Gülden Seçilmiş : “Amerika’da Hayal Ettiğiniz Yatırım Maceranız Kabusa Dönüşmesin”

Gülden Seçilmiş : “Amerika’da Hayal Ettiğiniz Yatırım Maceranız Kabusa Dönüşmesin” Gülden Seçilmiş : “Amerika’da Hayal Ettiğiniz Yatırım Maceranız Kabusa Dönüşmesin”

Ünlü Gayrimenkul Ve Yatırım Danışmanı Gülden Seçilmiş, Miami’de Yatırım Yapmanın Avantajlarını Klass’a Anlattı Güney Doğu Florida’nın Boca Raton şehrinde “Ask Ms G- Florida Realtor” olarak tanınan Başarılı Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanı Gülden Seçilmiş, yurt dışına yatırımın her zaman kazançlı olduğunun altını çizerek, stabil ekonomiler içerisinde güvenli gayrimenkul yatırımının uzun vadede her zaman tüm yatırım araçlarından daha fazla miktarda ve daha az riskli geri dönüş sağladığını ifade ediyor. Miami’nin emlak sektörünün önde gelen kurumları tarafından son 10 yılın dünya genelinde konut ve ticari gayrimenkul satışlarında en çok yatırımcı çeken şehri seçildiğini ifade eden Gülden Seçilmiş, Miami’de yatırım yapmanın avantajlarını saymakla bitiremiyor.  Florida’ya Amerika’nın kuzey eyaletleri, Kanada, Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa’dan çok sayıda yatırımcının akın ettiğini dile getiren başarılı gayrimenkul uzmanı, arz talep dengesinde ibrenin yükselmesinin fiyatların artık hiçbir zaman gerilemeyeceğinin ve mutlak artışın devam edeceğinin göstergesi olduğunu belirtiyor. Gülden Seçilmiş ile Miami’de yatırım yapmanın avantajlarını, Türk yatırımcılara tavsiyelerini ve farklarını Klass okurları için konuştuk.  

Gülden Hanım, siz Amerika-Florida’da da yaşayan gayrimenkul sektörünün başarılı ve önemli isimlerinden birisiniz. Öncelikle sizi okuyucularımız için daha yakından tanıyabilir miyiz?
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Viyana’da lisans eğitimimi tamamladım. Yurda döndüğümde ilk olarak sektörün öncü firması Kuşak Tekstil’de ithalat koordinatörü olarak işe başladım. İlerleyen zamanda British American Tobacco ve CNN Turk gibi uluslararası şirketlerde kariyerimi devam ettirdim. 2010 yılında Ofton İnşaat’ta yurt dışı satış koordinatörü olarak emlak sektörüne adımımı attım. Ofton'da Elysium projelerinin satışlarını yaparken, Astaş Holding’den gelen Macka Armani Residences satış müdürlüğü teklifini hiç düşünmeden kabul ettim. Macka Armani Residences’taki pozisyonum emlak sektöründe bana çok önemli tecrübeler ve vizyon kattı. O günler Türkiye’de yabancı satışlarının hızlandığı ve m2 fiyatlarının dolar bazında dünya başkentleriyle yarıştığı bir dönemdi. O dönemde m2 fiyatlarının 20 bin USD olduğu satışlar gerçekleştirdik. Sonrasında L’ist İstinye satış ofisine transfer oldum ve orada İngiliz yatırım firması BREF ile çalıştım. 2016 yılında ekonominin gidişatını önceden tahmin ederek ailece radikal bir karar aldık ve Amerika’nın Florida eyaletine taşındık. Orada kurduğumuz lojistik işini geliştirdikten sonra da 2018 yılında gayrimenkul danışmanı olarak tekrar emlak sektörüne geri dönüş yaptım.

