Yusuf Güney Gün : “En Büyük Amacım Çocuklarıma İyi Bir İsim Bırakmak”

Yusuf Güney Gün : “En Büyük Amacım Çocuklarıma  İyi Bir İsim Bırakmak” Yusuf Güney Gün : “En Büyük Amacım Çocuklarıma İyi Bir İsim Bırakmak”

Yusuf Güney Gün Menajerlik Kurucusu Yusuf Güney Gün, Tercih Edilme Sebeplerini Ve Başarı Sırrını Klass’a Anlattı  


Yusuf Güney Gün Menajerlik Kurucusu Yusuf Güney Gün, yaklaşık 12 yıldır çocuklar üzerine çok önemli çalışmalara imza attığını ve özel yetenekler bulmaya çalıştığını belirtirken, çocukların emeğinin sömürülmemesi için ailelerin çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Ailelere ve oyunculuk yapmak isteyen kişilere çok seçici olmaları konusunda uyarıda bulunan Yusuf Güney Gün, çok fazla oyuncu kayıtları alan insanların, kurumların ve ilanların olduğunu ifade ederken her ajansa kayıt yaptırılmaması gerektiğini de vurguluyor. Ailelerin çocuklarıyla alakalı konularda projelerin içeriğini iyi öğrenmeleri ve emek sömürüsüne izin vermemeleri gerektiğini dile getiren başarılı menajer, en büyük amacının çocuklarına iyi bir isim ve imaj bırakmak olduğunu söylüyor. Yusuf Güney Gün Menajerlik Kurucusu Yusuf Güney Gün ile tercih edilme sebeplerini ve başarı sırrını Klass okuyucuları için konuştuk.

Yusuf Bey, 12 yıldır dizi, sinema ve reklam sektöründe hizmet veren başarılı bir isimsiniz. Sektördeki hikayeniz nasıl başladı?
12 yıl önce bir vesileyle oyuncu menajerliğine adım attım. Menajerlik yapabileceğime inanıyordum. Karakter olarak da insanlarla iletişime çok önem veren bir insanım. İlk zamanlarımda ufak ufak oyuncu arayışlarında bulundum. Ayrıca, aklınıza gelebilecek oyunculuk sektörüyle alakalı en iyi oyuncuları nasıl kendime fark ettirebilirim, onlarla nasıl yürüyebilirim gibi birtakım çalışmalar yaptım. Menajerlik hikayem bu şekilde başladı.

Ajans ve menajerlik şirketi kurma fikri nasıl gelişti?
12 yıldır bu iş sektörün içerisindeyim ama benim için her şeyden önce para değil insan, yani insan biriktirmek çok önemliydi. Zaten ilk baştan beri hedefim buydu, insan biriktirmek. Para her zaman ikinci plandaydı. Ne kadar bütçe veriyorlarsa versinler, insanlar gerçekten haklarını almalılar. Ben az da kazansam hiç önemli değil. O insanları kazandıktan sonra zaten ileride büyük paralar da kazanırım ama önemli olan çocuklarıma bırakacağım iyi bir isim olsun, tek hedefim buydu. Allah’a şükür bunu da gerçekleştirdim. İyi, güvenilir bir ismim var. Bunun için mücadele verdim ve şirketi kurmamdaki fikirde zaten buydu. Hani derler ya parayı boş ver namın yürüsün. Benim felsefemde buydu her zaman.
‘12 YILDIR ÇOCUKLAR ÜZERİNE ÇOK BÜYÜK ÇALIŞMALARA İMZA ATTIM’
Reklam ve dizilerde izlediğimiz birçok yetenekli çocuğun menajerisiniz. Özellikle çocuklarla çalışmayı ve çocuk ailelerinin sizi tercih etme sebepleri nelerdir?
Yaklaşık 12 yıldır  çocuklar üzerine çok büyük çalışmalara imza attım ve gerçekten özel yetenekler bulmaya çalıştım ama ailelerin tercih etmelerinin nedeni ve benim çocuklara verdiğim önem tamamen çok erken yaşta baba olmamdan kaynaklanıyor. Şu anda 3 tane evladım var ve bir baba psikolojisini, çocuk ruhunu hayat bana öğretti. Dolayısıyla ailelerin psikolojisini ve ruh hallerini anladığım için elimden geldiği kadar onlara öyle yaklaşmaya çalıştım. Çünkü doğru olan buydu zaten. Kimi aileler diyor ki hani çocuğum için bir hatıra olsun ya da çocuğumun böyle yetenekleri var. Bunun için ön ayak olmak istedim. Elimden geldiğince de hala o şekilde devam ediyorum. Zaten önümde çok emsal 2 tane insan vardı. Annem ve babam. Biz 3 erkek kardeşiz. Onlar bizi öyle bir yetiştirdi, öyle bir büyüttüler ki; insan her zaman ön planda olacak, para hiçbir zaman ön planda olmayacak. İnsanı kazandığın zaman parayı kazanırsın felsefesiyle yetiştirildik. Biz de elimizden geldiği kadar çocuklarımızı öyle yetiştirmeye çalıştık. Ailelerle de bunları konuştum. Yani kimi aileler çocuğumu bir yerde oynat da para pul istemiyorum diyor. Öyle bir şey yok. Yani her çocuk emeğinin karşılığını fazlasıyla almalı ve gerçekten çocukları kişiliğine uygun, yapısına uygun, onu sarsmayacak ve onu iyi bir yere getirecek projelere vermeye özen gösterdim. Zamanında kendi kızımı da çok ufakken setlere götürmüştüm. O zaman hiç ajansla alakam yoktu. Ama çok ciddi çocukların emeğini sömüren ajanslara denk geldim ve bu bana bir ders oldu. Gerçekten çok büyük emekler. O küçücük bedenler çok büyük emekler sarfederken neden ajans yüzde 150 kazanırken, çocuk yüzde 20 alsın? Ben bu mantık ile bu şekilde ilerledim. Ailelerin de herhalde tercih etme sebebi bu olsa gerek.

