Tiny House, İmarsız Arazilere Tek Yasal Çözümdür

Tiny House, İmarsız Arazilere Tek Yasal Çözümdür Tiny House, İmarsız Arazilere Tek Yasal Çözümdür

Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez, tiny house satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri Klass’a anlattı.  

Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez, iş dünyasında ses getiren yenilikçi yatırımlarına devam ediyor. İnsanların pandemi dönemindeki doğaya dönüş arzusuyla birçok ülkede popüler hale gelen ‘tiny house’ akımını Türkiye’ye ilk getiren isim olan Galip Ölmez, en büyük tiny house üreticisi olarak da adından övgüyle bahsettiriyor. Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez ile Türkiye’nin en büyük tiny house üreticisi olmasının sırlarını, tiny house’un üretim süreçlerini ve satın alırken dikkat edilmesi gereken 4 altın kuralı Klass okurları için konuştuk.

Galip Bey, son dönemin modası olan ‘tiny house’ hikayesi sizin için nasıl başladı? Tiny house’ların bu kadar popüler hale gelmesinin sebepleri nelerdir?
Türkiye’de tiny house’u üreten ilk markayız ve hali hazırda en büyük üreticisiyiz. 2017 yılında ilk üretimi yapmaya karar verdik çünkü bu yaşam tarzını, bu formu Türkiye’de de çok iyi bir noktaya geleceğini hesaplayarak harekete geçtik. 2008 yılında Amerika’da mortgage kriziyle başlayan bu akım dünyada şu an çok popüler bir hale geldi. Özellikle pandemi sonrası da doğaya kaçışın sembolü tiny house oldu. Tiny house, imarsız arazilere tek yasal çözümdür. Plakalı ve ruhsatlı yapısıyla zaten karavan ruhsatına sahiptir. Bizde müşterilerimize anahtarlarıyla, plakasıyla ve ruhsatıyla teslim ediyoruz. Bir diğer popüler olmasının sebeplerinden biri de insanlar biraz daha materyalizmden uzaklaşarak minimalizme yakınlaştılar. Yani hayatlarındaki eşyalardan soyutlanarak ihtiyacı olduğu kadar eşya, daha az temizlik zamanı ile daha çok kendilerine zaman ayırmaya başladılar. Tabii bir de çok şirin yapılar olduğu içinde insanları cezbediyor. Bu kadar popüler hale gelmesiyle de bizim satışlarımızın ve şirketimizin çok büyük bir ivme kazanmasına sebep oldu.

Türkiye’nin en büyük üreticisi olmanızın sırrı nedir?
Bu konuda ilk olmanın yanı sıra doğru kalitede ürünü kişilere vermek, müşterinin hayallerini paylaşmak, müşteri geldiğinde onların hayallerine uygun tiny house’u üretebiliyor olmak, kullandığımız malzemelerin kalitesiyle müşteriye teslim ettiğimiz zaman kullanım süreci içinde hiçbir problem yaşamaması, o kaliteyi hissetmeleri ve kişilerin kurumumuza güven duymaları olarak söyleyebilirim. Özetlemek gerekirse kurumsallık, güven ve kaliteli ürünler ortaya koymak diyebilirim.

Tiny House’lar ne kadar sürede üretiliyor? Talep ve üretim aşamalarından da biraz bahsebilir misiniz?
Müşterilerimiz bize ilk geldiğinde öncelikle onların hayallerini alıyoruz. Hayallerini öğrendikten sonra arazisinin nerede olduğunu öğreniyoruz. Akabinde isteklerine uygun olarak sözleşmeleri imzaladıktan sonra teknik çizimlerimizi gönderiyoruz. Taleplerine yönelik olarak yapmış olduğumuz toplantıdan sonra 3D renderlarını gönderiyoruz. Bunların tamamı onayladıktan sonra üretim aşamasına geçiyoruz. 45 iş gününde tiny house’u üreterek müşterilerimize teslim ediyoruz.

Tiny house haricinde üretim yaptığınız başka ev tipleri var mı?
Son dönemde alternatif turizmin popüler yaşam şekli üçgen bungalovlar üretiyoruz. Yaşam konteynerleri ve ofis konteynerleri üretiyoruz. Fabrikamız 20.000 m2 kapalı alana sahip. Uluslararası kalite standartlarına ve sertifikasyonuna sahip. Uzman işçilik, kaliteli mühendislik ile harmanlanmış bir alan. Dolayısıyla bu kadar alan ve büyük üretim bandında çeşitli ev tipleri üretebiliyoruz.

Tiny house bakım ve onarım süreçleri neleri kapsamaktadır?
Tiny house’lar ahşap yapılar da olduğu için 2 yılda bir boya-bakım onarımları yapılması gerekiyor. Özellikle bizim yapmış olduğumuz tiny house’ların minimum 50 yıl ömrü var. Bizim müşterilerimiz arzu ederlerse bakım onarım desteği de verebiliyoruz.

Tiny house satın almadan önce nelere dikkat edilmeli?
  • Tiny house satın almadan önce doğru üreticiyi bulmanız gerekir. Doğru üretici, doğru ve kaliteli malzemeler kullanır.
  • Araziye uygun tiny house’u belirlemek gerekir. Arazinin iklimine göre ürünler belirlenir.
  • Arazinin yasal bir engeli olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bu önemli bir konudur daha sonrasında farklı problemlerle karşılaşmamak için.
  • Tiny house’u hangi amaç için kullanacağınızı üreticiye belirtmeniz gerekir. Örneğin tatil amacı ya da sürekli bir yaşam alanı kullanımına göre değişkenlik göstermesiyle üretilen tiny house da değişiklik gösterir.

 

Galip Ölmez