Senur Akin Biçer : “Annelik, Heyecani Ve Mutluluğu Hiç Bitmeyen Bir Yolculuk

Senur Akin Biçer : “Annelik, Heyecani Ve Mutluluğu Hiç Bitmeyen Bir Yolculuk Senur Akin Biçer : “Annelik, Heyecani Ve Mutluluğu Hiç Bitmeyen Bir Yolculuk

Arnica Yönetim Kurulu Başkani Senur Akin Biçer, Kizi Yasemin Biçer Ve Oğlu Oğuz Biçer İle Olan İlişkisini Klass’a Anlatti Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer, iş hayatındaki başarısının yanı sıra bir anne olarak da kızı Yasemin Biçer ve oğlu Oğuz Biçer için bir rol model oldu. Kariyeri ile aile yaşantısı arasındaki dengeyi kusursuz bir biçimde kuran ve hayatlarının her döneminde çocuklarına büyük bir destek veren başarılı iş kadını “İş hayatını saatlerle sınırlamak mümkünken annelik için böyle bir zaman sınırı yok. Sanırım bunu fark ettiğim anda her iki alan arasında bir denge kurmam gerektiğini anladım.” diyor. Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer ile anne olduğunda neler hissettiğini, çocuklarını nasıl yetiştirdiğini, aile ve iş hayatındaki başarı sırrını ve annelik kavramını Klass okurları için konuştuk.  

Senur Hanım, siz hem iş hem de annelik kariyerinizde başarıya ulaşmış bir isimsiniz. Bunun sırrını bizimle paylaşabilir misiniz?
Senur Akın Biçer: Tek kelimelik bir cevap vermem gerekirse “denge” diyebilirim. İş hayatı ve annelik birbirinden zaman çalmak isteyen alanlar. Üstelik duygusal olarak hitap ettikleri yönler de farklı. İş hayatını saatlerle sınırlamak mümkünken annelik için böyle bir zaman sınırı yok. Sanırım bunu fark ettiğim anda her iki alan arasında bir denge kurmam gerektiğini anladım. Bu da işimi çok kolaylaştırdı.

“ANNE OLDUĞUMDA ELBETTE ÇOK BÜYÜK MUTLULUK HİSSETTİM”

Peki anne olduğunuzda neler hissettiniz? Kariyerinizle ilgili bir korkunuz oldu mu?
S. A. B: Kızım 27, oğlum 24 yaşında. Anne olduğumda elbette çok büyük mutluluk hissettim, kariyerimle ilgili korkum olmadı. Alternatif planlar yaptım, her zaman B planım, C planım oldu. Yani kariyerimin her an değişebilme durumuna uygun planlar hazırladım. Aslında bu hazırlık, ilerleyen dönemlerde yapacaklarım için de çok iyi bir zemin oluşturdu.

Annelik olgusunun sizin için anlamı nedir?
S. A. B: Annelik, heyecanı ve mutluluğu hiç bitmeyen bir yolculuk benim için. Anne olunca koşulsuz sevginin ne olduğunu, anlamını öğrendim. Çocuklarım ne kadar büyürlerse büyüsünler söyledikleri bir sözde, bir mimiklerinde küçüklük hallerini görmek zamanda yolculuk etmek gibi. Ayrıca onlardan müthiş şeyler öğreniyorum. Onlarla vakit geçirmek için her fırsatı değerlendiriyorum.

“İŞ HAYATINDAKİ LİDER YÖNÜNÜ BİR ÇALIŞMA ARKADAŞI OLARAK GÖRMEK DE MUHTEŞEM”
Çocuklarınıza sormak istersek… Annenizi anlatabilir misiniz?
Yasemin Biçer: Annem duygusal olduğu kadar mantıklı ve analitik yönü kuvvetli bir insandır. Benin için hayatın her alanında bir rol model oldu. Bir yandan çok yoğun çalışırken okul hayatımız boyunca her şeyimizle yakından ilgilendi. Bunun için nasıl zaman buluyordu hala şaşırıyorum. Kanada’daki üniversite eğitimimden sonra buradaki bir aile şirketimizde çalışıyorum. Onun iş hayatındaki lider yönünü bir çalışma arkadaşı olarak görmek de muhteşem.

Oğuz Biçer: Annem yeni bir şeyler öğrenmeye her zaman o kadar meraklı ki bu yönü beni şaşırtıyor. Annem, yaptığı her işte estetiğin olmasını önemseyen bir insan. Bizi de yapmak istediklerimiz konusunda her zaman destekledi. Sanata olan ilgisini çok küçük yaşlarımdan beri biliyorum. Onunla resim yapmak, sohbet etmek çok eşsiz bir deneyim oluyor.
 
Peki iş yaşamındaki Senur Akın Biçer’i sorsak. Anneniz nasıl bir iş insanı?
Y.B: Liderlik etmenin ne gibi özellikler gerektirdiğini ona bakıp görüyorum. Çözüm odaklı olmanın, işi en güzel şekilde yapmanın yollarını görerek öğreniyorum.

O.B: Annem aynı zamanda çalışanlarına da çok özenlidir. Toplumsal olarak ilerlemek için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini her zaman vurgular. Bir iş insanı olarak bize de bu bilinci aşıladı.

Gerek eğitim hayatı gerekse sosyal yaşantılarıyla örnek çocuklar yetiştirdiniz. Peki, küçüklüklerinde onlar için hayal ettikleriniz ne ölçüde gerçekleşti?
S. A. B: Benim onlar için kariyer anlamında bir hayalim olmadı. Hayalim, kendilerini tanımaları, mutlu olacakları alanlarda ilerlemeleri ve aynı zamanda içinde bulundukları topluma, dünyaya da katkı sağlamalarıydı. Ben ve eşim, çocuklarımızı kariyer yapmak istedikleri alanlarda destekledik. Bize danıştıkları konularda fikirlerimizi söyledik ancak asla “Şunu yap, bunu yap.” demedik. Hayaller onların olunca ve onlar hayallerine ulaşınca çok daha kıymetli oluyor çünkü.

“ÖNEMLİ OLAN HEM KIZIMIN HEM DE OĞLUMUN KENDİ KARARLARINI VEREREK HAYATLARINI İNŞA ETMELERİ”
Çocuklarınızla bir arada çalışmayı istiyor musunuz? Onlar sizin bu konudaki isteğinize nasıl yaklaşıyor?
S. A. B: Şu an kızım, benim henüz üniversite öğrencisiyken kurulmasına katkıda bulunduğum SPS Senur Plastik Sistemleri adlı aile şirketimizde çalışıyor. İş yaşamında robotik sistemler üzerine müthiş projeleri var ve onları uygulamaya başlıyor. Bundan büyük mutluluk duyuyorum. Oğlum da Kanada’da Emily Carr Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okuyor. Eğer birlikte çalışmak isterse elbette mutlu olurum. Ancak önemli olan hem kızımın hem de oğlumun kendi kararlarını vererek hayatlarını inşa etmeleri.