Gençlere Örnek Olmalı ve İstihdam Yaratmalıyız

Gençlere Örnek Olmalı ve İstihdam Yaratmalıyız Gençlere Örnek Olmalı ve İstihdam Yaratmalıyız

Ünlü Yatırımcı Coşkun Yılmaz, iş dünyasında vizyoner projeleri ve üretkenliği ile tanınan bir isim. Türkiye'nin önde gelen dev taahhüt firmalarından Uğurcan Elektrik ile ulaştığı başarının ardından turizm sektörüne yönelen başarılı yatırımcı Lissiya Hotel ile butik otelcilik anlayışına farklı bir boyut kazandırdı. Son olarak pandemi döneminde Lissiya Farm markasını yaratarak gıda sektöründe önemli bir ihtiyaca cevap veren Coşkun Yılmaz, her girişiminde mükemmele ulaşmayı hedefleyen ve daima üretmek isteyen yapısıyla iş dünyasında bir adım öne çıkıyor. Lissiya Hotel ve Lissiya Farm'ın Yatırımcısı Coşkun Yılmaz ile Almanya'daki inşaat projelerini ve yeni yatırım planlarını Klass okurları için konuştuk.  

Coşkun Bey, Türkiye'nin en başarılı girişimci iş insanlarından birisiniz. Öncelikle en önemli yatırımlarınızdan ve faaliyet alanlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Girişimcilik bende kalıtsal bir özellik, biraz da yapımla alakalı. Aktif hayatı ve sosyalliği çok seviyorum. Daha önce birçok sosyal yardım kuruluşunda yöneticilik yaptım. Yapım gereği zaman bana yetmiyor. Devamlı yeni projeler üretmek istiyorum. Daha önce elektrik taahhüt sektöründe Türkiye'de ilk 10 firma içinde yer alan bir markamız vardı. O firmayı Türkiye'deki bazı koşullardan dolayı kapatarak bu işi zirvede bıraktık. Bizim bu kararımız herkesi çok şaşırtmıştı. Fethiye’de bulunan Lissiya Hotel’i ise bir marka haline getirdik, Almanya'daki inşaat projelerimiz devam ediyor. Eski binaları restore edip yeniliyoruz. Pandemi döneminde insanların doğal beslenmek istediğini fark ettik. Gerçek anlamda nasıl katkısız ürün yapabileceğimizi düşündük. Bununla ilgili ciddi araştırmalar yaptık ve “Lissiya Farm” markasını çıkardık.


Lissia Farm son dönemlerin en gelişen organik gıda markalarından biri oldu. Ürünlerinizin en önemli özellikleri nelerdir?
Organik gıda sektörüne giriş yaparken her ürünü kendi bölgesinde üreteceğimizi söyledik. Zeytinyağımız yüzde 0.4 asit oranıyla sayılı yağlardan birisidir. Zeytinyağımızı Edremit'te bulunan kendi zeytinliklerimizde imal ediyoruz. Zeytin henüz yere düşmeden, yeşilken toplayıp soğuk sıkımla sıkıyoruz. Böylece kaliteli bir yağ ortaya çıkıyor. Pekmezlerimiz Hatay ve Antalya bölgesinden geliyor. Balımız Sivas-Zara balı. Zara balı dünyaca ünlü çiçek ballarından birisidir. Bununla ilgili ciddi bir altyapı çalışması yaptık. Markamızı yaratırken uluslararası bir firma ile çalıştık. Bu süreç 6-7 ay sürdü. Bundan 6 ay önce de piyasaya girdik. Bütün online alışveriş sitelerinde varız. Hedefimiz büyük marketlere değil gurme marketlere girmek. Türkiye çapında bölge satış ofisleri açıyoruz. İç Anadolu, Ege ve Akdeniz'de ofisimiz olacak. Azerbaycan ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Orada çok ciddi bir zincir ile anlaşmaya girdik. Almanya dışında tüm Avrupa'da projeler yapmak istiyorum ama bizim amiral gemimiz Türkiye ve İstanbul.

