Taylan Özbek : “Benim Hayalim, Lezzetli Mezeler Ve Yemeklerle Donatılmış Bir Masanın Keyfini Yaşatmaktı”

Taylan Özbek : “Benim Hayalim, Lezzetli Mezeler Ve Yemeklerle Donatılmış Bir Masanın Keyfini Yaşatmaktı” Taylan Özbek : “Benim Hayalim, Lezzetli Mezeler Ve Yemeklerle Donatılmış Bir Masanın Keyfini Yaşatmaktı”

Geleneksel lezzetleri, yeni nesil menüsü ve hijyen odaklı hizmet kalitesiyle dikkat çeken Saca Grup, misafirlerine ilk andan itibaren farkını hissettirerek zengin menü seçenekleriyle fark yaratıyor. Türk mutfağının vazgeçilmezi kebapların lezzetlisi, denizin bereketinin tazesini samimi, sıcak bir ortamda sunmak üzerine kurduğu hayalin ilk adımını 2017 yılında Fenerbahçe’de Saca Ocakbaşı’nı hizmete sunarak atan Saca Grup Kurucusu Taylan Özbek, “Yaratmanın başlangıcıdır düş gücü. Dilediğinizi düşler, düşlediğinizi amaçlar, amaçladığınızı yaratırsınız sonunda” demiş Bernard Shaw. Benim hayalim de lezzetli mezeler, yemeklerle donatılmış bir masanın keyfini yaşatmaktı.” sözleriyle işine olan aşkını dile getiriyor. Saca Grup’un 2020 yılının Ekim ayında, denizin bereketine karanın lezzetlerini ekleyerek Saca Marin Balık ve 2020 yılının Kasım ayında da Moda Meyhanesi’ni açarak yolculuğuna devam ettiğini belirten Özbek, her Saca’da önceliğinin lezzet, ona eşlik eden samimiyet ve iyi hizmeti keyifli bir ortamda sunabilmek olduğunun altını çiziyor. Saca Grup Kurucusu Taylan Özbek ile Saca markasını ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.  

Taylan Bey, Saca Markası ile işletmecilik alanında büyük bir ivme yakalayarak müşterilerinize kalite ve memnuniyet odaklı bir hizmet anlayışı ile hizmet vermektesiniz. Öncelikle bize kendinizden ve sektördeki deneyimlerinizden bahseder misiniz?

1978 İstanbul doğumluyum. İşletme Fakültesini bitirdikten sonra İş İdaresi üzerine yüksek lisans yaptım. Ailem çekirdekten gelme inşaat sektöründe yer edindikten sonra maalesef kayıplarımın ardından işin başına ben geçmek durumunda kaldım. Paralelinde iş geliştirme danışmanlığı ve yatırım danışmanlığı da yapıyordum. Ama aklım her zaman için gıda sektöründeydi. Mutfağa olan büyük ilgim, Gaziantepli bir ailenin ferdi olmamın da etkisi ile restorancılık sektörüne adım attım.

 

‘MİSYONUMUZ GELEN HER MİSAFİRİMİZİ MÜŞTERİ OLARAK GÖRMEK YERİNE; DOSTUMUZ, AİLEMİZ OLARAK GÖRMEK’

Saca markasının kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz? Bu fikir nasıl doğdu?

Çok gezen, çok çeşitli mutfakları tatmış ve de birçok ülke gezmiş birisi olarak sektördeki tek olan düzeni birleştirmeye, lezzeti, hizmet kalitesini, güler yüzü, sürdürülebilir kaliteyi aynı çatı altında toplamaya karar verdim ve “bolluk, bereket” anlamına gelen SACA’yı kurdum. Net misyonumuz gelen her misafiri müşteri olarak görmek yerine; dostumuz, ailemiz olarak görmek.

 

Saca Grup olarak birçok şubeniz bulunuyor. Bu şubeler nerelerde konumlandırıldı?

2017 senesinde doğup büyüdüğüm Fenerbahçe’de ilk Saca Ocakbaşı Şubesini açtık. 2020’de Kalamış’ta Saca Marin’i ve yine 2020’de Moda Meyhanesi’ni açtık. Grup’un son restoranını ise 2023’te Ataşehir Saca Ocakbaşı oldu. Son restoranımız ile büyük bir aile olduk ve de yatırımcıların da dikkatini çektik. Kim bilir belki yakın zamanda yurt dışında da bir Saca açarız.

