Hareket Zincirinde Her Bölge Önem Taşır

Hareket Zincirinde Her Bölge Önem Taşır Hareket Zincirinde Her Bölge Önem Taşır

PAC Personal Training Kurucusu Ozan Şirikçi, PAC Personal Training bünyesinde verdiği hizmetleri Klass’a anlattı.  

Performans koçu olduğu Anadolu Efes ile bu sezon Türkiye ve Avrupa’da çifte kupa sevinci yaşayan Ozan Şirikçi, yalnızca profesyonel sporculara değil sportif anlamda kendisini geliştirmek isteyen her bireye kurucusu olduğu PAC Personal Training bünyesinde bilimsel programları ve profesyonel ekibi ile hizmet veriyor. Kendi bünyesinde kurduğu eğitim akademisi sayesinde bilgilerini daima güncelleyen ve çalıştıkları bireyleri performans ve kondisyon anlamında en iyi seviyeye getirmeyi amaçlayan PAC Personal Training, sporcu olsun ya da olmasın spor yapmak isteyen herkese profesyonel bir yaklaşımla eğitim veriyor. Anadolu Efes ile Euroleague ve Türkiye Basketbol Ligi Şampiyonu olarak başarılarına bir yenisi daha ekleyen Anadolu Efes Performans Koçu ve PAC Personal Training Kurucusu Ozan Şirikçi ile başarı sırlarını ve sundukları hizmet anlayışını Klass okurları için konuştuk.

Ozan Bey, hem Anadolu Efes teknik kadrosunda hem de kurucusu olduğunuz Pac Personal Training’teki başarılarınızla dikkat çekiyorsunuz. Spor dünyasına girişinizi ve bu başarıların hikayesini dinleyebilir miyiz?
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda 2. sınıfta okurken bir gün Basketbol A Milli Takım antrenörü olacağım diyerek bir hedef belirledim. Bu hedef doğrultusunda üniversite eğitimim henüz bitmeden bu alanda çalışmalarıma başlamıştım. Üniversite mezuniyetimin sonrasında almış olduğum 2 yıl temel tıp bilimleri eğitimi ve insan fizyolojisi ana bilim dalında yaptığım 3 yıllık yüksek lisansın ardından soluğu Amerika'da aldım. O zamanlar ülkemizde henüz çok bilinmeyen ve sadece kondisyoner olarak statü bulan bu mesleğin multidisipliner bir tıp ve spor bilimi olduğu bilinmiyordu. Başarılı çalışmalarımın arkasında yatan bu geniş arka plan beni zaman içerisinde birçok konuda haklı duruma çıkardı. Yenilikleri kabul etmek zordur. Sporcularda atletik performansın gelişmesini sağlayan koç olarak bu meslekte Türkiye'de bir ilk oldum. Fenerbahçe bünyesinde genç basketbolculardan oluşan Ülker Alpella takımında başlayan kariyerim kısa zamanda kadın ve erkek basketbol A milli takımları, Fenerbahçe A takım ve Anadolu Efes ile olan beraberliğim ile devam etti. 2010 Basketbol Dünya Şampiyonası'nda 2.'lik, 2011 Avrupa Kadın Basketbol takımı ile Avrupa ikinciliği, 2012 Londra Olimpiyatları derken Anadolu Efes ile günümüze kadar geldik.

Aynı zamanda teknolojiden de faydalanan bir sektördesiniz. Pac Personal Training’te alanınızdaki hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?
Teknolojiden yararlanarak online derslerimizi başlattık. Sporsuz ve hareketsiz geçen dönemlerde insanların iyi beslenmesi, aynı zamanda eğitmenlerimiz tarafından profesyonel bir şekilde online şekilde çalıştırılmasını istedik. Çalışmalarımızı birtakım ekipmanlarla da destekliyoruz. Bazı müşterilerimizin evlerine küçük çaplı spor salonları kuruyoruz. Profesyonel bir biçimde vermiş olduğumuz personal training hizmeti online platformda da devam ettiriyoruz. Ülkemizin ve tüm dünyanın içerisinde olduğu zorlu dönemi en iyi ve en verimli şekilde atlattıktan sonra online sistem üzerinden yurt dışındaki insanları da kapsayacak şekilde hizmet vermeye devam edebiliriz. En başarılı olduğumuz konu hareket eğitimi. Bir hareketin doğru yapılıp yapılmadığını çok iyi bir şekilde tespit ediyoruz. Merkezimizde bir takım ölçüm yöntemlerimiz var. Bunlar yarı klinik, ortopedik ölçümler. İşimiz bir antrenör olarak nerede durmamız gerektiğini tespit etmek. Herhangi bir ekleminde problem olan bir bireyin antrenman kapasitesini tespit edip belli bir noktaya kadar onu geliştiriyoruz. Bu süreçten sonra tekrar test yaparak kemik ve kas yapısına bakıyoruz. Bu testlerden sonra herhangi bir problem devam ediyorsa birlikte çalıştığımız doktorlar ve fizyoterapistlere danışarak problemi çözüyoruz.

Oluşturduğunuz sistematik çalışmalarla hem sakatlanmaların önüne geçiyorsunuz hem de gözle görülür biçimde performans artışı sağlıyorsunuz. Bu sistematik çalışmalardan bahseder misiniz?
Spor yaralanması veya düşme sonucu sakatlanma gibi durumların önüne bir seviyeye kadar geçilebilir. Bizim görevimiz kişinin hareket durumlarındaki zayıf halkayı tespit edip o konuyu ele alarak hareket zincirini tamir etmek. Örneğin kalça kasları zayıflamış bir birey buna bağlı olarak diz yaralanması veya ayak bileği burkulması yaşayabilir. Hareket zincirinde her bölge önem taşır bundan dolayı hareket formu düzeltilmelidir. Bu da bir dizi test sayesinde belirlenir. Bu testleri yapmadan spora başlamak kumardır. Zayıf hareket paterni belli bir süre sonra eklem yaralanmasına yol açabilir. Biz bu noktaları tespit ederek yola devam ederiz. Bu da bize hem performans artışı hem de spor yaralanması önleyici bir program yapma şansı verir.

PAC Personal Training bünyesinde nasıl bir hizmet veriyorsunuz?
Sadece basketbol değil birçok spor branşından sporcuları, gençleri, yetişkinleri ve çocukları çalıştırıyorum. Kurmuş olduğum PAC markası altında bu insanlara profesyonel sporculara sunduğumuz bilimsel ve sistematik hizmeti vermeye çalışıyoruz. Sporcu olsun veya olmasın merkezimize gelen herkes profesyonel bir sporcuymuş gibi bilimsel program ve uzman eğitmenler eşliğinde çalışmaktadır. Eğitmenlerimizin her biri kendi içimizde kurduğumuz eğitim akademisi sayesinde bilgilerini sürekli güncelleyerek ve kendilerini geliştirerek görev yapıyor.

 

Ozan Şirikçi