Gökhan Yüksel : “Şişli’nin Her Bir Mahallesine Farklı Bir Vizyonla Hizmet Vereceğiz”

Gökhan Yüksel : “Şişli’nin Her Bir Mahallesine Farklı Bir Vizyonla Hizmet Vereceğiz” Gökhan Yüksel : “Şişli’nin Her Bir Mahallesine Farklı Bir Vizyonla Hizmet Vereceğiz”

Ak Parti Şişli Belediye Başkan Adayı Mimar Gökhan Yüksel, Kentsel Dönüşüm Konusundaki Planlarını Ve Kurtuluş Caddesi Projesini Klass'a Anlattı Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek ilçesi olan Kastamonu İnebolu'dan bundan tam 65 sene önce İstanbul'a göç etmiş ve Şişli'ye yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Mimar Gökhan Yüksel, siyasette sahip olduğu tecrübe ve birikim ile doğup büyüdüğü yer olan Şişli'ye hizmet etmek adına Ak Parti Şişli Belediye Başkan adayı oldu. Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni birincilik ile bitirdikten sonra aktif siyaset hayatında ilçe başkanlığı ve meclis üyeliği görevlerini yürüten Gökhan Yüksel, bölgenin kökleşmiş sorunlarını çözmek ve her kesimden insanın yüzünün güleceği, memnun bir Şişli yaratmak için var gücü ve gayretiyle çalışacağını söylüyor. Ak Parti Şişli Belediye Başkan adayı Mimar Gökhan Yüksel ile Şişli'nin çözüm bekleyen en önemli sorunlarını ve seçimlerden sonra hayata geçireceği projelerini Klass okurları için konuştuk.  

Gökhan Bey, önce sizi Mimar Gökhan Yüksel olarak tanıdık, şimdi ise AK Parti Şişli Belediye Başkan adayı olarak tanıyoruz. Klass okurları için öncelikle sizi ve ailenizi tanıyabilir miyiz?
Ben Türkiye'de İstiklal Madalyalı tek ilçe olan Kastamonu’nun şirin ilçesi İnebolu'dan bundan 65 sene önce Şişli'ye gelmiş bir ailenin çocuğuyum. Şişli'de doğdum ve büyüdüm. Şişli Evlendirme Dairesi'nde evlendim. Hali hazırda burada yaşıyoruz. İş yerlerimiz burada. Gününün 24 saatini Şişli'de geçiren bir Şişli sakiniyim. Yaklaşık 12 yıldır da Ak Parti'de siyaset yapıyorum. Sırasıyla tüm görevlerde bulundum. En son 3 yıldır ilçe başkanıydım. Meclis üyeliği de yaptım. Şimdi de belediye başkanı adayı olarak Şişlili vatandaşlarımızın karşısına çıktık. Bizim hedefimiz buradaki insanlara hizmet etmek. Uzun yıllar siyaset yapmanın verdiği avantajla bölgenin sorunlarına da hakimiz. Onları çözmek istiyoruz. Bunun için tüm gücümüz ve gayretimizle çalışacağız. İki kız çocuğu babasıyım. Çocuklarım Işık Lisesi'nde okuyorlar. Eşim ev hanımı. Kendisi Erzincan Kemaliyeli.
 
"MİMARLIĞIM SAYESİNDE TÜRKİYE'Yİ TANIMA FIRSATIM OLDU"
Biraz da eğitim hayatınızdan ve başarılarınızdan söz edebilir misiniz?
Ben Mecidiyeköy İlköğretim Okulu'nda okudum. Arkasından İstek Vakfı Kemal Atatürk Lisesi'ni bitirdim. Onun akabinde Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği'nde 2 yıl eğitim aldıktan sonra tekrar sınava girerek mimarlık bölümüne geçiş yaptım. Marmara Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni birincilik ile bitirdim. Arkasından da mimarlığın sayesinde Türkiye'yi ve insanları tanıma fırsatım oldu. Hemen hemen tüm illerde banka projeleri çizdim. Bunun da bize siyaset hayatımızda çok faydalı olacağını düşünüyorum.


“DEPREM GERÇEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE BURADAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN DE ACİL BİR İHTİYAÇ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ. KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAMAK İÇİN İMAR PLANLARINI SEÇİMDEN HEMEN SONRA HAZIRLAYIP ŞİŞLİ HALKININ ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ.”

