Vittorio Zagaia: Technogym Felsefesi; Hareket Et Sağlıklı Ol, Hareket Et Uzun Ömürlü Yaşa, Hareket Et Sağlıklı Yaşlan

Vittorio Zagaia: Technogym Felsefesi; Hareket Et Sağlıklı Ol, Hareket Et Uzun Ömürlü Yaşa, Hareket Et Sağlıklı Yaşlan Vittorio Zagaia: Technogym Felsefesi; Hareket Et Sağlıklı Ol, Hareket Et Uzun Ömürlü Yaşa, Hareket Et Sağlıklı Yaşlan

Technogym Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su Vittorio Zagaia, Technogym’in Tercih Edilme Sebeplerini Klass’a Anlattı.  

Technogym Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Vittorio Zagaia, Türkiye’de egzersiz yapmanın hayatımızda hergün daha fazla yer edinen gerçek olduğuna işaret ediyor. Technogym ekipmanlarının sürdürülebilir ekipmanlar olduğunu dile getiren başarılı iş adamı, “Technogym için sağlıklı insan eşittir sağlıklı dünya, bilinçli insan eşittir bilinçli tüketim” yaklaşımını benimsediklerini, insanlara egzersiz yapmayı sevdirmeyi ve benimsetmeyi istediklerini vurguluyor. Technogym Türkiye olarak Bodrum Yalıkavak’ta çok keyifli bir merkez açıyor olduklarının da müjdesini veren Vittorio Zagaia ile Technogym markasını Klass okurları için konuştuk.
 
Vittorio Bey, Technogym şu anda Türkiye’nin ve dünyanın sayılı spor ekipman markalarından bir tanesi. Technogym kaç yıldır Türkiye’de ve markanızın ana felsefesi nedir?
Technogym’in Türkiye distribütörlüğünü 2006 yılında aldık ve Türkiye’de 17 yıldır var olan bir markayız. Bizim Türkiye’deki büyümemiz Technogym’in son 10 yılda yaptığı atılımlar, yenilikler ve aynı zamanda da Türkiye’de egzersiz yapmanın hayatımıza giren bir gerçek olması, wellness lifestyle dediğimiz bir kavramla tanışmamızdır. Bu kavram sağlıklı olmak, hareket etmek, mutlu olmak, sağlıklı beslenmek, iyi uyku uyumak, gülmek anlamları içeriyor. Bu aslında holistik bir yaklaşım. Biz Technogym olarak bunun hareket temelli olan kısmını temsil ediyoruz. Bizim bütün ürünlerimiz İtalya’da üretiliyor. Technogym’in İtalyan markası olmasından kaynaklanan; dizayna olan yatkınlığı, teknolojiye verdiği önem, malzeme kalitesine olan yatırımlar bizim global ölçekte sektör lideri pozisyonuna taşıdı. Bugün Türkiye’de İstanbul dışında Bodrum’da da açacağımız butik ile beraber 50’nin üzerinde bir ekiple operasyonlarımızı yönetiyoruz. Oteller, fitness kulüpleri, profesyonel spor kulüpleri, kurumsal şirketler, fizik tedavi merkezleri ve bireysel tüketiciye kadar yayılan geniş bir yelpazeye hizmet veriyoruz. Egzersiz eğer reçetesi olmayan bir ilaç ise, Technogym felsefe olarak insanları hareket etmeye ve teşvik etmeye yönelik bir misyonu barındırıyor. “Hareket et sağlıklı ol, hareket et uzun ömürlü yaşa, hareket et sağlıklı yaşlan.” diyoruz. Günümüze baktığımızda insanlar artık sağlıklı yaşlanmak istiyor ve hayatlarını her yaşta aynı dinamizmle, aynı aktif süreçte devam ettirmek istiyor. Technogym hareketi genç yaştan itibaren hayatınıza sokmanız gerektiğini söylüyor. Dünya Ekonomik Zirvesi Davos’a 4 yıldır üst üste davet edilen sektör dışı tek şirket ve kişi Technogym ve kurucusudur. Ülkeler artık sağlık masraflarıyla başa çıkamadıkları için ve bu ekonomiyi kötü etkilediği için Technogym’e toplumu nasıl harekete geçirebileceklerini ve bu şekilde sağlık problemlerinin önüne nasıl geçebileceklerini soruyor.
 
‘KULLANICININ RAHATÇA VE GÜVENLE KULLANABİLECEĞİ, SAKATLANMAYACAĞI EKİPMANLAR DİZAYN EDİYORUZ’
Türkiye’de ve dünyada birçok spor ekipman markası var. Technogym’in farkı nedir, insanlar neden sizi tercih etmeliler?
Fitness ekipmanlarında öncelikle ürün kalitesi çok çok önemlidir. Bugün bir araba almak istediğinizde konforuna, bir kıyafet aldığınızda üstünüzdeki duruşuna dikkat edersiniz. Technogym bütün ekipmanlarında önceliğine kullanıcıyı koyuyor. Dolayısı ile kullanıcının rahatça ve güvenle kullanabileceği, sakatlanmayacağı ekipmanlar dizayn ediyoruz. Sonrasında bu ekipmanlara estetik katıyor ve teknolojiyi adapte ediyoruz. Bizim bütün elektronik donanımlı ekipmanlarımızda özellikle kardiyo ekipmanlarımızda hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefon ve saatlerle konuşmasını sağlıyor. Dolayısı ile siz hem kendinizi takip ediyorsunuz hem programlarınızı indirebiliyorsunuz. Size kapalı devre bir ekosistem yarattığını söyleyebiliriz. Technogym ayrıca İtalya’nın DNA’sı olan dizaynı işin merkezine koydu. Bugün Technogym, Apple ve Samsung’un dünyada bu noktadaki çözüm ortağı. Bugün siz telefonunuzla veya saatinizle herhangi bir Technogym ekipmanına gittiğinizde otomatik olarak birbirleriyle konuşturup kendiniz kişiselleştirebiliyorsunuz. Antonio Citterio gibi dünyanın önde gelen sayılı tasarımcılarıyla çalışıyorlar. Red Dot dizayndan İF dizayna kadar birçok dizayn ve tasarım ödülü olan ekipmanları da söz konusu.
 
