İnsanların Nakit Yatırım Yerine Ev ve Arsaya Yatırım Yapmaları Faydalı Olur

İnsanların Nakit Yatırım Yerine Ev ve Arsaya Yatırım Yapmaları Faydalı Olur İnsanların Nakit Yatırım Yerine Ev ve Arsaya Yatırım Yapmaları Faydalı Olur

Gamze Özlü Group Real Estate Kurucusu Gamze Özlü, gayrimenkul sektöründeki hareketliliğin sebeplerini ve yatırım tavsiyelerini Klass’a anlattı.  

Gamze Özlü Group Real Estate Kurucusu Gamze Özlü, emlak sektörünün başarılı isimlerinden biri. Ünlü gayrimenkul uzmanı, pandemi sürecinin emlak sektöründeki olumsuz etkisini ve insanların bu dönem ile beraber müstakil evlere yöneldiklerini ifade ederek, gayrimenkul sektöründe enflasyona bağlı olarak fahiş fiyat artırımlarının devam edeceğini belirtiyor. Gayrimenkul sektöründeki fiyat-satış hareketliliğinin artan inşaat maliyetlerine paralel olarak yükseldiğini ve arz-taleple doğru orantılı olduğunu ifade eden Gamze Özlü, alım gücü var ise insanların ev ve arsaya yatırım yapmaları gerektiğinin altını çizerek ve İstanbul’da özellikle Tuzla Bölgesi’nde yatırım tavsiyesinde bulunarak emlak sektöründeki hareketliliğin sebeplerini  Fairmont Quasar İstanbul’un muhteşem atmosferinde Klass okurlarıyla paylaştı.

Gamze Hanım, son zamanlarda Gayrimenkul sektöründe hem fiyat hem satışta büyük bir hareketlilik var. Bunun nedeni nedir?
Pandemi döneminde gayrimenkul sektöründe herhangi bir şey yapılamadı. İnşaat şirketlerinin inşaatları durdu. Bu arz-talep meselesiyle doğru orantılı. Şu an talep çok fazla ama arz buna yetişemiyor. İnşaat şirketleri yeni yeni projeler yapmaya başladılar. Talepler arttıkça ev sahipleri fiyatları yukarıya çekti. Doların artmasına paralel olarak inşaat maliyetleri de arttı. Bunlar üst üste gelince fiyatlar oldukça yükselmiş oldu. Ev sahipleri de bu süreçte fiyatları uçuk fiyatlarda yukarı çektiler. Bir süre fiyatların stabil kalacağını düşünüyorum. İnsanların alım güçleri var ise yatırım yapmalarını tavsiye ederim. Eve yapamıyorlar ise arsaya yatırım yapsınlar. Çünkü fiyatlar ileri süreçte yukarıya çıkmaya devam edecek. İnsanların nakit yatırımı yerine mal yatırımı yapmaları faydalı olur.

Yatırım amacıyla önerebileceğiniz özellikle İstanbul’da ya da farklı şehirlerde öne çıkan projeler var mı?
Güvenilir inşaat şirketlerinin yaptıkları projelere girerlerse her zaman avantajlı olabileceklerini düşünüyorum. Bu yüzden iyi bir araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Çünkü inşaat maliyetleri de fiyatları yukarı doğru çıkartıyor. Yeni başlayan bir projeden yatırım yaptıkları zaman proje bitimine kadar zaten kar elde etmiş olacaklar. Anadolu Yakası’nda Tuzla Bölgesi çok revaçta. Çünkü müstakil bir hayat var orada. Buradan bahçeli evler, villalar alınabiliyor. Bu villa ve müstakil evlerin fiyatlarında devamlı yukarıya doğru bir ivme var. Çünkü artık herkes kendine özel bir yaşam alanı olsun istiyor. Onun için ben özellikle İstanbul’a yakın bölge olup arsa fiyatlarının da diğer yerlere oranla daha uygun olduğu Tuzla Bölgesi’ni tavsiye ediyorum. Havalimanına yakın olması da büyük bir avantaj.

Yeni bir proje hazırlığınız var mı?
İnsanların çok büyük bir bütçeleri yok ise küçük arsalar alıp üzerine ‘tiny house’ kurup yazlık ihtiyaçları karşılanabilir. Böylece ufak bir bütçe ile yazlık sahibi olmuş olacaklar. Bu tarz projeler düşük maliyetlerle çok kısa bir sürede tamamlanabilir. 2 ay gibi bir sürede hayata geçirebilirler. Bu tarz projeler hali hazırda var. Benim de fizibilitesini yaptığım projeler var. Bunu hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum. Proje tamamlandığında herkesle paylaşacağım.
 

İNSTAGRAM: gamzeozluofficial


 

Gamze Özlü

İnsanların Nakit Yatırım Yerine Ev ve Arsaya Yatırım Yapmaları Faydalı Olur Gamze Özlü