Ahi Coin Sadece Bir Kripto Para Projesi Değil, Çok Büyük Bir Projenin Altyapısı

Ahi Coin Sadece Bir Kripto Para Projesi Değil, Çok Büyük Bir Projenin Altyapısı Ahi Coin Sadece Bir Kripto Para Projesi Değil, Çok Büyük Bir Projenin Altyapısı

Ahi Coin’in Yaratıcısı Emre Ünal, getirdiği yeni ticaret modelini ve Ahi Coin’in avantajlarını Klass’a anlattı.  

Dijital finans sisteminde farklı bir çığır açacak olan Ahi Coin’in yaratıcısı Emre Ünal, yeni ticaret platformunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Uzun yıllar borsa ile uğraşan ve ticarette Ahi Evran geleneğini örnek alan Emre Ünal, geliştirdiği yapay zeka sayesinde alıcı ve satıcıları analiz ederek onlara ihtiyaçları doğrultusunda seçenekler sunuyor. Ahi Coin’in teminat olarak kullanıldığı bir takas sistemini geliştiren ve bu sistem ile dünyanın her yerinden alıcı ve satıcıları buluşturan Emre Ünal ile iş hayatında bu zamana kadar neler yaptığını, geliştirdiği yapay zeka sistemini, Ahi Coin’in alıcı ve satıcılara sağladığı avantajları ve benimsediği Ahi Evran geleneğini, The Artisan İstanbul MGallery’de Klass okurları için konuştuk.  

Emre Bey, Ahi Coin’i anlatmadan önce okuyucularımız için öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Yıldız Teknik Üniversitesi mezunuyum. Bilgisayar Mühendisliği lisansından sonra ekonomi ve mühendislik ekonomisi alanında İngiltere'de doktora yaptım. 2004 yılından beri ticaretle uğraşıyorum. Borsanın ne olduğunu çok iyi biliyorum. 2010 yılında sanayi sektöründen perakende sektörüne geçiş yaptım. Birçok kozmetik markası yarattım ve uluslararası şirketlere sattım. Şu anda niş kozmetik yapıyoruz. Paketi yüksek paralara satılan kozmetik ürünlerimiz var. 2011 yılından beri de yapay zeka üzerine çalışmalar yapıyorum.

Online ticarete nasıl atıldınız? Yapay zekâ üzerinde yaptığınız çalışmaları anlatabilir misiniz?
Biz 2011 yılında Türkiye'de bir ‘cashback’ sisteminin olmadığını fark ettik. İnsanlar yaptıkları alışverişlerden bir dönüş payı alamıyorlar. Daha sonrasında bir pazar yeri kurmaya karar verdik ancak zamanla büyük pazar yerleri ile rekabet edemeyeceğimizi anladık. Buna karşılık 2011 yılında bir yapay zeka geliştirdik. Bu yapay zekanın temelinde kişiyi tam olarak analiz etme küpleri oluşturmaya başladık. Parmak hareketlerinden kişi hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabiliyoruz. Kişinin bütün geçmiş davranışlarını alarak kişinin ihtiyaçlarını anlayabilen bir ticaret yapısı, 'Mendi' diye bir yapay zekâ geliştirdik. Büyük yapay zekamızın adı ise 'Fil.'  Bunlarla kişiyi tanıyan bir web 3.0 yazılımı oluşturduk. Bir merkezi olmayan, blockchain üzerinden giden, pazar yerine giren herkesi tanıyan bir yapı geliştirdik ve insanlara trend ihtiyaçlarını sunan bir pazar yeri yarattık.

Getirdiğiniz takas sistemi nedir? Bize bu takas sistemini anlatabilirmisiniz?
Biz kahraman bakkalın süpermarkete karşı nasıl savaşacağını gayet iyi biliyoruz. Satıcıların ürünlerinin büyük markadan daha pahalı olmaması gerektiğini ama büyük marka kadar bir değeri hak ettiğini de anlıyoruz. Biz pazar yerimizdeki satıcıyı da koruyoruz. Yapay zeka ile onu da tahlil ediyoruz. İki ortak tahlilde tek sınıf insan oluşturduk. Satıcı ile alıcı arasında takasa imkan sağlıyoruz. Kişi Ahi Coin alarak takasta kullanacağı ürününü Ahi Evran pazar yerinin teminat havuzuna teslim ediyor. Biz ürünün kalitesini kontrol edip onayladıktan sonra teminat olarak bize verilen Ahi Coin’i kişiye geri veriyoruz. Kişi isterse Ahi Coin bizde teminat altındayken bizden istediği ürünü alabiliyor.

Ahi Coin’in alıcı ve satıcılara sağladığı avantajlar nelerdir?
Ahi Coin bir trend. Bir kripto para olduğu için sürekli artıyor. Ben navlun sürecinde, tahlil sürecinde kişinin nominal olarak para kaybetmemesini sağlıyorum. Kişiyi trade'in içinde bırakıyorum. Bu durumda herkes kazanıyor. İnsanlar buradan aldıkları jetonları her şekilde ticaretlerinde kullanmaya başlıyorlar. Bu da bir samimiyet ve propoganda oluşturuyor. Propogranda neticesinde de reklam maliyetleri sıfıra yakın oluyor. Böyle olunca biz de büyük pazar yerleri ile rekabet edebiliyoruz. Burada hem ekonomik olarak hem de mühendislik olarak çok büyük bir devrim söz konusu. Merkeziyetsiz bir sistemden bahsediyoruz. Bütün bu pazar yerinde dönecek finans sisteminin ana parası Ahi Coin. Gerçek paranızla Ahi Coin'i teminat olarak tutuyorsunuz. Ahi Coin’i referans aldığınız zaman ürün her zaman aynı fiyatta duruyor. Dövizin yükselip alçalması çok önemli olmuyor. Dünya üzerinde sıkça bahsedilen metaverse benzeri bir sistemi zaten ülkemizde kuruyoruz. Dünyanın farklı ülkesindeki bir müşteri de Ahi Coin’i bana sağladığında ürününü gönderip Türkiye'den herhangi bir ürün alabiliyor. Ahi Coin her zaman yükselen trend ile sabit kalacak. Ve altı her zaman dolu bir kripto para olacak. Ahi Coin alım satımda değil takas ticaretinin bir teminatı olarak kullanılacak.

Getirdiğiniz bu yeni ticaret modeliyle neyi amaçlıyorsunuz?
Bizim amacımız insanların güvenini kazanmak. İnsanların kaliteli ürünleri gerçek fiyatından almasını istiyoruz. Biz ticarette yıllar önce hâkim olan Ahi Evran geleneğini örnek alıyoruz. Hem alıcıyı hem satıcıyı koruyan, yanlış yapana da ceza veren bir sistem geliştireceğiz. Ürünlerin kalitesi de bizim denetimimizde olacak.

INSTAGRAM: ahicoin
WEB: ahicoin.org
 

Emre Ünal