Kurban Akar: Kendi Kaderimi Yaratma Çabam Kariyerimde Etkili Oldu

Kurban Akar: Kendi Kaderimi Yaratma Çabam Kariyerimde Etkili Oldu Kurban Akar: Kendi Kaderimi Yaratma Çabam Kariyerimde Etkili Oldu

Pars Medya Kurucusu Kurban Akar, Sektörde Başarı Yolculuğunu ve Gerçekleştirdiği Projeleri Klass’a Anlattı.  

Pars Medya Kurucusu Kurban Akar, medya sektöründeki başarıları ile adından söz ettiren ve Show Türk, Show Max, Genç TV, TV8 Int, Euro Star TV, Euro D, NTV Avrupa, Tv8,5 ve Teve2 ekranlarında yayınlanan programlarıyla iş dünyasının nabzını tutan isimlerden. İş dünyasının başarılı isimlerini ön plana çıkaran ve düzenlediği Uluslararası Zirve Ödülleri’yle bu başarıları taçlandıran Kurban Akar, gerçekleştirdiği projeleri üzerine yenilik katarak geliştirmeye devam ediyor. Beyaz TV’de her pazar günü 15:45’te Ivana Sert ile “İş Dünyası” adlı programı ile izleyicisiyle buluşan ve Cahide Palazzo’da gerçekleştireceği 3. Uluslararası Zirve Ödülleri’nin hazırlıklarının tam gaz ettiğini belirten Pars Medya Kurucusu Kurban Akar ile medya sektöründeki başarısını ve gelecek projelerini Klass okurları için konuştuk.

Kurban Bey, medya sektöründe birçok başarılı projeye imza attınız. Öncelikle sizi tanıyarak sektöre giriş hikayenizi dinleyebilir miyiz?
Ben 14-15 yaşlarında ne olacağımı bilemiyordum. Okul hayatını hep yavaş bulduğum için o süreç bana hep oturarak geçen bir yaşamı anımsatmıştır. Beni bir yere sabitleyerek asla iş yaptıramazsınız çünkü ben özgürlüğüne düşkün bir adam olduğum için kendini bağımsızlaştırdığı sürece istediği yere yoğunlaşabilen biriyim. O yıllarda da bu vardı. Benim 11 senelik bir kuaförlük hayatım oldu. Bu sektör karakterimdeki hareketliliğimden dolayı açıkçası bana dar geldi. İstanbul’dan İzmir’e yerleşmeye karar vermem ise kaderimin dönüm noktası oldu diyebiliriz. İzmir’de yaşamımı devam ettirmek için pazar yerlerinde satmış olduğum ürünler bana paranın ve arkamdaki insanların gereğini öğretti. Bununla da gurur duyuyorum. Kaderci bir insan olduğum için kendi kaderimi yaratma çabam kariyerimde etkili oldu. Gazetenin iş ilanlarından yapmış olduğum bir başvurumla muhabirlik yıllarım böylece başlamış oldu. Televizyona olan merakım, ekranın diğer tarafında olma isteği ve ‘’bu renkli dünyada ben ne yapabilirim’’ düşüncesi kendimi daha iyi ifade edebileceğim bir iş sahası olduğunu kendimce kesinleştirdi. Hayatında hiç satış yapmamış biri olarak işin tanımını anladıktan sonra 3. gün ilk satışını gerçekleştiren bir muhabir oldum. Akabinde 24 yaşıma geldiğimde tanıştığım bir kişi tarafından aldığım menajerlik teklifi ise kariyerimin dönüm noktası oldu. 2 sezonluk bir televizyon programının anlaşmasında ve bu projedeki müşterinin üzerinde çok etkin bir hamle gerçekleştirdiğim için çalıştığım kurum beni 7 zarflık bir primle ödüllendirdi. O, 7 zarfla göz göze geldiğim anı hiç unutamam. 24 yaşında hayatımda o kadar primi yani parayı elime alıp hiç sokağa çıkmadığım için ve bu işi benim yapabileceğime inandıkları için bana sunulan 7 zarfı hazmetmek için 1 haftalık bir izne ayrıldım. İlk hedefim de o parayla yaşamayı öğrenmek oldu. 

