Herkesin Durduğu Yerde Biz Hızımızı Arttırarak Koştuk

Herkesin Durduğu Yerde Biz Hızımızı Arttırarak Koştuk Herkesin Durduğu Yerde Biz Hızımızı Arttırarak Koştuk

Asortie Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, 2021 yılında Asortie Mobilya’nın ihracatlarının artmasının sırrını ve 2022 yılındaki hedeflerini Klass’a anlattı.  

Asortie Mobilya’nın dünyada bilinen bir marka olmasını sağlamak için yoğun iş temposu ile çalışarak Avrupa Birliği ülkeleri dahil olmak üzere 80 farklı ülkede tescilli bir dünya markası haline getiren Asortie Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, 2021 yılında farklı satış stratejileri ve yeni ürünler geliştirerek markasının ihracat rakamlarını arttırdı. Yıl içerisinde yüzlerce farklı seyahat gerçekleştirerek yeni müşteriler ve projeler bulan başarılı İş İnsanı Murat Erat ile 2021 yılındaki başarısının sırrını, 2022’de gerçekleştireceği yatırım ile hedeflerini ve farklı sektörlerdeki projelerini Klass okurları için konuştuk.


Murat Bey, Asortie Mobilya olarak çok başarılı bir yılı geride bıraktınız. Öncelikle 2021 yılını kısaca değerlendirmenizi isteyebilir miyiz?
2021 yılı tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisinin etkileri ile olumsuz bir yıl olarak geçti. Bu talihsiz süreç mobilya sektörünü de ilk başlarda olumsuz etkiledi. Fakat insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmeleri ile mobilya ve dekorasyona olan ilgide bir artış oldu. Aslında 2020 yılında tam kapanmaların olduğu dönemlerde bile bu talep artışlarının olacağını öngörmüştük. Birçok firma bu dönemde bir rölanti süreci yaşasa da Asortie olarak durmadık ve farklı satış stratejileri ve yeni ürünler geliştirdik. Böylece 2021 yılındaki ciromuzu önceki yıllara göre pandemi etkisi ve tüm dünyadaki piyasa belirsizlikleri olmasına rağmen artırdık. Yani 2021 yılı bizim açımızdan bereketli bir yıl olarak geçti.

Birçok firma pandemi döneminde küçülmeye giderken Asortie Mobilya büyümesini sürdürerek ihracat rakamlarını artırdı. Bu başarının sırrını bizimle paylaşabilir misiniz?
Bu başarının ardındaki en temel faktör iyi bir ekip ve piyasa koşullarına göre kurgulanmış yenilikçi pazar stratejilerdir. Özellikle ihracatta müşteri bize gelemiyorsa biz müşteriye gitmeliyiz prensibi ile hareket ederek yıl içinde yüzlerce farklı seyahat gerçekleştirdik. Ekibimizin büyük bir çoğunluğu yurtdışı piyasaları gezerek yeni müşteriler ve yeni projeler buldular. Bir anlamda herkesin durduğu yerde biz hızımızı arttırarak koştuk ve hedefimize ulaştık. 2021 yılı ihracat rakamlarımızdaki artışın temelinde bu çabamız yatıyor. 2021 yılı yaşanan ekonomik kriz döviz ve hammadde fiyatlarındaki istikrarsızlıklara sebep olsa da bu süreçte bizler daha fazla çalışarak ülkemize döviz girdisi sağlamaya çalıştık ve bunda da kendi çapımıza göre başarılı olduk.


Pandemi etkisinde geçen 2021 yılının ardından 2022 yılında ihracat rakamlarında nasıl bir iyileşme bekliyorsunuz?
2022 yılı Türkiye ekonomisi için yeni bir şahlanış ve yeni bir ihracat vizyonu yılı olacak diye düşünüyoruz. Özellikle reel sektörün çabaları ile ihracatta 500 milyar dolar hedefini yakalayacağımıza inanıyoruz. Devletimizin bu çabasına ufak da olsa katkı sağlamak için bizler de elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. 2022 yılındaki beklenen döviz kuru istikrarı sağlanırsa ihracat hedeflerimizi 2021 yılına göre %25 düzeyinde bir artırma öngörümüz var. Tabi gelecek yıl stabil şartlar ekseninde bu rakamı belirledik. Biliyorsunuz dünya ekonomisi aşırı dalgalı bir seyir izliyor. Eğer aksi bir durum yaşanmazsa 2022 yılında hedefimizi gerçekleştirme konusunda oldukça kararlıyız.