Size göre Şişli'nin en önemli sorunları nelerdir?
Şişli'de kime giderseniz gidin herkesin ortak noktası otopark sorunudur. Tabii ki kısa vadede çözülebileceği için temel sorunlardan bir tanesi olarak nitelendiriyorum. Fakat esas olarak kentsel dönüşüm sorunumuz da var. Çünkü Şişli İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi ve bina yapı stokları da çok eski. Deprem gerçeğini düşündüğümüzde buradaki kentsel dönüşümün de acil bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Kentsel dönüşüme başlamak için imar planlarını seçimden hemen sonra hazırlayıp Şişli halkının önünü açacağız. Bu konuda hem Murat Kurum başkanımızın desteği ile hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteği ile buranın kentsel dönüşüm sorununu çözmek istiyoruz. Şişli'deki yapılaşmayı rantsal anlamda çözmeyeceğiz. Tamamını vatandaşların lehine kullanacağız. Vatandaşların tüm hakkını vereceğiz. Şehri bozmadan, planlı bir şekilde kentsel dönüşümü yapmamız lazım. Bazı mahallelerimizde de tapu sorunu var. Seçimlerden sonra vatandaşlarımızın da desteği ile inşallah dört-beş mahallemizdeki bu tapu sorununu da çözmeye talibiz.


Belediye Başkanlığı için mesleğinizin size kattığı ne gibi avantajlar olduğunu düşünüyorsunuz?
Mimarlığın vermiş olduğu sahaya hakimiyet, imar planlarını okuyabilme yetisi bizim en önemli avantajımız. Bence bir belediye başkanının mesleğinin bu olması gerekiyor. Biz nerede, hangi çözüm ve planlama ile bir imarın hazırlanabileceğini biliyoruz. Dolayısıyla bu bize ciddi anlamda artı kazandırıyor.

"OTOPARK SORUNUNU ACİL BİR ŞEKİLDE ELE ALACAĞIZ"
Seçimi kazandığınız takdirde Şişli'de öncelikli olarak hangi proje ve çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?
Şu anda Türkiye'de sosyal belediyecilik diye bir kavram var. Şişli'de gençlerimiz için kültür merkezleri, spor merkezleri, yüzme havuzları, kütüphaneler yapılabilir. Merkezi bir ilçe olduğumuzu göz önünde bulundurursak bu gibi tesislere ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz. Gündüz nüfusu üç milyonu bulan bir ilçeden bahsediyoruz. Buradaki gençlerin vakit geçirebileceği hiçbir belediye tesisi yok. Gençlerimiz için altı ay içerisinde her mahalleye bir kitap kafe açacağız. Sosyal tesislerimizin sayısını artıracağız. Bunların yerlerini de tespit ettik. Yaşlılarımız ve emeklilerimiz de keza bu durumda. Bizim sözlerimizden bir tanesi de bir yıl içerisinde her mahallemize kreş yapmak. Annelerimiz çocuklarını buraya saatlik olarak bırakabilecek. Gün içerisinde işlerini hallettikten sonra da çocuğunu oradan alıp evine gidebilecek. Biz bunlara da talibiz. Otopark sorununu da acil bir şekilde gündemimize alacağız. Otoparklarımızı da zemin altında yapacağız. Bu sorunu çözmenin mümkün olduğunu, belediyenin bunu çözebileceğini Şişli halkının bilmesi lazım.

“KURTULUŞ CADDESİ'Nİ İSTİKLAL CADDESİ GİBİ NOSTALJİK, TRAFİĞE KAPALI, OTOPARKLI BİR CADDE HALİNE GETİRECEĞİZ.”
Kurtuluş Caddesi projenizden de bahsedebilir misiniz?
En önemli eksiklerimizden bir tanesi de kapalı caddemizin olmaması. Bizim Kurtuluş Caddemiz var. Bu cadde İstanbul'un en eskilerinden. Eskiden burada tramvay geçiyormuş. Aynı tramvayı buraya geri getireceğiz. Caddenin başında ve sonunda olmak üzere iki otopark yapacağız. Kurtuluş Caddesi'ni İstiklal Caddesi gibi nostaljik, trafiğe kapalı, otoparklı bir cadde haline getireceğiz. Projeyi paylaştığımda oradaki vatandaşlarımız çok mutlu oldular. Bunu iki buçuk sene içerisinde etap etap yapacağız.

Şu anda İstanbul’da en büyük sorunlardan biri de spor tesislerinin eksikliği. Siz eğer başkan seçilirseniz gençlerimiz için spor tesisleri için ne gibi projeleriniz olacak?
Şişli ilçemizde Feriköy Spor Kulübümüz var. Ben uzun yıllar futbol oynadım. 10 yaşındayken Kuştepe Spor Kulübü'nün kaptanıydım. O zaman resmi futbol müsabakalarının oynandığı bir tane futbol sahamız vardı. Bugün 47 yaşıma geldim. Hala bir tane futbol sahamız var. Feriköy Stadı'nı da yeni baştan inşa edeceğiz. Onun altına da gelirini spor kulübünün de kullanabileceği şekilde iki etaplı bir otopark planımız var. Bununla da kalmayacağız. Mecidiyeköy Stadı'nın olduğu bölgede resmi müsabakaların oynandığı bir futbol sahası yapmayı planlıyoruz. Büyükşehir belediyemizin Kasımpaşa tarafında bulunan alanını bir spor köyü haline getireceğiz. Orada resmi müsabakaların oynanacağı büyük bir futbol sahası, üç-dört tane tenis kortu, kapalı spor salonu yapmayı düşünüyoruz. Bunların her birinin projesini çizdik. Geçenlerde Külüpler Birliği toplantımızda bu projemizin sunumunu yaptık.