“TÜRKİYE’DEN KONUT VE İŞYERİ SATIN ALMAK YA DA YATIRIM YAPMAK İSTEYENLERE BU SÜREÇTE HER KONUDA YARDIMCI OLUYORUM”
Bildiğimiz üzere Güney Doğu Florida’nın Boca Raton şehrinde “Ask Ms G- Florida Realtor” olarak tanınıyorsunuz. Bu isim altında hangi servisleri sunuyorsunuz?
Türkiye’den konut ve işyeri satın almak ya da yatırım yapmak isteyenlere bu süreçte her konuda yardımcı oluyorum. Finansman sağlanmasından şirket kurma ve bankacılık işlemlerine kadar bizzat yardım ediyorum. Mülklerini benim hizmetim ile almış olan yatırımcıların bakım, onarım, renovasyon, kiralama ve satış işlemlerini de yürütüyorum. 

‘MIAMI EMLAK SEKTÖRÜNÜN ÖNDE GELEN KURUMLARI TARAFINDAN SON 10 YILIN DÜNYA GENELİNDE KONUT VE TİCARİ GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA EN ÇOK YATIRIMCI ÇEKEN ŞEHRİ SEÇİLMİŞTİR’
Miami’de emlak yatırımı kazançlı mı? Miami’de yatırım yapmanın gelecek süreçler için avantajları nelerdir?
Bildiğimiz üzere yurt dışına yatırım her zaman için kazançlıdır. Türk ekonomisinin dışa bağımlı olduğu ve kur dalgalanmalarının önceden tahmin edilemez ve sıklıkla olması stabil yatırım ihtiyacı duyan her birey için önem arz etmektedir. Stabil ekonomiler içerisinde güvenli gayrimenkul yatırımı uzun vadede her zaman tüm yatırım araçlarından daha fazla miktarda ve daha az riskli geri dönüş sağlamaktadır. Miami emlak sektörünün önde gelen kurumları tarafından son 10 yılın dünya genelinde konut ve ticari gayrimenkul satışlarında en çok yatırımcı çeken şehri seçilmiştir. Ben pandemi başlamadan önce pek çok kez Amerika’ya yatırım yapmak isteyip en doğru zaman nedir diye soranlara ASAP (as soon as possible) yani “mümkün olan en kısa sürede” demiştim. Miami’de yatırım yapmak için süreç geçmiş değil. Eyalete, Amerika’nın kuzey eyaletleri, Kanada, Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa’dan çok sayıda yatırımcı akın etmekte. Arz talep dengesinde ibrenin yükselmesi fiyatların artık hiçbir zaman gerilemeyeceğinin ve mutlak artışın devam edeceğinin göstergesidir. Covid öncesi 300 bin-500 bin USD bandında yatırım yapan Türk tabiyetli alıcıların Türkiye’deki USD kuru değişimi dolayısı ile yatırımlarının son iki yılda 150 bin-350 bin bandına gerilediğini gördük. Bu fiyat bandında da yatırım yapmak mümkün. Ancak yatırımcının ihtiyaçlarını iyi dinlemek biz gayrimenkul danışanlarının en önemli özelliği olmalı. Benim yatırımcılara tavsiyem çalışacakları profesyonellerin özgeçmişlerini araştırarak bu süreçte beraber yola çıkmaları. Yoksa kurdukları ‘Amerikan Rüyası’ kabusa dönüşebilir.

Yurt dışında Mortgage almak mümkün mü?
Tabi kii mümkün. Satın alım sürecinde pek çok yatırımcı Mortgage almayı tercih ediyor. Mortgage taksitlerini de yatırım için aldıkları bu konut ya da işyerini kiraya vererek ödemeyi düşünüyorlar. Bu mümkün ancak süreç içerisinde alımdan sonraki masrafları ve emlak üzerindeki vergi sorumluluklarını etraflıca doğrular bir şekilde analiz edebilecek tecrübeli bir danışmanla çalışmak yatırımcılara zaman ve para kazandıracaktır. Mortgage kişisel bir ürün olduğu için istenen evrak ve nitelikler herkese göre farklılık gösterebiliyor. En doğrusu bizimle direkt temasa geçip istenenleri kişiye özel yatırım stratejisi ile belirlemek. Bu konuda ortak çalıştığım Mortgage Brokerlar hızlıca yardımcı olmaktadırlar. Çünkü süreçte yeterli tecrübeye sahip olmayan kişilerle çalışınca bu da bir hüsran sebebi olabiliyor. Almak istediğiniz mülk için her türlü masrafı yapıp kontrata girip son dakikada tapu kapanışı beklerken bir anda ret cevabı alabiliyorsunuz. Bu sadece yabancı yatırımcılar için değil, genelde çok sık karşılaşılan bir sorun. Ancak sonuçta zaman ve para kaybına sebep olup yatırımcıların hevesinin kırılmasına sebebiyet veriyor.

