Ilgım Şahin: Biz ‘İnadımız Guru’sun’ Mottosu İle Yola Çıktık

Ilgım Şahin: Biz ‘İnadımız Guru’sun’ Mottosu İle Yola Çıktık Ilgım Şahin: Biz ‘İnadımız Guru’sun’ Mottosu İle Yola Çıktık

Guru Cafe Moda Kurucu Ortağı ve Başarılı Girişimci Ilgım Şahin, Sunduğu Hizmet Kalitesini ve Farklılıklarını Klass’a Anlattı.  

Guru Cafe Moda Kurucu Ortağı ve başarılı girişimci Ilgım Şahin, glutensiz ve sağlıklı yaşam farkındalığını yaratabilmek amacıyla kurduğu, merkez şubesi Kadıköy Moda’da bulunan ve diğer şubeleri ise Ataşehir, Acarkent, Acıbadem Altunizade Hastanesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi’nde olan Guru Cafe’nin yapısıyla üst düzey bir hizmet anlayışı sunuyor. Bir kadın girişimci olarak sektörde var olabilmenin zorluklarına değinen ve ezber bozan bir işletme olduklarının da altını çizen başarılı girişimci, geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını belirtiyor. İnadımız Guru’sun mottosu ile yola çıktıklarını ve büyük bir emek, özveri ve çaba ile istikrarlı bir şekilde çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Guru Cafe Moda Kurucu Ortağı Ilgım Şahin ile sundukları kaliteyi ve faaliyetlerini Klass okurları için konuştuk.

Ilgım Hanım, çok farklı bir konsepte çok farklı ürünleri insan sağlığı için sunuyorsunuz. Markanızı anlatmadan önce okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Kimya Mühendisiyim. Uzun yıllar sağlık sektöründe çalıştım. Son 8-9 senemi inşaat sektöründe geçirdim. Yaklaşık 4 sene önce Guru’yu açtım. İki çocuğum var. Trabzonluyum. Çalışmayı seven, aktif ve dinamik yapım nedeniyle birçok farklı sektörde tecrübe sahibiyim.


Bir kafe açma fikri nasıl oluştu?
İnsanlarla iletişimi seven biriyim. İnsanlara daha yakın olmak, daha sıcak bir ortamda buluşabilmek istedim. Bir inşaat firmasında finans müdürlüğü yaptığım yıllarda biraz yorulmuş ve sıkılmıştım. Sıcak satışta insanlarla doğrudan iletişim kurabileceğim bir sektöre geçmek istedim. Daha sonra hem ortağım hem de ne yakın arkadaşım, pasta şefimiz Hande Yinanç ile tanıştım. Kendisi ile birlikte bu yola çıkmaya karar verdik. O üretim tarafını yönetiyor ben ise finans, satış ve pazarlamayı yönetiyorum.  Kadıköy Moda’daki yerimiz bizim ilk şubemiz. Burada bize hitap eden bir müşteri kitlesi mevcut. Glutensiz ve vegan beslenen bir kitle. Ne yediğine dikkat eden ve sorgulayan bir müşteri tipi. Butik bir işletme olduğumuz için burayı tercih ettik.

‘PAKETLİ ÜRÜNLERİMİZ İLE CARREFOUR GURMELERDE DE VARIZ’
Birçok şubeniz bulunuyor. Bu şubeler nerelerde konumlandırıldı?

Kadıköy Moda bizim ilk merkez şubemiz. Acıbadem Hastaneleri’nin içinde şubelerimizi açtık. Acıbadem Altunizade ve Acıbadem Maslak Hastanesi’nde şu anda şubelerimiz var. Ürünlerimize buralardan da ulaşabilirler. Hastaneler doğrudan hedef kitlemizin olduğu yerler arasında çünkü çölyak hastaları oldukça fazla ve şifa bulmak amacıyla buralardalar. Bu sebeple Acıbadem Hastanesi’nde şubelerimizi konumlandırdık. Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nde de ileriki günlerde olmayı düşünüyoruz. Acarkent’te Acarloft’un içerisinde ve Ataşehir’de şubemiz bulunmakta. Ataşehir’de aynı zamanda hem genel merkezimiz hem de mutfağımız yer alıyor. Bütün üretimimiz buradan sağlanıyor. Diğer şubelerimize dağıtımlar buradan yapılıyor. Bunlar dışında paketli ürünlerimiz ile Carrefour gurmelerde de varız. Selamiçeşme, İstinye, Beşiktaş, Ataşehir, Ömerli, Anadoluhisarı, Cihangir, İstinyepark şubelerinde satışlarımız devam ediyor. İnsanlar glutensiz ve sağlıklı yaşama önem verdikleri için bizi tercih ediyorlar ve destekliyorlar.

Farkınız ve sizi diğer işletmelerden ayıran özellikleriniz nelerdir?
Guru, her şeyden önce çapraz bulaş riski olmayan bir mutfağa sahip. Çölyak hastalarına yüzde 100 uyabilen, hiçbir risk taşımayan üretime sahibiz. Glutensiz beslenen insanlara hitap ediyoruz. Sıcak satışta ürün çeşitliliğinin bu kadar çok olduğu başka firma yok. Ezberleri bozan bir işletme olduk. Glutensiz olan tatsızdır, lezzetsizdir algısını yıktık. Müşterilerimizin yüzde 70’i glutensiz, yüzde 30’u glutenli beslenen insanlar. Ürünlerimiz çok lezzetli olduğu için bizi tercih ediyorlar. Maliyeti yüksek, zor bir iş. Biz buna rağmen istikrarımızı bozmadık ve hep en iyisi olmak için çabaladık. Hem ortağım hem de pasta şefimiz Hande Yinanç ile birlikte 4 senedir inat ettik ve işimizde en iyisi olduk. Emeklerimizin karşılığını da alıyoruz.