Girişimcilik ruhunuzu nasıl besliyor?
Bugüne kadar elde ettiğimiz kazanç ile ömrümüzün sonuna kadar çalışmadan yaşayabiliriz ama hayattan zevk alamayız. Gençlere örnek olmalı ve istihdam yaratmalıyız. Taahhüt sektöründe yıllarca yüzlerce kişiye istihdam sağladık. Bu sektörden çekilince daha az personel ile çalışmaya başladık ama yeni projelerimizle birlikte istihdam sayımızı yeniden artıracağız. Sürekli çalışmalı ve üretmeliyiz. Avrupa'ya açılınca ihracat rakamlarımızın da çok yükseleceğine inanıyorum.

Almanya'da inşaat sektörüne giriş yapma fikri sizde nasıl oluştu?
İnşaat taahhüt sektöründe başarılı işlere imza attık. Alman disiplini ile çalıştığımız için büyük Alman firmalarının Türkiye'de mağazalarını, genel müdürlüklerini ve üretim tesislerini yaptık. Sık sık Almanya'ya gider gelirdim. Stutgart'ta Oscars diye bir eğlence mekanını ve salsa geceleri yapılan bir Meksika restoranını devralmıştım. Eğlence mekanlarını işletirken sürekli başında olmanız gerekiyor. Biz olmayınca işlerin yürümediğini gördük. Bunun üzerine bu sektörden vazgeçip inşaat-taahhüt alanına yöneldik. Almanya'da işler çok uzun sürede yapılıyor ve çok maliyetli oluyor. Biz daha hızlı ve daha kaliteli işler yapacağımızı söyleyerek bu yola çıktık. İlk olarak Düsseldorf tarafında başladık. Son dönemde Türk yatırımcıların birçoğu ciddi rakamlarla Almanya'da yatırımlar yaptılar.

Sizin projelerinizi diğer projelerden ayıran en önemli özellikler nelerdir?
Yaptığımız işin kalitesine ve dokusuna çok önem veriyorum. Lissiya'da da gördüğünüz gibi her sene farklı bir yenilik yapıyoruz. Bu sene de otelimizde Türkiye'de hiç olmayan bir tarzda yeni bir havuz yaptık. Önemli olan çok büyümek değil kaliteli büyümektir. İnsanlara tatile geldiklerinde özel hissetirmeli, onlara başka yerde olmayanı sunmalısınız.

Lissiya Hotel açıldığı günden bu yana çok önemli bir başarı yakaladı. Konuklarınızın sizi bu kadar sevmesinin sebebi nedir?
Lissiya Hotel açılalı 8 sene olmasına rağmen otelimize 6'ıncı kez gelen misafirlerimiz var. Bu bir tesis için ciddi bir başarı. Konuklarımız sanat, siyaset ve iş dünyasının önemli isimleri. 12 bin metrakarede 12 oda ile hizmet veriyoruz. Bu sayıyı çoğaltıp 30-40 odaya da çıkarabiliriz. 24 müşteri kapasitesi olan otelimizde 24 kişi çalışıyor, 1 konuğa bir çalışan düşüyor. Uluslararası anlamda çok başarılı bir mutfağa sahibiz. Booking.com'da 9.3, Odamax'ta 9.5 puanımız var. Bu yorumları sadece konaklayan konuklar yapıyor. Bu oranlar Türkiye standardının çok çok üzerinde.

İş hayatınızdaki başarınızın sırrı nedir?
Bir işi yaparken daima en iyisini yapmaya çalışıyorum. Girdiğim her işte en iyisini nasıl yapabileceğimi araştırıyorum. İşinizi severek yapmalısınız, vizyonunuz daima açık olmalı. Yenilikleri görebilmeli, trendleri takip edebilmelisiniz.

Bundan sonra iş dünyasında ne gibi yatırımlar yapmayı düşünüyorsunuz?
Bir projeye ticari kaygı ile başlarsanız gerisi de öyle geliyor. Projenizin kalite ve dokusu eksik kalıyor. Biz kazancımızı daima yatırıma dönüştürüp kendimizi sürekli yeniliyoruz. Fethiye'de büyük bir arazi satın aldık. Şu anda imar planı çalışmaları yapılıyor. Müthiş bir manzaraya sahip, ana yol üzerinde bir otel inşa edeceğiz. Lissiya'ya yeni bir kardeş geliyor diyebiliriz.
 

Coşkun Yılmaz