Amacım Yaptığım İşi Doğru ve Güzel Bir Şekilde Yapmak

Amacım Yaptığım İşi Doğru ve Güzel Bir Şekilde Yapmak Amacım Yaptığım İşi Doğru ve Güzel Bir Şekilde Yapmak

Başarılı “Make up Artist” Merjen Gökcek, iyi makyajın sırlarını Klass’a anlattı...  

Makyaj konusunda aldığı eğitimlerle kendisini sürekli geliştiren, her zaman kişinin ten rengine ve yüz yapısına en uygun tarzı arayan Merjen Gökcek işini büyük bir aşkla yapan bir make up sanatçısı. Kadınları daha genç ve fresh göstermek adına en doğru yöntemleri deneyen ve daima kaliteli malzemeyi kullanan Merjen Gökcek, çocukluk yıllarından beri makyaja ve stile duyduğu ilgiyi profesyonel boyuta taşıyarak alanının en iyi make up artistleri arasına girmeyi başardı. İki çocuk annesi olmasına rağmen Rusya ve Dubai’de aldığı eğitimlerle donanımlı ve eğitimli bir make up artist olmak adına çok çalışan Merjen Gökcek ile iyi bir makyajın sırrını ve kadınları makyajla gençleştirmeyi nasıl başardığını Klass okurları için konuştuk.


Merjen Hanım, uyguladığınız doğal makyajlarla kadınları gençleştirerek kendileri için en uygun makyaj tarzını bulmalarına yardımcı oluyorsunuz. Öncelikle makyaja olan ilginizin nasıl başladığını öğrenebilir miyiz?
Makyaja olan hayranlığım çocukluktan geliyor. Stile her zaman ilgi duymuşumdur. Alışveriş merkezlerine gittiğim zaman kadınların yüzünde çok yanlış makyaj uygulamaları görüyordum. Örneğin yaşına uygun olmayan, kendisini yaşça daha büyük gösteren makyajlar gibi. İnsanlara doğru makyaj yapmayı öğretmek için çok çalıştım. İlk günlerden beri kazandığım parayı hep eğitime yatırdım ve hala da eğitime yatırmaya devam ediyorum😊 Makyaj yaparken, hangi kişiye hangi renk tonlarının yakışacağını anladıktan sonra doğru ürünü ve malzemeyi kullanıyorum. Çünkü her cilt farklıdır ve her cilde aynı ürün kullanılmaz. İnsanlar yanlış uygulamalar yaptıklarında yüz şekilleri değişebiliyor. Bunun sonucunda kadınlar kendileri ile barışık olmuyor.

Kadınların makyaj yaparken en sık yaptıkları yanlışlar nelerdir?
Yanlış makyaj örneklerinden bir tanesi beyaz tenli kadınların kıpkırmızı allık kullanmasıdır. Kırmızı tonlardan çok kırmızıya yakın olan şeftali tonları kullanmaları daha uygun olur. Kahve tonlu kadınların göz renklerine uygun uymayan beyaz kapatıcı kullanmaları da onları hiç hoş göstermiyor. Bunun yanında kadınların yüzlerinde çok fazla problem yoksa çok fazla fondöten kullanmaması daha iyi olur. Fondöten cildimize nefes aldırmayan bir madde. Onun yerine güneş kremi ve hafif kapatıcılarla dışarı çıkmak daha uygundur.

“ÖNEMLİ OLAN KİŞİNİN CİLDİNİ VE HANGİ TONLARIN ONA YAKIŞACAĞINI TANIMAK”
Bir kadın nasıl bir makyajla daha genç görünebilir?
Bunu yapmak için öncelikle bana gelen kadınlarla konuşuyorum. Bazen benden onlara yakışmayacak bir makyaj yapmamı istiyorlar. Onları yönlendirerek istedikleri şeyin onlara yakışmayacağını anlatmaya çalışıyorum. Birlikte ortak noktayı buluyoruz. Önemli olan kişinin cildini ve hangi tonların ona yakışacağını tanımak. Günümüzde doğal tonlar daha çok tercih ediliyor.