‘GENİŞ BİR ÜRÜN YELPAZEMİZ VAR’
Ürün gamlarınızda neler var?

Geniş bir ürün yelpazemiz var. Bütün ürünlerimiz glutensiz. Belli aralıklarla kamuoyu araştırması yapıyoruz. Gelen müşterilerimizden sürekli bilgi alıyoruz. Bu doğrultuda ürünlerimizi güncelliyoruz, geliştiriyoruz. Glutensiz beslenen insanların yiyebileceği tatlı / tuzlu pek bir şey yok Türkiye’de. Bu açık çok büyük. Biz bu açığı kapamaya çalışıyoruz. Glutensiz kurabiyelerimiz, cheesecakelerimiz, vegan şekersiz seçeneklerimiz gibi akla gelebilecek birçok çeşidi biz glutensiz yapıyoruz. Glutenin vücuda çok ciddi zararları var. Bağımlılık yapıyor ve yedikçe yedirtiyor. Bizim çok küçük porsiyonlu glutensiz ürünümüz ile neredeyse 6-7 saat tok kalabiliyorsunuz. Tabi bu bir süreklilik gerektiriyor. Faydasını bu şekilde görebilirsiniz.

Hitap ettiğiniz hedef kitlesi kimdir?
Biz herkese hitap ediyoruz. İşimizi gerçekten çok kaliteli yapıyoruz. Çok iyi firmalarla çalışıyoruz. 2. kalite ürün kullanmıyoruz. Fiyatlarımızı abartmadık. Bizim amacımız insanlara sağlıklı bir yaşamın mümkün olduğunu anlatabilmek. Yeni dünya düzeninde sağlıklı yaşamak var. Her şeyi yiyip içiyoruz. Ne yediğimizi sorgulamıyoruz. Biz bu farkındalığın oluşabilmesi için çaba gösteriyoruz. Bu duyguyu kendine yakın hisseden herkes bizim hedef kitlemiz.

Peki neden ’Guru’. Bu ismi tercih etmenizin özel bir sebebi var mı?
Guru’nun sözlükteki anlamı yol gösteren öğretmen. Çıktığımız bu yolda kimse yoktu, tektik ve yalnız başladık. Yapamazsınları ve olmazları çok fazla duyduk. Biz ise yapabileceğimize ve başarabileceğimize inandık. Buradaki felsefeyi, farkındalığı insanlara aşıladık. Yeni dünya düzeninde her şeyin aşk, sevgi ve sağlıktan geldiğini insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Bir öğretmenlik misyonu gibi. Adı bu yüzden ‘Guru’.

‘KADIN ÇALIŞANLARIN, ÜRETEN KADINLARIN DESTEKLENMELERİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’
Bir kadın girişimci olarak bu sektörde hedefi olan kadınlara bir mesajınız var mı, neler tavsiye edersiniz?

Ortağım Hande Yinanç ile birlikte 2 kadın girişimciyiz. Çalışanlarımızın yüzde 90’ı kadın. Kadınların her işi sevgiyle yaptıklarına inanıyorum. Kadın, çok üreten, sorgulayan ve sevgi dolu bir yapıya sahip. Bu doğrultuda kadın çalışanların, üreten kadınların desteklenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Var olan sistemde kadın girişimci olmak çok zor. Maddi manevi çok fazla zorluğu var. İş dışında dışarıda çocukları, evi ile de ilgilenmesi gereken zorlu bir hayat var. Birçok alanda mücadele ediyoruz diyebiliriz. Büyük bir emekten söz ediyoruz. Türkiye’de kadın girişimciler destekleniyor elbette ama kadın girişimcilerin devletten ziyade birbirine ihtiyacı var. Tecrübe, network alanında birbirimize destek olabilmeliyiz. Devlet tarafından sağlanan maddi destekler var, bunların daha da artmasını isteriz. Kendi çevremizde bile bu zorlukları görebiliyoruz. Gerek var mı, yapamazsın tarzı yıldırma amaçlı negatif söylemler ile destekten ziyade köstek durumu var ne yazık ki. Tüm zorluklara rağmen kadınların daha da güçleneceğine inanıyorum. Daha başarılı, daha özgüvenli ve cesaret etme gücü gösterebileceklerine tüm kalbimle inanıyorum. Karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen vazgeçmemelerini istiyorum. Daha fazlasını istesinler ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etsinler.
 

İNSTAGRAM: ilgim_sahin


                         @ gurucafemoda 

Ilgım Şahin

Ilgım Şahin: Biz ‘İnadımız Guru’sun’ Mottosu İle Yola Çıktık Ilgım Şahin
Ilgım Şahin: Biz ‘İnadımız Guru’sun’ Mottosu İle Yola Çıktık Ilgım Şahin