Bugüne kadar imza attığınız projelerin başarıya ulaşmasının sebebi neydi sizce?
Bir insan isterse kendi gücüyle başaramayacağı hiçbir şey yok. Ben kendime hep inandıklarımı söyledim. 29 yaşında patron olacağım diyordum ve oldum. Tüm dünyanın benim ismimi duyacağına da inanmıştım. Şimdi dünya çapındaki tüm kulüplerle ticaret içerisindeyiz. Buradaki istikrarımı da şuna borçluyum. Başarı maddi olmak zorunda değil. Ben hayatın her dalında paramla değil bilgimle oldum çünkü her yapmış olduğum ticarette bir tecrübe kazandım. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki; bundan tam 4 sene önce yaşamış olduğum bazı olaylardan dolayı hayatın üzerine bir çarpı atmıştım. ‘Bitti her şey ne için çalışıyoruz’ demiştim ama şu an beraber olduğum eşim Havva Karakuş Akar öyle bir zamanda hayatıma girerek öyle bir dokunuş yaptı ki beni tekrar hayata döndürdü diyebilirim. Eşimin bana olan güveni ve yardımıyla tekrar istediğim noktaya gelmek beni çok mutlu ediyor. Kendisine ve aileme olan minnetimi buradan da dile getirerek teşekkür ediyorum.

‘IVANA SERT İLE “İŞ DÜNYASI” ADLI PROGRAMIMIZDA İZLEYİCİMİZLE BULUŞUYORUZ’
Hali hazırda hangi programları ya da projeleri devam ettiriyorsunuz?

Pars Medya Hizmetleri, televizyon programcılığı alanında geniş bir arşive ev sahipliği ediyor. Show Türk, Show Max, Genç TV, Tv8 Int, Euro Star TV, Euro D, NTV Avrupa, Tv8,5 ve Teve2 ekranlarında yayınlanan programlarıyla çalışma hayatının nabzını tuttuk. İş dünyasındaki hikayesini kendi çabası ve azmiyle bu günlere getiren biri olarak yine kader bize iş dünyasına yönelik alanlar çıkardı.  2022-2023 sezonunda Beyaz TV ile anlaşma sağladık. Her pazar günü saat 15:45’te Ivana Sert ile “İş Dünyası” adlı programımızda izleyicimizle buluşuyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında marka sahibi olmuş firma yüzleriyle gerçekleştirdiğimiz röportajlarla iş hayatının nabzını tutuyoruz.

‘3.ULUSLARARASI ZİRVE ÖDÜLLERİ’Nİ 13 MART 2023’DE CAHİDE PALAZZO SAHNESİNDE YENİDEN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’
Aynı zamanda düzenlediğiniz ödül töreniyle de büyük ses getirdiniz. Ödül töreni düzenleme fikri sizde nasıl oluştu?

