Yılmaz Bozan :“Meta Quest 2 İle Sanal Gerçeklikte Dijital Pazarlama, Markalar İçin Yeni Ve Büyüleyici Bir Alan Oldu”

Yılmaz Bozan :“Meta Quest 2 İle Sanal Gerçeklikte Dijital Pazarlama, Markalar İçin Yeni Ve Büyüleyici Bir Alan Oldu” Yılmaz Bozan :“Meta Quest 2 İle Sanal Gerçeklikte Dijital Pazarlama, Markalar İçin Yeni Ve Büyüleyici Bir Alan Oldu”

Revolutıon Dm Kurucusu Yılmaz Bozan, Meta Quest 2 İle Sanal Dünyada Dijital Pazarlama Stratejilerini Klass’a Anlattı 2014 yılında kendi şirketi Revolution DM’i kurarak başarı basamaklarını hızla çıkmaya başlayan, kendini kanıtlamış 385 farklı marka ile çalışan Revolution DM Kurucusu Yılmaz Bozan, müşterilerine, performans odaklı dijital pazarlama çözümlerini büyük bir başarıyla sunarak dijital pazarlama süreçlerini de yönetiyor. Sanal gerçekliğin (VR), son yıllarda teknolojik evrimin en gözde ürünlerinden biri haline geldiğini belirten Bozan, özellikle Meta Quest 2'nin lansmanı ile birlikte sanal gerçeklikte dijital pazarlamanın, markalar için yeni ve büyüleyici bir alan olduğunu vurguluyor. Meta Quest 2 ve benzer tüm VR ürünleri ile sanal dünyada dijital pazarlamanın, sınırsız potansiyel ve fırsatlar sunduğunu, yenilikçi fikirler ve stratejilerle, markaların bu alanda büyümeye devam edeceğini ve dijital dünyada ayakta kalmak ve rekabet etmek isteyen firmaların, sanal gerçeklikteki bu yeni dalgayı kaçırmaması gerektiğinin altını çizen Revolution DM Kurucusu Yılmaz Bozan, Meta Quest 2 ile sanal dünyada dijital pazarlamanın nasıl yapılacağını Klass okuyucularıyla paylaştı.  

Yılmaz Bey, Meta Quest 2 ile sanal dünyada dijital pazarlama, fikirler, uygulamalar ve büyüme stratejileri nasıl olmalı?
Sanal gerçeklik (VR), son yıllarda teknolojik evrimin en gözde ürünlerinden biri haline geldi. Özellikle Meta Quest 2'nin lansmanı ile birlikte sanal gerçeklikte dijital pazarlama, markalar için yeni ve büyüleyici bir alan oldu. Sanal dünyaların sınırsız potansiyeli, markaların müşterileriyle daha derin bir bağ kurmalarına olanak tanıyor.

Meta Quest 2 ile sanal dünyada dijital pazarlama nasıl yapılır?
Sanal dünyada bilinmesi gereken bazı dijital pazarlama fikirlerinden söz etmek mümkün. Bunları 3 madde de sıralayabilirim. Birincisi immersif ürün deneyimleri oluşturma: Müşterilere ürünleri sanal bir ortamda deneyimleme şansı sunarak, onların ürün hakkında daha detaylı bir fikir sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir otomobil firması, potansiyel müşterilere aracın içinde sanal bir tur sunabilir. İkincisi ise sanal mağazalar: Fiziksel dünyada kira, personel gibi maliyetlerle karşılaşmadan sanal bir dükkânda ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Müşteriler, ürünleri 360 derece inceleyebilir ve hatta sanal gerçeklikte deneyebilirler. Üçüncüsü ise etkinlik ve lansmanlar: Yeni bir ürün mü tanıtıyorsunuz? Sanal bir etkinlik düzenleyerek tüm dünyadaki müşterilere ulaşabilirsiniz. Sanal gerçeklikte düzenlenen etkinlikler, katılımcılara gerçekçi bir deneyim sunar. Ayrıca web sitesi UX tasarım sunumları, YouTube360 reklam yönetimleri gibi birçok dijitalleşme süreçlerini de sanal ofislerden yönetiyor olmaya başlayacağız.

Peki, nasıl kullanılır?
Meta Quest 2 ile sanal dünyada dijital pazarlama, birçok farklı aracı ve platformu kullanarak gerçekleştirilebilir. Öncelikle hedef kitlenizi ve onların sanal gerçeklikte ne aradığını anlamalısınız. Ardından, sanal deneyiminizi oluştururken, hedef kitlenizin ilgisini çekecek ögeleri dahil etmelisiniz. Özellikle interaktif içerikler, kullanıcıların deneyimlerini daha unutulmaz kılar.

‘META QUEST 2 VE BENZER TÜM VR ÜRÜNLERİ İLE SANAL DÜNYADA DİJİTAL PAZARLAMA, SINIRSIZ POTANSİYEL VE FIRSATLAR SUNUYOR’
Firmalar sanal dünyada nasıl işini büyütür?
Bunu da maddeler halinde dile getirebilirim. Öncelikle topluluk oluşturma diyebiliriz. Sanal gerçeklik platformları, kullanıcıların bir araya gelip sosyalleşmeleri için mükemmel bir ortam sunar. Markalar, bu platformlarda topluluk oluşturarak sadık müşteri tabanı yaratabilir. Sonrasında ise kişiselleştirilmiş deneyimler sunulabilir. Sanal gerçeklikte her kullanıcıya özel bir deneyim sunmak mümkündür. Bu, markaların, e-ticaret sitelerinde mümkün kılmayan, müşterileriyle birebir ilişki kurmasını sağlar. Son olarak ise gerçek zamanlı geri bildirim alabilirsiniz. Müşterilerden alınan geri bildirimler, ürün veya hizmetlerinizi geliştirmek için değerlidir. Sanal gerçeklik, bu geri bildirimleri gerçek zamanlı olarak almanıza olanak tanır. Sonuç olarak, Meta Quest 2 ve benzer tüm VR ürünleri ile sanal dünyada dijital pazarlama, sınırsız potansiyel ve fırsatlar sunuyor. Yenilikçi fikirler ve stratejilerle, markalar bu alanda büyümeye devam edecek. Dijital dünyada ayakta kalmak ve rekabet etmek isteyen firmaların, sanal gerçeklikteki bu yeni dalgayı kaçırmaması gerekiyor.