Miami Türk yatırımcılar için nasıl bir önem taşıyor? Yurt dışında yatırım yapmayı düşünenler için Miami neden tercih sebebi?
En büyük sebep öncelikle kuvvetli bir vatandaşlık imkânı sağlayan Amerikan pasaportuna sahip olabilmek. Bu sebeple özellikle çocuk yapmayı hedefleyen yeni evli çiftlerin ilk durağı Miami diyebiliriz. Sıcak iklimi, vergi avantajları, çok uluslu ortamı ve kaliteli eğitim imkânı özellikle bu segmentteki genç yatırımcıları kendine çekiyor. THY direkt uçuşları son on yılda Türk yatırımcısını akın akın Miami’ye getirdi. Yapılan yatırımların 8-10 yıl gibi kısa sürelerde dolar bazında geri dönüşü bu ilgiyi daha da artırdı.  

Miami’de yatırım yapan vatandaşlara oturum hakkı ve vize konularında bir avantaj sağlanıyor mu?
Miami de salt emlak yatırımı yapmak oturum ve vize hakkını beraberinde getirmiyor. Eğer yatırımcılar uzun vadeli oturum ve sık giriş çıkışlı vize istiyorlar ise bunun için iş kurmaları veya ticari emlak yatırımı yapmaları gerekiyor. Aslına bakıldığında ABD’nin kişisel değerlendirme sonucuna bakılarak verdiği toplamda 185 farklı vize türü var. Ama bunlar iki ana grupta toplanmıştır. Göçmen olmayan, turizm, iş, eğitim amaçlı geçici ziyaretler için olan vizeler ve ABD’de kalıcı süre ile yaşamak isteyenlerin başvurduğu göçmen vize tipleri. Tüm bu vize tiplerine tecrübeli ve güvenilir bir göçmenlik avukatına danışılarak başvurulmalıdır.
Doğum yolu ile çocuklarına ABD vatandaşlığı almış aileler ise süresiz olarak ABD’de yaşamak için yeşil karta ancak çocukları 21 yaşına geldiğinde devletin öngördüğü ekonomik şartlar gerçekleştirildiğinde başvurmaları mümkün olmaktadır. 

‘FARKIM UZUN SÜRELİ, GERİ DÖNÜŞÜ OLAN SADIK MÜŞTERİ PROFİLİ İLE ÇALIŞMAM’
Sizin farkınız nedir?
Benim sektördeki diğer profesyonellerden farkım uzun süreli, geri dönüşü olan sadık müşteri profili ile çalışmam. Yatırımcıların ihtiyaçlarını iyi dinleyip onlara maksimum getiri sağlayacakları çözümler üretmem. Yaptıkları yatırımlarda satın alımlarında pazarlık gücümü kullanarak masrafları minimize edip onlara en yüksek kazancı hedeflemek. Aynı şekilde mülklerini satarken profesyonel bir ekiple hızlı bir pazarlama ağı içerisinde sosyal medyayı da etkin olarak kullanarak maksimum hızda geri dönüş elde etmelerine yardımcı oluyorum. Ayrıca kendi adıma da yaptığım yatırımlar ile dönüştürülebilir fix&flip dediğimiz tarz harap evleri alıp renovasyon ekibimle hızlıca tüm evi çok kısa sürede yenileyerek hemen markette satışa koyuyorum. Bu gibi fix&flip alım satımlarını yatırımcılarım adına da yapıyorum. Böylece kiracı sorumluluğu, evde kiracıdan kaynaklı yıpranmalar ve kira dönemi zararları ile uğraşmaktan kurtuluyor ve çok hızlı sürede aynı elde ediyorlar.