giden yolda karşılaştığı zorlukları ve başarının altın kurallarını anlattı.

Ömer Bey, alanınızda yakaladığınız başarıyla ön plana çıkmış ve örnek olmuş bir isimsiniz. Bu başarının temellerinin nasıl attığınızı dinleyebilir miyiz?
Başarımızın sırrı, her şeyden önce müşteri memnuniyetine önem vermemizde saklı. Yaptığımız işin özel bir yeri var. Kullanıcı kendini özel hissetmeli. Standartların dışında tamamen kişinin kendi zevkine göre üretilmiş ürünler müşteriyi fazlasıyla memnun etti ve böylelikle bizde çok tercih edildik. Bu yüzden fabrikasyon ürün üretmek yerine tamamen kişisel ürün üretmeye gayret gösterdik. Yakaladığımız standart ve başarılı işleyiş ile de ürünlerimiz çok rağbet görmeye başladı. Daha önce Türkiye'de dünya standartlarında humidor kabin üretilmiyordu. Yurt dışından gelen ürünlerin servis bakımı yapılamamakta ve çözüm üretilememekteydi. Biz yaptığımız ürünlere iki yıl boyunca servis garantisi ve ulaşılabilirlik sağlayarak önemli yenilikler getirdik. Bu da başarımızda büyük bir etkendir. İşimizi severek yapmanın da çok büyük etkisi var. Tüm bu etkenlerin toplamında başarı hikayemizi yazmış olduk.

Peki başarıya giden yol hep güllerle mi doluydu yoksa dikenlerden de geçmek zorunda kaldınız mı?
Keşke güllerle dolu olsa...  En büyük sorunumuz hammaddeye ulaşmak oldu. Dünyanın önde gelen markaları ile rekabet edebilmek ve aynı kalitede ürün çıkarabilmek için onların kullandığı ekipman ve malzemeleri kullanmamız gerektiğini biliyorduk. Bu bağlamda ilk yıllar çok zorlandık. Ama istediğimiz seviyeye ulaşmayı başardık. Ve bu da bize kaliteli ürün üretme şansını verdi. Sektörün en büyük sıkıntılarından biri de firmanın adını duyurmak ve Türkiye’de de böyle ürünlerin üretilebildiğini göstermek. Bunu da yaptığımız ürünler sağladı. Kaliteyi gören müşteri, bizim yerimize tavsiye ve öneri yoluyla ismimizi duyurdu ve sektörün en önemli markalarından biri haline gelmemizi sağladı.

Bu engelleri aşarken neler yaşadınız? Kariyerinizde ‘Şu olay olmasaydı bu kadar başarılı olamazdım’ dediğiniz bir şey var mı?
Engeli bir şekilde aşıyorsunuz. Yeter ki mesleğinize aşk ile bağlı olun. Eğer bu camiada doğru zamanda doğru kişiler ile tanışmış olmasaydım şu anda bulunduğum yerde olamazdım. Bu güzel dostluklar bilgi alışverişinden tutun da ticari faaliyetlerimizin gelişimine kadar bize pozitif anlamda çok şey kattı. Kaliteli üretimin en önemli unsurlarından biri de bana göre kullanıcı görüşlerini dikkate alıp ürünü ona göre hazırlamaktır. Bende yıllar içinde edindiğim bilgi ve tecrübeyi kullanarak sektöre ilkleri getirmeyi başardım.

Sizce başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir?
Bir iş yaparken yüzlerce hatta binlerce insanın da emeği ve katkısı vardır. İş birliğinde bulunduğunuz insanların nitelikleri de çok önemlidir. Ben zaman içinde neyin önemli olup nelere dikkat etmem gerektiğini çok iyi öğrenerek kendi başarı kurallarımı oluşturdum.
 

1-Meslek ahlakı.
2-Müşteri memnuniyetini sağlamak.
3-Güven vermek.
4-Ticari becerileri geliştirmek.
5-Dalında uzmanlaşmış personeller ile çalışmak.
6-Profesyonel üretim ekipmanları kullanmak.
7-Kaliteli malzeme kullanmak ve hammadde teminine çok dikkat etmek.
8-Her daim işe yatırım yapmak.
9-Her anlamda sizi destekleyen bir eş ile olmak.

Ömer Tomruk