Personal Training Hizmetini Online Platformda da Devam Ettiriyoruz

Personal Training Hizmetini Online Platformda da Devam Ettiriyoruz Personal Training Hizmetini Online Platformda da Devam Ettiriyoruz

Başarılı çizgisini Anadolu Efes'te sürdüren ve Anadolu Efes’ın başarısında önemli bir pay sahibi olan Ozan Şirikçi, kurucusu olduğu PAC Personal Training bünyesinde spor yapmak isteyen her bireye bilimsel programlar ve uzman ekibi ile hizmet veriyor. Sporcu sakatlanmalarını en aza indiren programları ile de alanında fark yaratan Ozan Şirikçi, “En başarılı olduğumuz konu hareket eğitimi” diyor. Hizmetlerini online platformda da sürdüren ve pandemi sürecini en iyi ve en verimli şekilde atlattıktan sonra online sistem üzerinden yurt dışındaki insanları da kapsayacak şekilde hizmet vermeye devam edebileceklerini söyleyen Anadolu Efes Performans Koçu ve Pac Personal Training Kurucusu Ozan Şirikçi ile başarı hikayesini ve verdiği hizmetleri Klass okurları için konuştuk.  

Ozan Bey, mesleğinizde yarattığınız farkla Türkiye’de bir ilk oldunuz. Kariyer basamaklarını nasıl başarıyla çıktığınızı anlatır mısınız?
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda 2. sınıfta okurken bir gün Basketbol A Milli Takım antrenörü olacağım diyerek bir hedef belirledim. Bu hedef doğrultusunda üniversite eğitimim henüz bitmeden bu alanda çalışmalarıma başlamıştım. Üniversite mezuniyetimin sonrasında almış olduğum 2 yıl temel tıp bilimleri eğitimi ve insan fizyolojisi ana bilim dalında yaptığım 3 yıllık yüksek lisansın ardından soluğu Amerika'da aldım. O zamanlar ülkemizde henüz çok bilinmeyen ve sadece kondisyoner olarak statü bulan bu mesleğin multidisipliner bir tıp ve spor bilimi olduğu bilinmiyordu. Başarılı çalışmalarımın arkasında yatan bu geniş arka plan beni zaman içerisinde birçok konuda haklı duruma çıkardı. Yenilikleri kabul etmek zordur. Sporcularda atletik performansın gelişmesini sağlayan koç olarak bu meslekte Türkiye'de bir ilk oldum. Fenerbahçe bünyesinde genç basketbolculardan oluşan Ülker Alpella takımında başlayan kariyerim kısa zamanda kadın ve erkek basketbol A milli takımları, Fenerbahçe A takım ve Anadolu Efes ile olan beraberliğim ile devam etti. 2010 Basketbol Dünya Şampiyonası'nda 2.'lik, 2011 Avrupa Kadın Basketbol takımı ile Avrupa ikinciliği, 2012 Londra Olimpiyatları derken Anadolu Efes ile günümüze kadar geldik.

“BİZİM GÖREVİMİZ KİŞİNİN HAREKET DURUMLARINDAKİ ZAYIF HALKAYI TESPİT EDİP O KONUYU ELE ALARAK HAREKET ZİNCİRİNİ TAMİR ETMEK”
Oluşturduğunuz sistematik çalışmalardan bahseder misiniz?
Spor yaralanması veya düşme sonucu sakatlanma gibi durumların önüne bir seviyeye kadar geçilebilir. Bizim görevimiz kişinin hareket durumlarındaki zayıf halkayı tespit edip o konuyu ele alarak hareket zincirini tamir etmek. Örneğin kalça kasları zayıflamış bir birey buna bağlı olarak diz yaralanması veya ayak bileği burkulması yaşayabilir. Hareket zincirinde her bölge önem taşır bundan dolayı hareket formu düzeltilmelidir. Bu da bir dizi test sayesinde belirlenir. Bu testleri yapmadan spora başlamak kumardır. Zayıf hareket paterni belli bir süre sonra eklem yaralanmasına yol açabilir. Biz bu noktaları tespit ederek yola devam ederiz. Bu da bize hem performans artışı hem de spor yaralanması önleyici bir program yapma şansı verir.

“EN BAŞARILI OLDUĞUMUZ KONU HAREKET EĞİTİMİ”
Pac Personal Training’te hangi teknolojileri kullanıyorsunuz?
Teknolojiden yararlanarak online derslerimizi başlattık. Sporsuz ve hareketsiz geçen dönemlerde insanların iyi beslenmesi, aynı zamanda eğitmenlerimiz tarafından profesyonel bir şekilde online şekilde çalıştırılmasını istedik. Çalışmalarımızı birtakım ekipmanlarla da destekliyoruz. Bazı müşterilerimizin evlerine küçük çaplı spor salonları kuruyoruz. Profesyonel bir biçimde vermiş olduğumuz personal training hizmetini online platformda da devam ettiriyoruz. Ülkemizin ve tüm dünyanın içerisinde olduğu zorlu dönemi en iyi ve en verimli şekilde atlattıktan sonra online sistem üzerinden yurt dışındaki insanları da kapsayacak şekilde hizmet vermeye devam edebiliriz. En başarılı olduğumuz konu hareket eğitimi. Bir hareketin doğru yapılıp yapılmadığını çok iyi bir şekilde tespit ediyoruz. Merkezimizde bir takım ölçüm yöntemlerimiz var. Bunlar yarı klinik, ortopedik ölçümler. İşimiz bir antrenör olarak nerede durmamız gerektiğini tespit etmek. Herhangi bir ekleminde problem olan bir bireyin antrenman kapasitesini tespit edip belli bir noktaya kadar onu geliştiriyoruz. Bu süreçten sonra tekrar test yaparak kemik ve kas yapısına bakıyoruz. Bu testlerden sonra herhangi bir problem devam ediyorsa birlikte çalıştığımız doktorlar ve fizyoterapistlere danışarak problemi çözüyoruz.

Spor sakatlanmaları hem profesyonel hem de amatör olarak sporla ilgilenenler için büyük riskler teşkil ediyor. Siz insanlara bu konuda neler öneriyorsunuz?
Her vücut esnek, günlük aktiviteleri yapabilecek kadar stabil ve enerji metabolizması aktif olmalıdır. Günlük esneme egzersizleri, minderde ve ayakta günlük stabilite egzersizleri ile birlikte kalp hızını normal atımın üzerine çıkaracağınız 20-30 dakikalık tempolu yürüyüşler ile sakatlıkların önüne geçilebilir. 

İnstagram:ozansirikci
           pacpersonaltraining


 

Ozan Şirikçi