"KONTROLÜMÜZ DIŞINDA TEK BİR TANE SOKAK HAYVANI KALMAYACAK.
KEDİLERİMİZ VE KÖPEKLERİMİZ BİZİM CAN DOSTUMUZDUR"
Şişli'ye yeni yeşil alanlar kazandıracak mısınız? Sokak hayvanları için ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
Bizim de bir tane köpeğimiz var. Can dostumuz, onu çok seviyoruz. Şişli'de bu konuda güzel bir yer var. Biz bunu biraz daha geliştirmek istiyoruz. Şu anda sokak hayvanlarıyla ilgili bir barınak süreci var. Bazı mahallelerimizden birtakım şikayetler alıyoruz. Özellikle erken saatlerde okula giden çocuklarımız için aileler çok tedirgin oluyor. Dört-beş mahallemizdeki sokak hayvanları ciddi şekilde onları rahatsız ediyor. Biz bunlar için güzel bir barınak yapmayı planlıyoruz. Orada bu sokak hayvanlarımızın bakımlarını yapacağız. Şişli'de bizim kontrolümüz dışında tek bir tane sokak hayvanı kalmayacak. İnsanlarımız biz geldikten sonra Şişli'de sokak hayvanlarıyla ilgili en ufak kötü bir söylemin olmayacağına emin olabilirler. Kısacası kedilerimiz ve köpeklerimiz bile bizden memnun kalacak. Feriköy'de ihalesini yaptığımız İSKİ'ye ait bir arazimiz vardı. Burada Şişli'ye 20 dönüm yeşil alan kazandıracaktık. Fakat Büyükşehir Belediyesini Cumhuriyet Halk Partisi devraldıktan sonra beş yıldır orası atıl bir şekilde kaldı. Şişli halkı orada çok muzdarip oldu. Şu anda orayı bir araba parkı haline getirdiler. Biz bu projemizi gelir gelmez tekrar hayata geçireceğiz. O bölgede bir yeşil alanı Şişli halkına kazandıracağız. Oraya bir de sosyal tesis kazandıracağız. Yan tarafta bulunan Yayla Mahallesi'ne bir okul yapacağız.

"HER MAHALLEDE FARKLI BİR VİZYONLA HİZMET VERECEĞİZ"
Şişli farklı gelir gruplarına ve kültürlere ait olan insanların yaşadığı çok kozmopolit bir ilçe. Böyle bir ilçeyi birleştirebileceğinizi düşünüyor musunuz?
Şişli, Türkiye'nin en mozaik ilçelerinden bir tanesi. Farklı kültürlerden insanların, azınlıkların yaşadığı bir yer. Bizim de küçük yaşlarda saygı ve nezaketi öğrendiğimiz bir ilçeydi. Fakat bu saygı ve nezaketi maalesef son yıllarda kaybettik. Şu anda maalesef bir ötekileştirme var. Biz bu saygıyı Şişli halkına tekrar hatırlatacağız. Bu da bizim için çok büyük bir avantaj. Biz Ermeni Vakfı'na da gidiyoruz. Bizi en iyi şekilde ağırlıyorlar. Onların bütün dertlerini biliyoruz. Bizim bölgemizde Ermeni Cemaatimizin okulları var. Okullarına tek bir yardım bile yapılmadı. Rahmetli eski Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Kadir Topbaş bunlarla ilgili destekler sağlamıştı. Bizim sloganımız memnun bir Şişli. Burada hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Cem evlerimiz, camilerimiz, kiliselerimiz, sinagogumuz var. Hepsine mutlaka sahip çıkacağız. Her mahallenin kendine göre ihtiyaçları var. Bunların farkındayız. Sanatçılar için sanat evi projemiz var. Bu projemizle usta-çırak mantığını yeniden hatırlatmak istiyoruz. Sanatçılarımız çok usta hale geldikten sonra zaman zaman unutuluyorlar. Yeni jenerasyondaki sanatçıları orada onlarla buluşturmak ve bir tecrübe paylaşımı olmasını sağlamak istiyoruz. İmza günlerini, film tanıtımlarını burada yapmak istiyoruz. İçerisinde güzel bir yemek salonu da yer alacak. Toplantı salonuyla da birlikte orayı sanatçıların kullanacağı bir sosyal tesis olarak organize edeceğiz. Her mahallede farklı bir vizyonla hizmet vereceğiz. Sosyal yardıma ihtiyaç duyan mahallelerimiz var. Orada kimsenin partisine ve dünya görüşüne bakmadan yardım elini uzatacağız.