Masal’ın Çok İyi Bir İş Kadını Olmasını İsterim

Masal’ın Çok İyi Bir İş Kadını Olmasını İsterim Masal’ın Çok İyi Bir İş Kadını Olmasını İsterim

Serap Çınar Kozmetik olarak İstanbul ve yurt dışında güzellik ve bakım alanında kaliteli bir hizmet sunan Serap Çınar, başarılı bir iş kadını olduğu kadar aynı zamanda 1,5 yaşındaki kızı Masal’ın mutlu bir çocukluk geçirmesi için çalışan bir anne. Masal’ın doğmasıyla hayatı değişen ve bütün planlarını kızına göre yapmaya başlayan Serap Çınar, bütün yurt dışı seyahatlerine ve tatillere Masal’ı da götürdüklerini ve minik kızlarının daima uslu ve sorunsuz bir şekilde kendisine eşlik ettiğini söylüyor. En büyük hayalinin Masal’ı gelecekte kendi ayakları üzerinde duran bir iş kadını olarak görmek olduğunu söyleyen ünlü iş kadını ile anne olduktan sonra hayatında nelerin değiştiğini ve kızının geleceği için neler yapmayı düşündüğünü Klass okurları için konuştuk  

Serap Hanım, anne olduktan sonra sizin ve ailenizin hayatında neler değişti? Anne olmak nasıl bir duygu?
Anne-baba olduktan sonra ister istemez ilgi odağımız çocuğumuz oldu. Çalıştığım, yoğun olduğum zamanlarda kendisiyle çok fazla ilgilenemiyorum, genelde anneannesi bakıyor. Belli saatlerde ihtiyacını karşılamak, uyutmak ve emzirmek için yanına gidiyorum. Anne olmak o kada güzel bir duygu ki, tarifi yok.. Sabah uyandığımda onun kokusu ile uyanmak, gülümsemesini görmek, anne demesini duymak tarifsiz bir his. Şu an her şeyimi ona göre ayarladım. Daha fazla çalışmamın ve kazanmak istememin tek sebebi çocuğumu iyi okullarda okutmak, ona güzel bir gelecek sağlamak. İleride annem-babam bana bunu yapmadı demesini istemiyorum. Onun için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum.

“ŞIMARIKLIK İLE MUTLU OLMAK ARASINDA İNCE BİR ÇİZGİ VAR”
Masal nasıl bir çocuk size göre?
Masal, şu anda 1,5 yaşında. Çok uslu bir çocuk, beni hiç üzmüyor. Ben yurt dışına eğitimlere gittiğimde ya da herhangi bir toplantıya katıldığımda hep yanımdadır. Tatile gittiğimizde gecenin üçünde uçağa kalktığımızda gayet neşeli, gülerek kalkıyor ve bizimle yolculuk yapıyor. Böyle bir çocuk olmasaydı belki de çalışamazdım. Hep gülen, mutlu bir çocuk olarak kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Şımarıklık ile mutlu olmak arasında çok ince bir çizgi var. Çocuğumun her istediğini yaparak onu şımartmak da istemiyoruz. Hayatta hayalleri ve amaçları olmalı.

Masal’ı büyütürken nelere dikkat ediyorsunuz?
Ben çok kuralcı bir insanım. Yemek ve uyku saatleri dışına çıkılmasını kesinlikle istemem. Biz evde bir şeye hayır diyorsak anneannesi ve babaannesi evet dememeli. Anneler genelde ebeveynler arasında yumuşak taraf olur ama ben sanırım biraz daha katı olan taraftayım. Çocuğumun arsız ve huysuz olarak yetişmesini istemediğim için bu şekilde davranıyorum. Çocuğum ‘peki, tamam’ demesini ve bir şeyi alırken izin istemeyi bilmeli.

Onun geleceği için neler planlıyorsunuz?
Şu an bir buçuk yaşında olduğu için yapamıyorum ama üç yaşına geldiğinde onu çeşitli kurslara yazdırmak istiyorum. Sosyal bir şekilde yetişen çocuklara imreniyorum. Annem de beni böyle yetiştirdi. Çocukluğumda Çince kursuna bile gittim. Masal’ın da oradaki ortamı görmesini, o atmosferi yaşamasını istiyorum. Onu sanat ve yabancı dil kurslarına yazdırmayı düşünüyorum. Daha sonra meslek seçimini ona bırakacağım. Hayatta mücadeleci olmasını, kendi ayakları üzerinde durmasını istiyorum.

“BABAANE TARAFI DA ANNEANNE TARAFI DA ONU PAYLAŞAMIYOR”
Masal nasıl bir çocuk?
Masal çok akıllı, inanılmaz zeki bir çocuk. Eline telefon vermemeye çalışmama rağmen bana gelip ‘aç’ diyor. Ne açayım dediğimde oynamaya başlıyor. Kendisine şarkı açmamı istiyor. Telefonu eline aldığında da istediği şarkıyı açıyor. Masal biz evlendikten dört sene sonra doğdu. İlk çocuğumuz ve bu yüzden bizim için de ailelerimiz için de çok kıymetli. Babaanne tarafı da anneanne tarafı da onu paylaşamıyor.

Masal’ı büyüdüğünde nerede görmek istiyorsunuz?
Çok iyi bir iş kadını olmasını isterim. Çok çalışmasını, iyi yerlere gelip beni gururlandırmasını dilerim. O da ileride benim başardıklarıma ve onun için yaptıklarıma bakıp gurur duysun ve ‘Ben annem gibi olmak istiyorum’ desin.

 
  • Röportaj:Yavuz Kaynar
  • Fotoğraf:Ahmet Çevik
  • Mekan:Fuat Paşa Yalısı

 

Serap Çınar