‘BİZİM İÇİN EKİPMANIN SATIN ALINDIKTAN SONRA NASIL KULLANILDIĞI ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR.’
İstanbul’da Akatlar’da bulunan deneyim merkezinizde ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Burası 2200 metrekare üzerinde kurulu Technogym Türkiye’nin genel merkezi. Ekipman satın almak isteyen müşterilerimiz buraya geldikleri zaman tüm ekipman serilerini görüp deneyimlemek gibi bir imkanları varken, aynı zamanda burada kadromuzda olan antrenörlerle yapmak istedikleri antrenmana kadar her şeyi paylaşıp en doğru ekipmana karar verecek bilgiye ulaşıyorlar. Bizim dizayn ekibimizde var. Bu ekibimiz sadece profesyonel kurumlara değil, bireysel tüketicimize de hitap ediyorlar. Fitness ekipmanlarını koymak istedikleri alana bu ekipmanları projelendirmek suretiyle sanal olarak 3 boyutlu olarak çiziyoruz ve onlara burada sunum gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda ekipmanlarımızı fiziki olarak da deneyimle imkanı sunuyoruz. Kısacası doğru bir deneyim yaratmaya çalışıyoruz. Bizim için ekipmanın satın alındıktan sonra nasıl kullanıldığı çok daha önemlidir. Bizim müşterilerimiz ile olan ilişkimiz faturayı kestikten sonra bitmez, tam tersi asıl o zaman başlar.
 
Bodrum’da açmayı düşündüğünüz Technogym butik deneyimleme merkezinizin ne gibi farkları olacak?
Bodrum’da açtığımız merkezimiz aynı zamanda Muğla bölgesi ofisimiz olacak. Sadece Bodrum değil, Marmaris, Fethiye, Göcek’i de kapsayacak. 12 ay boyunca açık olacak. Bodrum artık Avrupa’da da belli destinasyonlar içerisinde ismini yazdırmış bir bölge oldu. Müşterilerimizin her zaman yanında olmak istiyoruz. Yapılan araştırmalara göre insanlar otel rezervasyonu yaparken fitness ve spa alanlarını her zamankinden fazla inceliyorlar. İnsanlar tatillerinde spor rutinlerini devam ettirmek istiyor. Oteller bu bilince vardı. Biz Technogym Bodrum sayesinde hem o bölge içinde olacağız hem de daha hızlı hizmet verebileceğiz. Technogym, Türkiye’yi önemli bir pazar olarak görüyor ve distribütör olarak bizim büyümemiz tam destek veriyorlar. Bunu deprem döneminde de gösterdiler; Technogym deprem bölgelerimiz için 5 tırlık insani yardımı Türkiye’ye gönderdi. Bu hassas duruma kayıtsız kalmadılar.
 
‘KONAKLAMANIZ SÜRESİNCE İSTEDİĞİNİZ EKİPMANI REZERVE EDEBİLİYORSUNUZ’
Wellness Ala Carte adında oteller için sunduğunuz çok özel bir hizmet var. Wellness Ala Carte’nin tam açılımı nedir?
İstanbul’daki deneyim merkezimiz içinde ‘Wellness Room’ adında bir konsept odamız var. Burası aslında bir otel odası. Biz ofisin bir kısmını otel odasına çevirdik. Çünkü son zamanlarda insanlar otel rezervasyonları yaparken odalarına ekipman istemeye başladılar. Çünkü sabah kalkar kalkmaz spor yapıp hemen duş alıp güne başlamak istiyorlar ya da fitness salonlarına girmek istemiyorlar. Technogym ekipmanlarının dizaynının kompakt ve taşınabilir olması sayesinde Wellness Ala Carte sistemi ile konaklamanız süresince istediğiniz ekipmanı rezerve edebiliyorsunuz. Odanıza gittiğinizde o ekipmanları odanızda hazır buluyorsunuz.
 
Gelecek dönemde Technogym olarak hedef ve beklentileriniz nelerdir?
Technogym sürekli olarak atılım ve yatırım yapan bir şirket. İnsanlara egzersiz yapmayı sevdirmeyi ve benimsetmeye devam edeceğiz. Technogym ekipmanları sürdürülebilir ekipmanlardır. Technogym yeşil sertifikalı bir şirkettir. Fabrikamız dahi doğaya dönüşümlüdür. Paketleme malzemeleri bile çevreye, doğaya dönüşümlüdür. Technogym için sağlıklı insan eşittir sağlıklı dünya, bilinçli insan eşittir bilinçli tüketim demektir. Ekibimizi ve Türkiye’deki yatırımlarımızı büyütmek temel hedefimiz.
 

Vittorio Zagaia

Vittorio Zagaia: Technogym Felsefesi; Hareket Et Sağlıklı Ol, Hareket Et Uzun Ömürlü Yaşa, Hareket Et Sağlıklı Yaşlan Vittorio Zagaia