Ağızdan Alınan Kolajen Takviyeleri Kullanımı Son Zamanlarda Tercih Edilen Bir Tedavi Olmuştur

Ağızdan Alınan Kolajen Takviyeleri Kullanımı Son Zamanlarda Tercih Edilen Bir Tedavi Olmuştur Ağızdan Alınan Kolajen Takviyeleri Kullanımı Son Zamanlarda Tercih Edilen Bir Tedavi Olmuştur

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, cilt yenilemede etken kolajen ve Glutatyon uygulamaları Klass’a anlattı...  

İlerleyen yaşla birlikte ciltte çizgiler, kırışıklıklar, sarkma ve çökme gibi kusurlar oluşuyor. Ameliyatsız medikal uygulamalar da az riskli olduğu için ve günlük yaşantıyı aksatmadığı için daha tercih edilir oldu. Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü de 2010 yılından beri bireyin sağlıklı yaşam adına tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çok yönlü bütüncül bir hizmet veriyor. Enstitünün ünlü Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin, cildin radyofrekans yöntemiyle yeni kolajen üretmesinin sağlanması ve glutatyon desteği gibi çok sayıda uygulamayla sağlıklı ve başarılı sonuçlar aldıklarını söylüyor. Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü Dermatoloji Uzmanı Dr. Fügen Erdoğan Çekin ile başarıyla uyguladıkları en çok tercih edilen ameliyatsız cilt yenileme yöntemlerini Klass okurları için konuştuk. 


Fügen Hanım, Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü’nden ve burada verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?
Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü, 2010 yılında bireyin sağlıklı yaşam adına tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kuruldu. Bedensel ve ruhsal güzellik hedeflendi. Bedensel güzellik için gerekli olan doktor uygulamaları, cilt bakımları ve ağızdan destek tedavileri amaçlandı. Son yıllarda artan sosyal yaşam sosyoekonomik değişimler ve yaşanan pandemi süreci de düşünüldüğünde kişiler estetik uygulamaları aksatmak yerine daha sık uygulama yaptırmaya başladılar. Ameliyat dışı uygulamalar az riskli olduğu için ve günlük yaşantıyı aksatmadığı için daha tercih edilir oldu.

“RADYOFREKANS YÖNTEMİYLE CİLT ALTINDAKİ YIPRANMIŞ KOLAJEN DEMETLERİNİ ISITARAK YOK EDİP YENİ KOLAJEN ÜRETİMİ SAĞLAMAKTAYIZ”          
Ciltte yeni kolajen üretimini nasıl sağlıyorsunuz?
Son yıllarda cilt yenilemede radyofrekans yöntemi kullanmaktayız. Bu yöntem ile cildin alt tabakalarında bulunan yıpranmış kolajen demetleri ısıtılarak yok edilip yeni kolajen üretimi sağlamaktayız. Ancak istenilen derinliğe ulaşırken cilt üzerinde yanıklar oluşturabilme riskini ortadan kaldırmak için soğuk radyofrekans aletleri kullanmaktayız. Zaman içinde iğneli radyofrekans yöntemi (altın iğne) kullanmaya başladık. Bu yöntem ile farklı derinliklere ulaşarak farklı enerjiler verilebilmekte ve özellikle yüz sarkmalarında başarılı sonuçlar elde edilebilmekteyiz.

“KOLAJENE EKLENEN GLUTATYON, CİLDİN ANTİOKSİDANLARLA ANTİAGİNG DESTEĞİNDE BULUNUR.”
Kliniğinizde önerdiğiniz kolajen takviyeleri var mı?
Kliniğimizde ağızdan alınan kolajen takviyeleri kullanımı son zamanlarda tercih edilen bir tedavi olmuştur. Kolajene eklenen Glutatyon cildin antioksidanlarla antiaging desteğinde bulunur. Cildin durumuna göre başlama yaşına ve dozuna karar verilir. Özellikle premenapoz dönemde kullanılması önemlidir. Farklı doz içeren kolajenlerle 3 aylık yoğun kullanım sonrası idame kullanımı önermekteyiz. Özellikle antiaging uygulamalardan önce başlanan Kolajen-Glutatyon uygulamaların etkinliğini arttıracağı inancındayım. Cilt yenilemede estetik trendler hızla değişmekte yeni metotlar ortaya çıkarken eski metotların da yeni kullanım alanları keşfedilmektedir. Cildin bir organ olduğu ve zamanla yıpranıp yaşlandığı unutulmamalıdır. Uygulanacak tedaviler ve seçilecek uygulamalar belirli aralıklarla tıbbi olarak ehil eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Tedaviyi yapacak kişi doktor ve bu konuda ihtisas yapmış dermatolog ya da plastik cerrah olmalıdır.

Pandemi döneminde uyguladığınız cilt bakımı yöntemleri nelerdir?
Doktor işlemleri çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını düşünüyorum. Klasik cilt bakımlarının dışında son zamanlarda hafif peelingli ve vitaminli bakımlar cildi beslerken cilt üzerinde bulunan ölü dokuyu temizleyerek parlak ve sağlıklı bir cilt görünümüne neden olmaktadır. Bu bakımlar buhar kullanımı gerekmediği bakımlar olduğu için pandemi sürecinde uygulanabilir bakımlardır.
         
“AMELİYAT DIŞI EN SIK YAPTIĞIMIZ İŞLEM BOTILIUM TOKSIN VE DOLGU UYGULAMASIDIR”         
En çok rağbet gören, en sık uyguladığınız ameliyatsız uygulamalar hangileri? Hangi durumlarda hangi bölgelere uyguluyorsunuz?
Ameliyat dışı uygulamalara bakıldığında en sık yaptığımız işlem Botilium Toksin uygulamasıdır. Son zamanlarda strese bağlı diş sıkma şikayetlerinde toksin uygulamaları yapmaya başladık. Estetik toksin uygulamalarında ise badem göz görüntüsü son zamanlarda istenen bir görünüm olmuştur. Çene ovalinin belirginliğini sağlamak amacı ile Nefertiti boynu uygulaması da olabilmektedir. İkinci sık yapılan uygulama ise dolgu uygulamasıdır. Dolgularla yüz ovali şekillendiriyoruz, altın oranı sağlayabiliyoruz. Ligament dolguları kavramını da son birkaç yılda bahsetmeye ve yapmaya başladık. Jawline dolgular ile çene ovalini düzeltmekte özellikle gıdısı mevcut olan kişilerde başarılı olmaktayız. Son yıllarda çenenin belirginleşmesi için yapılan dolgular oldukça popüler. Burun ucu kaldırma dolguları en sevdiğim estetik dolgulardandır. Dudak dolgularında ise yaklaşım klasik doldurma dışında French-kiss yöntemidir. Mezoterapi doğal ama bir o kadar tıbbi bir işlemdir. Derinin ya da saçın ihtiyacı olan maddelerin iğne ile verildiği bir yöntemdir. Multivitamin kokteylleri en sık kullandığım maddelerdir. Son yıllarda kişinin kendi kanından hazırlanan PRP, toz kolajen ve gençlik aşıları kullanımı tercih etmekteyim. Mezoterapi seanslarına kişinin cildinin durumuna, yaşına ve uygulanan bölgeye göre karar vermekteyim.
 

www.verdesaglik.com.tr
bilgi@verdesaglik.com.tr


 

Fügen Erdoğan Çekin