Başarılı Bir Gayrimenkul Uzmanının En Temel Özelliği Güvenilir ve Vizyoner Olmasıdır

Başarılı Bir Gayrimenkul Uzmanının En Temel Özelliği Güvenilir ve Vizyoner Olmasıdır Başarılı Bir Gayrimenkul Uzmanının En Temel Özelliği Güvenilir ve Vizyoner Olmasıdır

Coldwell Banker Maya Gayrimenkul Danışmanı Cansu Yıldırım, etkin pazarlama stratejilerini Klass’a anlattı.  

Coldwell Banker Maya Gayrimenkul Danışmanı Cansu Yıldırım, sektöre adım attıktan sonra başarılı çalışmaları ve etkili pazarlama faaliyetleri ile kısa sürede dikkat çekerek Anadolu Yakası komite üyeliğine getirildi. İnsan odaklı yaklaşımı ve danışanlarına verdiği güven duygusuyla kısa sürede geniş bir müşteri portföyü yakalayan başarılı iş kadını ‘Bir gayrimenkul uzmanının en temel özelliği güvenilir olmasıdır’ diyor. Lüks gayrimenkul alanında sahip oldu network ile danışanlarının mülklerini en doğru fiyatla, değerine uygun bir şekilde alıcı ile buluşturan Cansu Yıldırım ile bir gayrimenkulün satış sürecini ve emlak sektöründe başarılı olmanın sırlarını Klass okurları için konuştuk.

Cansu Hanım, öncelikle sizi daha yakından tanıyarak gayrimenkul sektörüne atılma hikayenizi dinleyebilir miyiz?
Gayrimenkul danışmanı olarak 2014 senesinde çalışmaya başladım. Yaptığım çalışmalar, pazarlama faaliyetlerim sektör tarafından çok hızlı bir şekilde fark edildi. İlk başarım Anadolu Yakası komite üyesi seçilerek oldu. Şu anda Bağdat Caddesi’nde hizmet vermeye devam ediyorum. Coldwell Banker’a girdiğim zaman bu sektörün de eğitimini almam gerektiğini anladım. Emlak ve Emlak Yönetimi okudum. Biz sadece satış yapmıyor aynı zamanda insanları analiz ediyoruz. İnsanların yatırımlarını yönetiyoruz. Bu konuda insan ilişkileriyle ilgili eğitimler aldım. Daha önce de insan odaklı bir eğitim aldığım için sektöre çabuk adapte oldum.


Başarılı bir gayrimenkul uzmanının sahip olması gereken özellikler nelerdir? Sizin bu alandaki başarı sırrınız nedir?
Başarılı bir gayrimenkul uzmanının en temel özelliği güvenilir olmasıdır. Bunun yanında vizyon sahibi de olmanız gerekir. Ben özellikle lüks konut çalışıyorum. Kişilerin mülkünü pazarlarken de teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmalısınız. Olmazsa olmazlardan biri de insan odaklı olmak. Biz yatırımımızı insana yapıyoruz. Ben bir insanın gayrimenkulünü pazarlarken ömür boyu ona gayrimenkul danışmanlığı veriyorum. Güven bu işin temeli. İnsanlar yıllarca emek verip yaptıkları birikimleri bizlere emanet ediyorlar. Onları doğru değerlendirmek zorundayız. Gayrimenkul sektöründeki başarılarımı verdiğim özenli hizmete borçluyum. Mülklerle ilgili tecrübem ve bölgeye olan hakimiyetim beni bir adım öne çıkarıyor.  Bölgede bir mülkün satış rakamını belirleyebilecek bir profesyonel olduğum için kendime bu anlamda çok güveniyorum. Network ve pazarlama faaliyetlerini çok etkin bir şekilde kullandığım için başarıya çok hızlı bir şekilde ulaşıyorum.


Bir gayrimenkulün satış süreci nasıl gerçekleşiyor? Danışanlarınızla nasıl bir diyalog kuruyorsunuz?
Satıcı mülkünü satmak istediğinde öncelikle onun için doğru fiyatı belirliyorum. Piyasa analizi yapıp doğru rakamı bulduktan sonra karşımdaki kişinin kim olduğu benim için fark etmiyor. Yeni tanıştığım bir müşteri de olsa, yakın dostum da olsa alıcı ile satıcıyı ortak noktada buluşturuyorum. Ne alan kişi yüksek fiyata alıp zarar etmeli ne de satan kişi düşük fiyattan satıp zarar etmeli. Biz gayrimenkul danışmanları olarak mülklerin fiyatlarını ve değerlerini belirliyoruz. Bir gayrimenkule yanlış fiyat verildiğinde ve bunun sonucunda uzun süre piyasada kaldığında ayıplı mal olarak görülür. Satıcı ile alıcı arasında istenmeyen bazı durumların önüne geçiyoruz. Biz sadece satıcı tarafını değil alıcı tarafını da temsil ediyoruz.


Neden lüks gayrimenkul alanını seçtiniz?
Lüks gayrimenkul alanını bana ve vizyonuma uygun olduğunu düşündüğüm için seçtim. İlk belirlemiş olduğum bölge Batı Ataşehir bölgesiydi.  Daha sonrasında Bağdat Caddesi’ne geçiş yaptım. Anadolu Yakası’nın en merkezi, en ulaşılabilir ve insanların aradığı tüm özellikleri barındıran iki bölgesi Batı Ataşehir ve Bağdat Caddesidir. Buradaki fiyatlar da belli bir aşamada olduğu için doğal olarak sizi de yukarıya çekiyor. İnsanlar gayrimenkullerine değer katmak istiyorlarsa kesinlikle bir profesyonelle çalışmalılar.


Pazarlama stratejilerinizi nasıl şekillendiriyorsunuz?
Artık bilindik ikinci el ve sıfır alışveriş sitelerinden ziyade Instagram üzerinden satış yapılıyor. Sponsorlu reklamlar veriyorsunuz. Bizde ‘Duydunuz mu? kartları var. Bu kartları önce komşulara veririz. Bunları dışında bölgede insanların bildiği ve tanıdığı bir yüzüm. Benim arka planımda her bölgenin yerel markalarına kadar danışmanlar var. Ben o bölgede çalışan bütün aktif danışmanlarla portföyümü paylaşıyorum. Bazı özel mülkler için ‘open house’lar düzenliyoruz. Network’ümüzden yararlanarak belli isimleri davet ediyoruz.

INSTAGRAM: cb.cansuyildirim

Cansu Yıldırım