‘ÇOK FAZLA OYUNCU KAYITLARI ALAN İNSANLAR VAR. ÇOK DİKKAT ETSİNLER’
Çocuklarını oyuncu yapmak isteyen kişilere ve ailelere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?
Çocuklarını oyuncu yapmak isteyen ailelere ve kişilere şöyle tavsiyelerim olacak. Lütfen çok seçici davransınlar. Çok fazla oyuncu kayıtları alan insanlar var. Kurumlar da var ama şahıslar da var. Bir kere aileler özellikle çok dikkat etsinler. Önüne gelen ajansa kayıt yaptırmasınlar. Çocukları daha çok projelerde yer alır, daha çok yerlerde oynar zannediyorlar ama öyle değil. Bir iş geliyor mesela bir sunum yapılıyor. Bir bakıyorlar aynı çocuk 20 tane ajanstan sunulmuş. O gerçekten o anki çocuğun duruşunu değiştiriyor biliyor musunuz? Yapımcı şöyle düşünüyor. Ya bu nedir böyle önüne gelen yere kayıt yaptırmış, figürasyon mudur nedir? Halbuki çocuk zehir gibi bir çocuk sadece doğru ajansa, doğru kişilere, doğru projelere denk gelmemiş. Bazı ajanslar mesela bütün sinema, film veya dizi afişlerini koyup işte buraya oyuncu veriyoruz, şuraya oyuncu veriyoruz diyorlar ama aslında figürasyon sağlayan ajanslar bunlar. Onlara çok dikkat etmek gerekiyor. O kadar çok emsaller, örnekler var ki çok seçici olsunlar. Gerçekten çocuklarıyla alakalı yapılan projelerin içeriğini iyi öğrensinler. Almaları gereken bütçeleri gerçekten alsınlar. Belki kendilerinin ihtiyacı olmayabilir ama çocukların bir emeği var. Çocuklar için küçük bir yatırım yapabilirler, ilerde de bu güzel güzel sonuçlar verir.

Bu kadar marka ve kişinin tercih ettiği biri olarak başarınızın sırrı nedir?
Çocuk sevgim hep vardı. Gerçekten çocuklara çok düşkünüm, onların psikolojisine önem veriyorum. Çünkü hayata, bilgiye o kadar açlar ki. Doğruyu da yanlışı da onlara tane tane anlatmak bana büyük keyif veriyor zaten. Özellikle oğluma bu konuda çok hassas davranıyorum. Mümkün olduğunca, onun bu bitmek bilmeyen sorularının hepsine büyük bir sabırla cevap veriyorum. Aklına gelmeyen şeyleri bile hatırlatıyorum. Bunlar gerçekten benim için çok çok önemli bir detay. Çünkü hayata hazırlıyorsun. Yani bugün varsın, yarın yoksun. Herkes çocukların yanında olmayacak. Annesi babası yarın bir gün yanında olmayabilir. Hayata bir birey hazırlıyorsun, bunlar gerçekten benim için çok önemli. Hangi sektörde olursa olsun çok çok önemli.

Yusuf Güney Gün Menajerlik olarak gelecek hedefleriniz nelerdir?
İlerideki hedefim yapımcılık sektörüne el atmak. Bununla ilgili fizibiliteler hazırlıyorum.
En büyük amacım çocuklarıma iyi bir isim bırakmak, bu işi yapsınlar ya da yapmasınlar. Yüklü bir miras yerine, yüklü bir para yerine onlara ‘Yusuf Güney Gün’ diye iyi bir isim, iyi bir imaj bırakmak istiyorum. Onun gururunu yaşasınlar, benim için o yeterli.