 

‘SACA GRUP EKİBİ OLARAK BİZ ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ’

Farkınız ve sizi diğer işletmelerden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Saca Grup ekibi olarak biz çok büyük bir aileyiz. Bünyemizde çalışan 200’ü aşkın personelimiz ile büyük bir ekibiz ve enerjimizi hiçbir zaman düşürmeden hep aynı motivasyonla ilerliyoruz. Bu güç beraberinde kaliteli hizmet, lezzette sürekli ilerleme ve de yüksek bir başarı getiriyor. Hep daha iyiye, daha da güçlenmeye odaklanmış konumdayız.

 

Başarı sırrınız nedir?

Öncelikle çok hırslıyım. Yeniliğe ve kendimi geliştirmeye çok açığım. Söylenen her öneri ve eleştiriye kulak veririm. Saca ailem ile beraber sürekli ilerlemek adına yol alırız ve başarılı da oluruz.

En son ‘Yılın En Kaliteli Restorantı’ seçilirken bugüne kadar da birçok ödüle layık görüldünüz. Başarınızın ödüllerle taçlandırılıyor olması sizi kamçılıyor mu?
Tabii ki… “Başarının birazı olmaz; hep bir fazlası olur” mottosu ile beraber her zaman için ileriye doğru bakmayı kendimize hedef belirledik. Uluslararası alanda da ödüller alacağımıza eminim; az kaldı.

‘SACA OCAKBAŞI ATAŞEHİR, AMBİYANSI, VIP ODALARI, PLAYSTATION BULUNAN ÇOCUK OYUN ODASI VE OLDUKÇA GENİŞ MENÜSÜ İLE YERLİ VE YABANCI MÜŞTERİLERİMİZİN ODAK NOKTASI HALİNE GELDİ’
Bugün röportajı da gerçekleştirdiğimiz Saca Ocakbaşı Ataşehir şubesi muhteşem bir ambiyansa ve tasarıma sahip. Lezzetseverlerin favori mekânı olan şubeleriniz ile çıtayı epey yükselttiniz. Saca Ocakbaşı’nın alameti farikası nedir, tercih edilme sebepleriniz nelerdir?
Mimariye, görsel şova, sunuma, hizmete, lezzete ve en başta da dostlarımızın mutlulukla restoranlarımızdan ayrılmasını sağlamak bizi hep ‘daha nasıl iyi olabilirim’e itti.
Ataşehir Şubemiz gerçekten de diğer şubelerden farklı. Ciddi bir mimari görsel şölen. Ambiyansı, VIP odaları, Playstation bulunan çocuk oyun odası ve oldukça geniş menüsü ile yerli ve yabancı müşterilerimizin odak noktası haline geldi.

‘MÜŞTERİLERİMİZİ BAZEN EGE KIYILARINA BAZEN DE AKDENİZ’İN ROMANTİZMİNE GÖTÜRÜYORUZ’
Şubelerinizde geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmezi olan lezzetleri gerek sunumu ve lezzeti ile gerekse konukların lezzet alışkanlıkları ve konforunu ön planda tutarak misafirlerini ağırlıyorsunuz. Şubelerinizde misafirlere hangi lezzetleri sunuyorsunuz?
Ocakbaşı Şubelerinde Güney Mutfağını, imza kokteyllerimizi, steak menümüzü ve çok sayıda özel mezelerimizi sunuyoruz. Saca Marin’de sezonun en taze balıklarını, lüks segment böceklerimizi, envai çeşit imza mezelerimiz ile iyot kokusu eşliğinde sunuyoruz. Müşterilerimizi bazen Ege kıyılarına bazen de Akdeniz’in romantizmine götürüyoruz. Moda Meyhanesi’nde ise meyhane kültüründen çıkmadan, her kesime hitap eden, çok farklı bir menü konsepti ile canlı müziğe doyuruyoruz.

Saca Grup olarak gelecek hedefleriniz nelerdir? Şube sayılarını arttırmayı düşünüyor musunuz?
Hızla ama çok ince dokuyarak büyümeye devam ediyoruz. Eğlence sektöründe hizmet etmek için ilk adımımızı attık. Yakında sürprizlerimiz olabilir. Yurt dışı için ise flörtleşmelerimiz devam ediyor. Bakalım belki yaza Ege Kıyılarında da bir Saca Grup Markasını görebilirsiniz.