Hiçbir Başarı Tesadüfen Kazanılmaz; Emek ve Özveri İster

Hiçbir Başarı Tesadüfen Kazanılmaz; Emek ve Özveri İster Hiçbir Başarı Tesadüfen Kazanılmaz; Emek ve Özveri İster

Rima Isı Sistemleri İkinci Kuşak Temsilcisi Hande Elbil, iş hayatında başarının şifrelerini Klass’a anlattı.

İhracat alanında Türkiye’nin en başarılı şirketleri arasında yer alan Rima Isı Sistemleri’nin Yönetim Kurulu Üyesi Hande Elbil, ikinci nesil temsilcisi olarak ve şirkette etkin bir rol üstlenerek firmasının başarılara koşmasında büyük rol oynuyor. Rima Isı Sistemleri’nin ısı sektörünün lider firması haline gelmesinde çalışkanlığı ve üretkenliği ile büyük pay sahibi olan başarılı iş kadını, “Başarının ilk kuralı doğru ekibi oluşturmaktır” diyor. Hande Elbil ile aile şirketlerinin başarı hikayesini, kendisini başarıya taşıyan özelliklerini ve başarıya ulaşmanın altın kurallarını konuştuk.

Hande Hanım, alanınızda yakaladığınız başarıyla ön plana çıkmış ve örnek olmuş bir isimsiniz. Bu başarının temellerinin nasıl atıldığınız dinleyebilir miyiz?
Şirketimiz 1969 yılında Önmetal Döküm olarak babamız Mücahit Öngör tarafından kuruldu. İlerleyen yıllarda üretimden pazarlama ve satışa yönelik yeni bir atılım yaparak Rima Isı Sistemleri’ni kurduk ve ikinci nesil olarak burada etkin bir şekilde rol almaktayız. Firmamız 1993 yılında stratejik bir kararla ısı sektörüne yöneldi. 1991 yılında benim şirkete katılmamın ardından 1993 yılında kardeşlerimden Gamze Alpaslan’ın ve 2005 yılında da Levent Öngör’ün aramıza katılımıyla aile şirketimiz büyümeye başladı. Son 1 yıldır, 3. kuşağın da aramızda yer almasından büyük keyif duymaktayız. Hep beraber çok çalışarak, yenilikleri takip edip en iyi kararları vererek şirketimizi büyütmeye devam ediyoruz. İyi bir çalışma programı ve işimize de olan sevgimizle yeni başarılar elde ediyoruz.

Sizin şirketinizin en büyük başarısı ne oldu?
Şirket olarak 35’ten fazla ülkeye ısı eşanjörü, döküm dilimli ve yoğuşmalı kazan ihracatı yapıyoruz. Ne büyük bir mutluluk ki şirketimiz son 7 yıldır (İSİB’in verdiği veriler doğrultusunda) kazan ihracatında birinciliğini sürdürmektedir. Doğru bir ekiple, doğru zaman yönetimiyle ve her zaman daha iyisini yapmaya gayretiyle bu konudaki 1.’liğimizi sürdürdüğümüzü düşünüyorum. Yaptığımız işin her zaman üstüne katarak ilerliyoruz ve gelişime çok önem veriyoruz. Bu istikrarlı çalışmalarımızla daha yapacak çok işimiz ve yaşayacağımız zaferler var.

Sizi başarıya taşıyan hangi kişilik özellikleriniz oldu?
Başarı aynı zamanda risk alabilmektir. Ama maalesef bu benim için geçerli değil. Ben yönetim kurulundaki en kontrolcü kişiyim. Risk sevmem ama cesur ve üretken bir ekiple çalışıyorum. Bu anlamda birbirimizi dengelediğimizi söyleyebilirim. Ve en önemlisi başarı, sevdiğiniz işleri ne kadar severek yaptığınız değil, sevmediğiniz işleri nasıl bir bilinçle yaptığınıza da bağlıdır. Bende bu konuda doğru bir bilinçle hareket ettiğimi düşünüyorum. Tüm bu ögeler doğrultusunda gerçekleştiğimiz çalışmalarımızla şirketimizi hep üst noktaya taşımaya gayret ediyoruz. Emeklerimizin karşılığını alarak ve önemli başarılar elde etmenin verdiği mutlulukla da daha sıkı çalışarak daha da büyümeye devam ediyoruz.


Başarıya ulaşmanın altın kuralları nelerdir? Başarınızın altın kurallarını paylaşır mısınız?
Hiçbir başarı tesadüfen kazanılmaz. Emek, özveri ve tabi ki ekip çalışması ister. Bende yıllarca çalışan biri olarak pek çok durumu gözlemleme şansım oldu. Nelerin yapılması gerektiği ya da nasıl yapılması gerektiği üzerine de birçok deneyim elde ettim. Pek çok farklı durumla karşı karşıya kalarak bilgi havuzumu genişlettim ve tecrübelerim sonucunda da başarıya ulaşmanın yollarını anlayarak altın kurallarımı oluşturdum:

1-Başarının ilk altın kuralı doğru ekibi oluşturmaktır.
2-Bencil ve egoist olmamak. Sizin de bilmediğiniz ne çok şey olduğunu zamanla göreceksiniz.
3- Kimseyi taklit etmeden yaptığınız işi doğru yapmak ve kendi tarzınızla yapmak.
4-Onlar gibi yapamayız yerine ‘Onlardan daha iyisini yapabiliriz.’ demek.
5-Önyargılı olmamak ve herkesi dinlemek.
6-Gün içinde yaptığınız işlerden notlar almak.
5-Eleştiriye açık olmak. Çevrenizde kusurlarınızı ve yanlışlarınızı hemen söyleyen insanların olması önemlidir.
7-İşinize politikayı karıştırmamak.
8-Son olarak toksik ilişkilere, negatif insanlara, gereksiz konuşmalara değer bilmeyen insanlara hayatınızda yer vermemek.
 

Hande Elbil