İş dünyasında olmak istediğimin en üst noktasına gelmiş biri olarak bu evrilme ‘zirve’ serüvenini beraberinde getirdi. 18 senelik birikiminin meyvesini yaptığım projelerin üstüne daha üstün projeler koyarak alıyorum diyebilirim. Uluslararası Zirve Ödülleri’nin ilkini 7 Eylül 2021'de Marriott Hotel'de, ikincisini 22 Şubat 2022'de Cahide Palazzo’da gerçekleştirdik. Şimdi ise 3.Uluslararası Zirve Ödülleri’ni 13 Mart 2023 Pazartesi akşamı yeniden Cahide Palazzo sahnesinde yeniden gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyon kolumuz medya dünyasının enlerine hem de çalışma hayatında başarıyı yakalayan marka sahiplerine hitap etmektedir. Neresinden bakarsanız bakın yaptığımız ödül törenlerinde ve ödüle layık görülen sahiplerin temasında bile “iş, başarı ve azim” odaklı bir mesaj mutlaka vardır. Ne kadar başardıysak, başarılı insanları da o kadar hayatımıza çektik. Ben ve şirket ortağım Oğuz Ünal Kalafat’la beraber Türkiye’de düzenlenen ödül gecelerinin geneline baktığımızda eksik olan bir şeyi fark etmek, bizim bu konuda yolumuzu açtı çünkü belirli bir standart içinde ilerleyen bu tip organizasyonlarda bizim ekip olarak o sıkıcı kalıbı kırdığımızı ve onun yerine yeni bir algı kazandırdığımızı düşünüyorum. Bizler öncelikli olarak eğlenmeyi ve eğlendirmeyi amaç edindik. İş dünyasının içinde bulunmak, törenlerimizde de iş dünyasında bulunan insanlara yer vermek işimizi daha enerjik hale getirdi. Gerek konseptimiz gerek ağırladığımız misafirlerimiz gerek çalıştığımız isimlerle, sürüden ayrı bir tarzımızın ve tavrımızın olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız bu hamlelerin karşılığını da fazlasıyla alınca bunu her sene düzenli olarak yapmaya karar verdik. Uluslararası Zirve Ödülleri’ndeki ödüllü misafirlerimiz ödüllenmekle kalmaz. Onları yazılı ve görsel basında başka bir yere de getiririz ve getirdik de. Onların markasına kattığımız prestij ve verdiğimiz PR desteğiyle büyük dostlukların altına büyük imzalar attık. Haftalarca gazetelerde ve televizyon programlarında yer alarak da ödül töreni tarihine yeni bir bakış ve anlayışın bizimle beraber geldiğini düşünmekteyim.

Bu törenlerde ödül alanların belirlenme süreci nasıl ilerliyor?
www.uluslararasizirveodulleri.com sitesinden düzenlediğimiz anketi halkın beğenisine ve vicdanına bırakıyoruz. Belirlediğimiz kategorilerde birinciyi seçmeleri için halka da fırsat tanıyarak törenimize onları davet ediyoruz. Bizim birincimizi halkımız seçiyor. Zirve’nin en iyi kadın oyuncusundan, en iyi drama dizisine; en iyi sosyal medya fenomeninden en iyi şarkıcısına dek her branşın birincisine hitap ediyoruz.

‘MİSAFİRLERİMİZ, CAHİDE PALAZZO SAHNESİNDE TÜRK POP MÜZİĞİ’NİN ZİRVE İSMİ GÜLŞEN’İN CANLI PERFORMANSINA HAZIR OLSUNLAR’
Mart ayında gerçekleşecek ödül töreninizde bu yıl konukları nasıl sürprizler bekliyor?

Misafirlerimiz, 13 Mart 2023 Pazartesi akşamı Cahide Palazzo sahnesinde Türk Pop Müziği’nin zirve ismi Gülşen’in canlı performansına hazır olsunlar. Çağla Şikel ile Jess Molho’nun sunuculuğunda gerçekleşecek olan törenimiz, İstanbul’un en gözde mekanlarından ve ikinci evimiz sayılan sevgili İzzet Çapa’nın işletmesinde yani Cahide Palazzo’da gerçekleşecek. İş dünyası programımızda firma sahiplerimizle birebir iletişime geçen sevgili İlal Şimşek’te misafirlerimize kırmızı halıdaki röportajlarıyla eşlik edecek. İş, sanat, spor ve medya ünlülerin ödüllendirildiği gecemiz çalışma hayatında başarı sağlayan çoğu marka sahiplerini de ödüllendirerek bu sene de bomba gibi geliyor.

Son olarak medya sektöründeki hedefleriniz nelerdir?
Benim 2 tane çocuğum var. Bir oğlum bir de kızım. Ailemin, eşimin ve çocuklarımın benim yanımda olduğunu hissetmek beni hayata 1-0 önde başlatıyor. İş, para ne olursa olsun hiç önemli değil. Onların varlığı benim yanımda olduğu sürece her başarıyı elde edeceğimi inanıyor ve öyle bir güce sahip olduğumu düşünüyorum. 

 

Kurban Akar

Kurban Akar: Kendi Kaderimi Yaratma Çabam Kariyerimde Etkili Oldu Kurban Akar