Babotta Yeni Bir Marka, Hayallerim ve Yapmak İstediklerim İse Çok Fazla

Babotta Yeni Bir Marka, Hayallerim ve Yapmak İstediklerim İse Çok Fazla Babotta Yeni Bir Marka, Hayallerim ve Yapmak İstediklerim İse Çok Fazla

Babotta Markasının Kurucusu Haşmet Hoşgör, modellerindeki anlamlı detayları Klass’a anlattı.  

Üretim kalitesi, titiz işçiliği, trend yaratan tasarımları ve yenilikçi adımları ile sektörde fark yaratan Babotta markası dinamik, genç ve her zaman kullanılabilecek rahatlıkla yüzükler; küpeler, kolye ve bileklikler, zarif incili modeller sunuyor. Sembollerin gücüne inanan Babotta, genç kitlelere 18 ayar, değerli ve rengarenk taşlar sunuyor. Daha önce Regold markası ile kuyum sektöründe büyük beğeni toplayan Haşmet Hoşgör, yeni markası Babotta ile sektöre yepyeni bir soluk getiriyor. Başarılı İş İnsanı Haşmet Hoşgör ile markanın doğuş hikayesini, ürünlerinin tarzını, tasarım aşamasında nelere dikkat ettiğini ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.


Haşmet Bey, Regold ile kuyum sektöründe büyük beğeni topladınız. Şimdi de bir alt markası olarak yeni bir marka oluşturdunuz. Bu markanın doğuş hikayesini dinleyebilir miyiz?
İlk önce size biraz Regold’tan bahsedeyim. Regold üretim kalitesi, titiz işçiliği, tamamı alanında uzman ve profesyonel ekibi ile daima trend yaratan tasarımları ve yenilikçi adımlarıyla sektörde öncü olmuştur. Ancak benim amacım Babotta ile özellikle Regold markasının gücü, kalitesi ve güvenirliği altında nihai tüketiciye hitap etmek. Bu süreçte markanın hedef ve vizyonu ile beraber ismi, logosu ve anlatacağı hikâyeye de çok kafa yordum. Kulağa hoş gelen, insanlara enerjiyi ve neşeyi anımsatan bir isim olan Babotta’da karar kıldım. İsmi, logosu ve renkleri tam hayal ettiğim gibi genç ve dinamik olsun istedim.

Bu markada ne tarz ürünler göreceğiz ve hedef kitleniz kimler olacak?
Babotta’da özellikle insanlar için güzel anlamlar taşıyan küçük ve sevimli hayvan figürleri; doğal taşlarla tasarladığım dinamik, genç ve her zaman kullanılabilecek rahatlıkla yüzükler; küpeler, kolye ve bileklikler, zarif incili modeller ve spiritüel tılsımlar tercih ettim. Tasarımlar ortaya çıkarken bende büyük bir heyecanla tüm aşamalara dahil oldum. Babotta daha bebek bir marka, ancak hayallerim ve yapmak istediklerim çok fazla. Ben markamda özellikle 18 ayar altın kullanıyorum. Çünkü genelde çıtır ve zarif tabir edilen ürünler 14 ayar oluyor. Ancak ben 18 ayar altının daha katma değerli ve güzel olduğunu düşünüyorum. Zira piyasada 18 ayar sadece pırlanta ile özdeşleşen bir ayar ancak ben bunu genç kitlelere değerli ve rengarenk taşlarla sunmak istedim.

Tasarım aşamasında nelere dikkat ettiniz ve hangi materyalleri kullandınız?
Tasarım aşamasında öncelikle insanların bir mücevherden beklentilerini düşündüm. Buradan yola çıkarak şifa kaynağı küçük tılsımlar, saflığı sembolize eden beyaz inciler, insanların uğuruna ve enerjisine inandıkları mini hayvan figürleri ve daha nice neşe ve enerji veren modeller.

Gelecekteki hedefleriniz nelerdir? Mağazalaşma sürecinde görecek miyiz sizi?
Öncelikle nihai hedefim Babotta markasını en iyi ve hızlı şekilde duyurmak ve nihai tüketiciyle buluşturmak. Bunun yanında tasarım ve ürün çeşitliliğini zenginleştirmek ve Türkiye genelinde zincir mağazalarda satışa sunmak. Ayrıca Babotta ruhunu yansıtan bir ‘concept store’ açarak online mecrada öne çıkartmak öncelikli hedeflerim arasında.  
 

Haşmet Hoşgör