Asortie Mobilya olarak dünyanın 54 ülkesine mobilya ihracatı yapıyorsunuz. İhracat ağınızı 2022 yılında yeni ülkelerle genişletmeyi düşünüyor musunuz?
Biz 2020 yılında 46 ülkeye ihracat yaparken 2021 yılında bu sayıyı 54’e çıkardık. Devamlı yeni pazar arayışları ve yaptığımız referans işler ile yeni ülkeler ekledik. 2022 yılında yeni hedefimiz özellikle Doğu Asya ülkeleri Güney Amerika ülkeleridir. Bu ülkelere yapacağımız özel çalışmalar ile Arjantin, Meksika, Brezilya, Tayland, Yeni Gine, Güney Kore gibi ülkeleri de kapsayan yeni pazarlara yöneleceğiz. 2022 yılı ihracat yaptığımız ülke sayısı hedefimizi 54’ten 62’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Özellikle pandemi döneminde dijitalleşmeye büyük bir önem vererek bu alanda ciddi yatırımlara imza attınız. 2022 yılında da bu yatırımlarınızı sürdürecek misiniz?
Dijitalleşme Asortie Mobilya’nın rakiplerine karşı en güçlü olduğu platform aslında. Kurulduğumuz günden beri bu alana çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2022 yılında dijital yatırımlarımız devam edecek. En önemli yatırımımıza şu an yapımı devam eden “SGED” projemiz ile devam ettiriyoruz. Bu projemiz tamamlandığında kullanıcılar mobil uygulamalar üzerinden web sayfamızda seçtikleri ürünleri evlerine sanal gerçeklik ve yapay zekâ yardımı ile ekleyecekler. Böylece mobilyaları evlerine gelmeden önce, evlerinde nasıl durduklarını %100 gerçek olarak görebileceklerdir. Bu program klasik mobilya sektöründe ve özellikle de bizim gibi butik üretim yapan markalarda ilk olma özelliği taşıyacaktır. Bunun yanında diğer dijital yatırımlarımız da hız kesmeden devem edecek.

Ürünleriniz tasarım ve kalite anlamında Türkiye’nin en iyileri arasında yer alıyor. 2022 yılında tasarımlarınıza farklılık katmayı düşünüyor musunuz? Yeni yılda mobilya sektöründe bizleri hangi trendler bekliyor?
Bizim sloganımız “Geleceğin Antikalarını Üretiyoruz” şeklindedir. Klasik mobilyada her yıl farklı bir tarz belirlenmez aslında. Ama buna rağmen bizler her yıl ürünlerimize yeni bir farklılık ve yaşamı kolaylaştıran fonksiyonellik kazandırıyoruz. 2022 yılında üreteceğimiz klasik mobilyalarda dijital ve robotik özellikleri daha fazla göreceksiniz. Şimdilik çok detay vermek istemiyorum ama tıpkı modern mobilyalarda olduğu gibi masa olabilen kitaplık veya sehpa olabilen sandalye gibi tasarımlar üzerinde çalışıyoruz. Özellikle mutfak ve dolaplarda çok faklı elektronik gelişmeler ile eşgüdümlü tasarımlar geliştiriyoruz. Bunların patenti alındıktan sonra da paylaşacağayız elbette.


Reklam ve tanıtım çalışmalarına büyük bir önem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda yeni bir atılım yapmayı düşünüyor musunuz
Reklam ve tanıtım bizim için olmazsa olmazdır. Aslında bütün markaların çok değer vermesi gereken bir konu bu. 2022 yılında özellikle yurtdışında ciddi reklam faaliyetlerimiz olacak. Mağazalarımızın olduğu Dubai, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan da zaten reklamlarımız yoğun ve etkili şekilde devam ediyor. Bunun yanında 2022 yılında özellikle Afrika ülkelerinde TV ve dergi reklamları ile dijital kanal reklamlarına ağırlık vereceğiz. Bu ülkelerdeki sosyal medya reklamlarımız zaten aralıksız devam ediyor.

Asortie Mobilya’nın 2022 yılındaki hedefleri neler olacak?
Asortie büyüme hedeflerini 5 yıllık planlar üzerin kurguluyor aslında. Ama 2022 yılındaki ekonomide beklediğimiz olumlu ve istikrarlı havanın etkisi ile büyüme rakamlarımızı en az %20 üzerinde olacağını öngörüyoruz. Bunun içinde özellikle ürün çeşitlendirmesi ve yeni pazarlar oluşturma konularında yapacağımız çalışmalar ile bu hedefi tutturacağımıza inanıyoruz. Ayrıca 2022 yılında İzmir veya Manisa’da yeni bir fabrika açmayı da düşünüyoruz. Yine bu yıl Ukrayna’da özellikle koltuk üretimi konusunda tasarlanan yeni bir üretim tesisi kurma planımız da var. Yaklaşık 3 yıldır dünyada yaşanan olumsuz ekonomik ve siyasi belirsizlikler ile ertelediğimiz Rusya, Katar ve Nijerya mağazalarımızı bu yıl içinde açmayı planlıyoruz.

Asortie Mobilya dışında farklı sektörlerde de yatırımları olan bir iş insanısınız. 2022 yılında daha çok hangi sektöre ağırlık vermeyi düşünüyorsunuz?
Asortie benim gözbebeğim aslında. Mobilya sektöründe olmayı ve insanlar için yaşam alanları üretmeyi çok seviyorum. Ama elbette farklı alanlarda yatırımlarım da var. Özellikle tarım, inşaat, yazılım, otomotiv gibi alanlardaki iştiraklerim büyüyerek yollarına devam ediyor. Ama ben geleceğin dijital ve tarım sektörlerinde olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda 2022 yılında dijital teknolojiler ve tarım sektöründe yeni yatırımlar yapacağım. Özellikle tarım sektöründeki yatırımlarımı büyütmeyi hedeflediğimden Türkiye’de büyük bir entegre kaz çiftliği ve koyun çiftliği açıyorum. Bununla ilgili olarak Edirne bölgesinde tüm altyapıları hazırlandı. Kısmetse şubat ve mart ayında tamamen faaliyete geçmiş olacaktır.

 

Murat Erat