“KADINLARI YAPTIĞIMIZ ÖZEL MAKYAJ ÇALIŞMALARI İLE DAHA GENÇ GÖSTEREBİLİYORUM”
Kadınları genç gösteren kullandığınız renkler mi yoksa uyguladığınız özel bir tarz mı?
Kadınları yaptığımız özel makyaj çalışmaları ile daha genç gösterebiliyorum. Makyajı 30 dakika gibi bir sürede tamamlıyorum. Bazı make up artistleri 2 saat makyaj yapıyorlar. Ben bunu doğru bulmuyorum. Profesyonel bir insanın karşısındaki insanı gördüğünde neye ihtiyacı olduğunu kısa sürede anlaması, kişiyi doğru makyaj tarzını yaptırmaya ikna etmesi ve cildine uygun malzemelerle bunu sağlaması gerekir. Dünyada bilindiği gibi kadınlar eyeliner çekme konusunda problemler yaşıyor. Müşterilerimiz de bu konuda sıkıntı çektiklerini bize söylüyorlar. Dünyanın en iyi makyözleri bile kusursuz bir şekilde eyeliner çekemez çünkü insanların yüz ve göz hatları eşit değildir.

“KİŞİNİN CİLDİNE UYGUN MAKYAJLA 5-10 YAŞ ARASI BİR GENÇ GÖRÜNÜM SAĞLIYORUZ”
Kadınları daha genç göstermeyi nasıl başarıyorsunuz?
Öncelikle müşterimin cildini kontrol ediyorum. Kırışıklıkları açan özel kremlerimiz var. Bu kremlerle kırışıklıkları açtıktan sonra uyguladığımız nemlendirici kremlerimiz var. Bunları da uyguladıktan sonra kişinin cildine uygun fondöten sürüyorum. Bize gündüz vakti gelen kadınlara mümkün olduğu kadar az miktarda makyaj uygulamaya çalışıyorum. Bir yara izini kapatmak için 10 kat fondöten kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Kırışıkların kapanması ve kişinin cildine uygun makyajla 5-10 yaş arası bir genç görünüm sağlıyoruz. İşimi büyük bir aşkla yapıyorum. Amacım kişinin benden istediği şeyi yapmaktan ziyade yaptığım işi doğru ve güzel bir şekilde yapmak. Makyajı kişinin yüzüne uyguladıktan sonra yüzünde bir enerji düşüklüğü görürsem farklı tarzlar deniyorum. Tek bir tarzda takılıp kalmıyorum. En ideal makyajı bulana kadar deniyorum. Tekrar tekrar denemem benim işime hevesimin bir göstergesi.

İnsanlar neden Merjen Gökcek’i tercih etmeli?
Çünkü Merjen Gökcek çok eğitim alıyor ve çok araştırıyor. Mesleki gelişimime çok fazla zaman harcıyorum. İki çocuk annesi olmama rağmen Rusya’ya, Dubai’ye gidiyorum. Orada alanımla ilgili eğitimler alıyorum. Eğitimli ve donanımlı bir make up sanatçısı ile çalışmak bence her zaman daha avantajlı. En önemli özelliğim kadınları daha genç ve fresh gösterecek makyajları diğer make up artistlerinden çok daha kısa sürede yapabiliyor olmam. Makyaj yaptığım zaman müşterilerime işlem sonuna kadar sessiz kalmalarını, yorumlarını makyaj sonunda yapmalarını istiyorum.

Alanınızda bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Bundan sonraki hedefim Ankara’da kendi salonumu açmak ve orada eğitimler vermek. Özel istek üzerine dizi ve film oyuncularına da uygulama yapmak amacıyla İstanbul’a geliyorum. Mesleğimde önceliğim her zaman işimi doğru yapmak olmuştur.

Merjen Gökcek